Международен ден на неидентифицираните летящи обекти (НЛО)
Какво се е случило на 2 юли. Кой какво празнува.
Международен ден на неидентифицираните летящи обекти (НЛО)
На 2 юли се чества Световният ден на НЛО. Изборът на датата не е случаен. През 1947 година на този ден е станал т.нар. розуелски инцидент: край американския гр. Розуел се разбива летателен апарат. Мнозина са на мнение, че това е космически кораб на извънземни – летяща чиния с пришълци на борда.
Собственикът на ранчо “Мак” открил нещо като летяща чиния, която се била разбила се в имота му. В нея се намирали телата на четирима от пътниците, трима от които мъртви. Всички били ниски, със сива кожа, големи глави и огромни черни очи. Човекът се обадил в близката военна база, откъдето поели контрол над нещата.
На 8 юли 1947 г. във вестниците е публикувано съобщение от ВВС на САЩ, че военните разполагат с летящ обект, намерен в ранчо в щата Ню Мексико, в района на Розуел. Няколко часа по-късно бригаден генерал Рами, командващ 8-а въздушна армия, опровергава тази информация.
Според официалното обяснение край Розуел не е катастрофирал НЛО, а са паднали парчета от свръхсекретна сонда от програмата “Могул” за проследяване на съветските ядрени изпитания.
Няколко години по-късно майор Джес Марсъл, който през 1947 г. е бил началник на разузнавателния отдел в базата на ВВС в Розуел, дава сензационно интервю. В него той казва, че историята със сондата е измислена. Според Марсъл “това са били предмети с извънземен произход”.
През 2001 г. Хактан Акдоган, създател на Международния музей на НЛО в Истанбул, Турция, публикува предложение за отбелязването на този ден.
Въпреки липсата на неопровержими доказателства, че край Розуел се е разбил НЛО, всяка година в началото на юли в града се стичат над 200 000 души, за да участват в своеобразен фестивал. В неговите рамки се организират семинари, лекции, специални експозиции. Има и костюмиран Парад на извънземни.
В дните на фестивала в хотелите на Розуел не остават свободни места, изкупуват се почти всички сувенири с “извънземна” символика. На туристите се показват едновременно четири места, където се е разбила летящата чиния.
На едно от тях е издигнат паметник, който удостоверява, че “това е истинското място” на катастрофата на НЛО. Известно е, че НЛО-индустрията всяка година носи на икономиката на гр. Розуел приходи от около 5,2 милиона долара
Днес рожден ден празнува българската поп певица Росица Кирилова. Обявявана е неколкократно за певица номер 1 на България в традиционната годишна класация на музикалното предаване на БНР „Музикална стълбица“.
Сред най-популярните ѝ песни са „Боса по асфалта“, „Тишина“, „Денонощие“, „Има шанс, няма шанс“, „Приятелите винаги остават“, „Усмихни се за мен“, „Учителко, целувам ти ръка“, „Най-добрата дума“, „Избрах нарочно вас“, „Нещо невероятно“, „Живей за мига“. Росица Кирилова печели симпатиите на публиката със своето естествено, очарователно и непринудено сценично поведение.
Родена е на 2 юли 1963 г. в София. Средното си образование завършва с отличен успех в Седма гимназия в София. След това следва журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2004 г. придобива магистърска степен по филмово и телевизионно изкуство в Нов български университет.
Бързо добива популярност сред българската публика съчетавайки лиричните песни със стила кънтри. Автор на текстовете на повечето ѝ песни е поетът Георги Начев. От 1995 г. е водеща по БНТ на своето авторско предаване „На животните с любов“.
Международен ден на спортния журналист
На този ден през 1924 година в Париж е създадена Международната асоциация на спортната преса, която днес обединява почти 150 национални съюзи. Празникът се отбелязва от 1995 година по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.
Определението за спортна журналистика в енциклопедиите гласи следното: това е социално значима дейност по събирането, обработката и разпространението на спортна информация чрез каналите за масова комуникация – преса, радио, телевизия, интернет.
Честит празник!
На 2 юли 1900 г е извършен първият полет с дирижабъл. Пред погледите на хиляди хора граф Фердинанд фон Цепелин (Ferdinand von Zeppelin) (1838-1917) се издига над езерото Констанс при гр. Фридрихсхафен. Полетът продължава само 18 мин. поради лошите метеорологични условия. Граф Фердинанд фон Цепелин е немски инженер и конструктор, създател на дирижабъла, наречен в негова чест цепелин.
Цепелинът е тип дирижабъл с твърда носеща конструкция от алуминиеви ребра, построен за първи път от граф Фердинанд фон Цепелин и носещ неговото име. Успехът на дирижаблите, произвеждани от него, довел до употребата на името “цепелин” за всички дирижабли с твърда конструкция.
Фон Цепелин използва по-ранен проект на Давид Шварц и поставя началото на компания за промишлено изработване на този тип въздухоплавателни съдове във Фридрисхафен, на брега на Боденското езеро. Този първи проект има внушителни размери:
– дължина – 128 m
– най-голям диаметър – 11,73 m
– вместимост – 11 327 m3
– мощност на двигателите – Даймлер 2х 16 hp.
3,417 преглеждания