Ако детето отказва да си пише домашните

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Детето ви не желае да си пише домашните и това не е единичен случай? Не се отчайвайте, не е рядкост децата да преминават през подобни периоди. Важното е навреме да осъзнаете проблема и да се преборите с него. В противен случай той може да се превърне в системно пренебрегване на училищните задължения и да доведе до пропуски в учебния процес, които детето трудно ще навакса.


Списъкът с извинения често е много дълъг: „Днес нямам поставено домашно”, „Учителката никога не проверява точно моето домашно”, „Тази задача е по желание”, „Написах си домашното в училище” и т.н. Може би тези твърдения наистина са верни и детето не ви лъже, но, ако усетите, че ги чувате по-често от нормалното, най-добре е да проверите дали има някакъв проблем. Нежеланието да се напише домашното може да е свързано с редица причини.

Най-голямата грешка, която може да направите, е да се карате на малчугана и да го обвинявате в мързел и липса на любознателност, без да сте сигурни какви да истинските причини да не иска да напише домашното си. Възможно е да не харесва предмета, учителя, да го е срам от нещо, да е било засрамено веднъж от учителя или съучениците и да не иска да се изявява повече и т.н.

Друг грешен подход би бил да не обърнете внимание на тази ситуация и да я оставите да премине естествено, без вашата или на учител намеса. Наистина, при подрастващите и тийнейджърите често това състояние отминава с възрастта. Да, но това може и никога да не се случи, защото, веднъж загубило тренинг за учене и подготовка на уроците, детето бързо се отпуска и все по-често пренебрегва задълженията си.

Затова ние ще ви дадем някои лесни за следване съвети, които може да приложите, без излишно да стресирате себе си или детето си.


Разговаряйте

Изяснете причината, поради която детето не желае да пише домашните си. Разберете дали става дума за конкретен предмет или е така по всички дисциплини. Не бъдете нападателни или строги, а спокойни и разбиращи.


Винаги бъдете насреща

Нека детето разбере, че винаги може да разчита на вас за помощ с домашните. Може би му е трудно да се спрявя. 


Паралелки за надарени деца

Помислете дали детето ви не е записано в клас за надарени деца, например, или в специална паралелка със засилено изучаване на определен предмет. Може би му е трудно да се справя, защото това не е призванието му, особено ако вие сте избрали тази дисциплина вместо него.


Работете с времето

Ако детето няма трайно установени навици на учене или в тях цари хаос, поправете това. Въведете строг дневен режим, що се отнася до ученето и домашните. Разговаряйте с детето и му обяснете колко важно е да го спазва, за да му бъде по-лесно в училище и в ежедневието. Може би просто не остава време за домашното, защото малчуганът не успява да организира времето си добре. 


Претоварване

Детето ви посещава уроци по език, пиано, танци, спорт? Заето е от сутрин до вечер, а когато се прибере, е видимо преуморено. Тогава не се изненадвайте, че не пише домашните си. Може би то иска, но няма кога да прави това. Ако смятате, че  е претоварено със странични занимания, преобразувайте графика му и го направете по-лек и щадящ силите му.


Определете малки награди

Ясно е, че още дълго време, чак докато посещава училище, детето ви ще трябва да пише домашни. Следователно не може да го награждавате всеки път, когато свърши това задължение, но поне в началото може да го насърчавате. Правете това, докато у него се изградят навици и докато осъзнае, че, пишейки домашно, помага на себе си, а не на вас или на учителя. Обяснете му, че домашните са единственият начин да затвърди наученото в училище и да се упражни.


Разговаряйте за бъдещето

Ако детето е достатъчно голямо, особено тийнейджър, и смятате, че временно е изгубило посоката или преживява трудни моменти, свързани с възрастта, разговаряйте с него. Поговорете за бъдещето, с какво иска да се занимава – така може да повишите мотивацията и амбициозността му.


Давайте добър пример

Децата копират родителите и приятелите си, затова обърнете внимание на собственото си поведение. Стриктни ли сте в своите задължения – домашни и служебни? Закъснявате ли всеки ден за работа? Измъквате ли се от служебните задължения при всеки удобен момент? Детето забелязва това и рано или късно и то започва да следва този модел.


Средата

Възможно е малчуганът да е станал жертва на неблагоприятна приятелска среда. Ако дружи със съученици, които се „бунтуват” и не изпълняват училищните си задължения, и той ще постъпва така, дори без да вижда смисъл в това. Разговаряйте внимателно и се опитайте да разберете какъв е проблемът.


Здравословно състояние

Малко вероятно е това да е причината, но все пак се уверете, че детето се чувства добре и е в добра кондиция. Разговаряйте с учителя дали не е отпаднало в клас или има странно поведение. Ако забележите нещо нередно, разговаряйте с лекар.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

7,132 преглеждания

Comments are closed.