Бебето ви на 49 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 50

Тази седмица бебето ви:

Играе с приятели

Докато бебето ви е още на светлинни години от това да си има най-добър приятел и дори споделянето на играчка е далечна мечта, вашето бебе започва да се радва да играе с други деца. Докато все още е много малко да общува съзнателно с връстниците си и споделянето да е абсолютно изключено, то ще счита другите деца за очарователни и може дори да иска да им дръпне косите или да ги целува и прегръща (и дори да ги захапе, за да провери какви са на вкус). Цялото това внимание може и да не бъде толерирано от получателя, така че не се изненадвайте, ако тези ранни бебешки взаимоотношения приключат със сълзи. 

Сънят през деня

Вашето бебе сега има чудесен режим с две спанета по време на деня – едно преди обед и още едно следобед.  Но е вероятно да установите, че през следващите няколко седмици тези спанета започват да се преместват все по-късно, докато следобедният сън става толкова късно, че се отразява на времето за лягане – в крайна сметка, как очаквате то да се събуди от дрямка в 5 и да си легне пак в 7? 

Веднъж след като това започне да се случва вие може би ще искате да ограничите или продължителността на дремките до един час, или да опитате с едно спане на ден като му давате ранен обяд и след това веднага го слагате да спи дълъг сън в ранния следобед. По който и начин да постъпите, вашият режим през деня в следващите няколко седмици ще търпи постоянни промени, така че бъдете готови да сте гъвкави, за да може бебето ви да си взема съня, от който има нужда.


Социалните умения на бебето:

Вашето бебе започва да развива социални умения много рано през живота си. Чрез общуването си с вас, то ще се научи как да се сприятелява и как да се свързва с други хора. Като слуша вашия глас, гледа лицето ви и чувства допира ви, то ще проумява как да се свързва по подобни начини с хората, които са около него и ще започне да търси и да се наслаждава на компанията на другите. 

1 – 3 месеца:

Вашето новородено се ражда социално животно. Още от самото начало, то ще се радва да бъде докосвано, прегръщано, да му бъде говорено и да получава усмивки. От първия месец то ще започне да експериментира да прави физиономии. Ще се наслаждава да наблюдава лицето ви и може дори да имитира някои от вашите жестове.

Към третия месец, бебето ви ще гледа какво става около него. На тази възраст то ще ви възнагради за цялата здрава работа с първата си истинска усмивка. (за съжаление всяка усмивка преди тази възраст е била случайна). И скоро след това то ще бъде неимоврено очарователно, започвайки всеки разговор като ви дарява с голяма беззъба усмивка и гукане в същото време.

4 – 6 месеца:

Докато вие сте все още най-любимият му човек на света, то ще започне да се вълнува все повече да среща нови хора и ще ги поздравява с радостни зуци и още беззъби усмивки. 

Като става все по-подвижно, вашето бебе може да забелязва други бебета, но докато се усмихват едно на друго и имитират звуците, които издават, то няма интерес от играта с други бебета, тъй като е прекалено заето да развива други умения вместо да развива приятелства.

6- 12 месеца:

По време на втората половина от първата годинка на бебето ви, може да откриете, че то става значително по-боязливо като вижда нови лица. Тъй като започва да осъзнава, че вие можете и от време на време наистина го оставяте, то може да развие страх от раздяла. Това е нормална част от неговото развитие и обикновено достига своя връх между 10 и 18 месеца.

 

От колко сън се нуждае вашето бебе:

Докато всички бебета имат сънливи дни или будни дни, като правилото от колко сън имат нужда всеки ден и по колко пъти на ден спят, се определя от тяхната възраст: 

Новородено – 3 месеца

Възраст

Време за будуване / игра

Време за сън / почивка

Брой спанета на ден

Раждане – 6 седмици

Приблизително 1 час

2-3 часа

5-6 спанета в 24 часов период

6 седмици – 3 месеца

1 – 1.5 часа

2.5-3 часа

4-5 спанета в 24 часов период

 

Докато много бебета до 3 месеца не различават деня от нощта в техните модели на сън , не е необичайно за тях да имат увеличен период на будуване през ранна вечер, когато изцяло пропускат едно спане или само успяват леко да се унесат. За да насърчите бебето си да се научи да различава разликата между деня и нощта, опитайте се да се придържате към режим по време на нощите хранения още от рано.  

 

Още за развитието на бебето 

Ако все още не е проходило, бебето ви ще направи първите си самостоятелни крачки много скоро. (А ако не го направи, не се тревожете. Някои идеално здрави бебета прохождат към 16-тия – 17-тия месец.)

Окуражете бебето си, като стоите или коленичите пред него, протягайки ръце. Хванете ръцете му и го придържайте, докато върви към вас. Повечето деца правят тези първи крачки, разперили настрани ръце (за баланс), свити в лактите, със стъпала навън и с дупе, изпъчено назад (също за баланс).

 

Както винаги, уверете се, че бебето ви стъпва на меко и мебелите са обезопасени, за да може спокойно да го оставите да развива новото си умение. Камерата и/ или фотоапарата ви трябва да са в готовност!

 

Какво се случва с вас: Преборване на родителската неувереност 

Почти всяка майка и татко в определен момент се чувстват неуверени дали методите им са правилни. Опитайте се да се доверите на инстинкта си – но също така не забравяйте, че уменията ви (и увереността ви) са резултат от опит и натрупани знания. Всеки греши понякога – така се учим. Задавайте въпроси и проверявайте фактите, ако не сте сигурни в нещо. С времето ще се уверите, че сте способна да разпознавате нуждите на бебето си и можете адекватно да им откликнете. Опасенията вероятно никога няма да изчезнат напълно, но това също е част от родителството.

Един страхотен начин да намерите подкрепа и да ограничите опасенията си около това колко добър родител сте е като общувате с други родители като вас на темите, които ви вълнуват. Ще откриете, че и други хора имат подобни опасения и съмнения. Самата идея да видите, че има други, които споделят опасенията си и също се опитват да открият верния път, ще ви е от полза. А ако ви изглежда така, сякаш всички други са перфектни, това е така само защото позволявате на собствената си неувереност да ви представи нещата по друг начин. Опознайте ги по-добре и ще разберете, че всички майки и татковци са уязвими.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

871 преглеждания

Comments are closed.