Бебето ви на 44 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 45

Тази седмица бебето ви:

Ходи, но не съвсем

Сега, след като мускулите на краката на бебето ви са заякнали от цялото това пълзене и изправяне, само въпрос на време е преди да започне да обикаля, като се държи за мебелите. Първите стъпки бебето прави, като се хваща за предмет, за да поддържа равновесие. След като се поусъвършенства, то ще може да се придвижва почти  самостоятелно, използвайки комбинация от придържане от мебел на мебел и пълзене там където няма нищо подходящо да го крепи. Ако бебето ви се присламчи към идеята, че може да използва ръката ви за опора и вие да го съпровождате, където иска да отиде, можете да се сбогувате с гърба си. Това е осакатяваща работа и е най-добре да поощрите детето да използва мебелите, за да ходи, когато и където си поиска.

Изследване на света

Вашето бебе ще научава най-много за света като бъде окуражавано да го изследва – и това означава повече от пълзене на пода в дневната. Вие, разбира се, трябва по всяко време да го предпазвате, но и да го подтиквате да преживява нови неща, докато сте наблизо и го наглеждате. И вместо постоянно да го премествате от места, които са потенциално опасни за него, организирайте дома и градината така, че да то да няма достъп до неща, които биха го наранили. Дръжте затворени вратите на стаите, до които не искате да има достъп и използвайте предпазители за отоплителни уреди или камини.  

По природа любопитно, вашето бебе ще иска да играе с всичко, което намери. Бъдете подготвени за някои изненади – телевизорът да се пуска и спира, водата на кучето да се преобръща, телефонът да се изключва… Списъкът няма край. 

На вечеря навън

Помните ли, когато можехте да излезете на ранна вечеря, само вие, мъжът ви и бебето, завито в количката? Бебчето тихо и кротко спи, докато вие похапвате и разговаряте. После се прибирате вкъщи, щастливи от прекараното време заедно. Е, с тези дни е свършено! На тази възраст вечеря навън с вашето бебе е по-скоро бедствие в движение – вие двамата и бебето няма да можете да седнете заедно, защото ще се редувате да опазвате от бебето храната или личното пространство на другите хора . Но вместо да жалите за загубата на излизането вечер по семейно му в любимия ресторант, огледайте се за нови варианти за вечеря, които са по-подходящи за малко дете.


Важни моменти в развитието

Важните моменти в развитието включват:

  • Към 10-ти месец бебето ще може да се движи наоколо като пълзи
  • Ще може да балансира докато седи – то ще е способно да се посегне към предмет без да залитне
    • Към 10 – 11 месец ще може да се изправя
    • Към  10 – 12 месец ще може да ходи като се държи за ръката на възрастен
    • Към 12 месец ще може да взима малък предмет с палеца и показалеца си
    • Давайте му много възможности да се движи. Не го дръжте ограничено в количка или стол за хранене или кола, когато то би могло да изследва света и да упражнява новите си умения.
    • Търкаляйте топка заедно – то няма да може да я връща, но ще се радва да я гони
    • Осигурете му безопасно място да играе вътре или навън
    • Освободете един кухненски шкаф, който да напълните с играчки и пластмасови кухненски пособия, които то да може да вади и прибира – освен това ще се наслаждава да отваря и затваря вратичката
    • Към 10 месец не може да седи седнало без опора
    • Не е развило никакъв начин да се придвижва само

Признаци, които подсказват проблем в развитието:

Всички деца са различни и се развиват с различна скорост, така че не се притеснявайте прекалено, ако вашето бебе придобива нови умения с различно темпо от другите около него. Но ако все пак се тревожите за неговото  развитие, обърнете се към медицинско лице.


Още за развитието на бебето 

Бебето ви е възприемчиво и е време да го научите да помага. Наблягайте на думи като „моля“ и „благодаря“ и превърнете подреждането на играчките в игра. То още не разбира, но е добре отрано да свиква с тази идея. Разделете задачата на малки стъпки, то все още се нуждае да сте непрестанно до него.

 

Какво се случва с вас: Икономии от нездравословна храна 

Въпреки че сметката ви от супермаркета вероятно е най-големият ви разход през този месец, от нея е най-лесно да направите икономии. Това е така, тъй като купувате много ненужни стоки.

Преди да решите какво да купувате, помислете кога да го купите. Ходете до супермаркета, когато партньора ви (или някой друг) може да гледа детето. Без да има кой да ви разсейва, а и като разполагате с повече време, ще ви е по-лесно да избирате продуктите и да сравнявате цените в супермаркетите, а не да купувате първото, което видите.

Важно е и как пазарувате. Не забравяйте клиентските си карти и предварително да си изготвяте списък с желаните продукти. Купувайте нещата, без които не можете, когато са на промоция.

Помислете кои продуктите можете да смените. Един вариант е да купувате на едро и да складирате вкъщи, ако имате място за това. Друг вариант е да готвите от време на време заместители на месото, които по принцип са и по-евтини. Ограничете се да купувате готови храни и други полуфабрикати – готвенето вкъщи не винаги отнема толкова много време и излиза по-евтино.

Пазарувайте онлайн, ако се предлага тази услуга във вашия град. Така можете да отделите време за пазаруване, когато ви е удобно и няма да губите време да оглеждате новите продукти по стелажите.

И накрая, помислете откъде да пазарувате. В местния супермаркет ли са най-ниски цените?

 

От родители за родители: Пожелаване на лека нощ 

„Всяка вечер преди лягане казваме на дъщеря си кой ден следва и какво ще правим на другия ден. Според нас това и дава чувство за сигурност, тъй като няма да има изненади в последния момент, които да я разстроят.“

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,003 преглеждания

Comments are closed.