Бебето ви на 14 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 15

Тази седмица бебето ви:

Се повдига на ръце

Каква радост! След седмици прекарани по корем, на тази възраст бебето започва вече да се изправя на ръце, когато е върху стомахчето си. И не само, че повдига глава, така че да може да огледа наоколо, а се и опитва да се придвижва като пехотинец – с една дума, придвижва се с ръцете напред, а краката и тялото се плъзгат отзад.

Въпреки този невероятен физически напредък, бебето все пак е далеч от класическото пълзене. Да сложи крачетата си в правилната позиция изисква сериозна работа и се случва на по-късен етап.

Любими занимания

Едно време бебето ви е изпитвало радост от всичко, което се е приближавало до него и е влизало в зрителното му поле, а сега започва да показва предпочитания към определени дейности, играчки и игри.

Опитайте се да обръщате внимание на това, на което бебето ви се радва най-много. Например, то може да обича да държи празна чаша повече от дрънкалка или да предпочита звука на пластмасова играчка, отколкото на този на камбанки, да гледа през прозореца вместо в мобилния телефон и т.н.

Целта на бебешките играчки в началото е да занимават ума и ръцете на бебето, затова ще се изненадате до каква степен няма значение какви точно са те. Всъщност ръчно изработените играчки се радват на голяма популярност, както и старите или износените. Вашето бебе не се интересува, че са евтини или че идват от шкафа на по-голямото им братче.

Разходки с количка

Тези разходки са най-добрият начин да забавлявате бебето всеки ден. Играта на светлинки, слънчевите сенки, разходката под дърветата – всичко това е чудесно и вълнуващо за очите на бебето, а през това време вие също поддържате форма.

Много наскоро родили майки се борят за всяка минута на ден, в която могат да отделят време за себе си, например да направят някое и друго физическо упражнение. Затова никак не е чудно, че най-естественият начин, по който това става, е всъщност да обединят сили с други майки в ежедневната разходка с количка. Разбира се, може и сами, но още по-приятно е, ако изберете общ маршрут с майките във вашия район и правите похода на колела заедно.

Дейности и занимания на бебето:

До 3-тия месец бебето вече е открило ръцете и устата си. С малко по-широко отворени юмручета то започва да държи здраво предмети, да ги вдига до устата си за проба. Почти всичко, което хване, ще се озове в устата му.

През периода между 3-тия и 6-тия месец бебето започва да се търкаля и да се придвижва напред, като използва краката си да се оттласква. Вече може да се държи с ръце за предметите и да контролира по-добре главата си с по-силните си шийни мускули. До шестия месец някои бебета могат да задържат тежестта в краката си, докато ги държат изправени, а понякога и да сядат без помощ.

Бебето също така инициира комуникация, като се усмихва, смее и издава гукащи звуци. Става все по-осъзнато за средата и наблюдава какво се случва около него.


Още за развитието на бебето 

Бебето ви започва да си вади заключения за света около него. Наблюдава всичко с любопитство, дори собственото си отражение. Поставете пластмасово огледало близо до него. То не осъзнава, че вижда себе си (това обикновено става чак към средата на втората година), но това няма значение. То ще се наслаждава да се взира в отражението – неговото или на някой друг – и дори  само ще се радва на широката си беззъба усмивка.

 

Какво се случва с вас: Сменяте приятели 

Раждането на бебе променя взаимоотношенията ви с всички, включително и с приятелите ви. Понякога старите приятели, които нямат деца, са също толкова очаровани от бебето ви, колкото и вие самата и нещата продължават постарому. Други може да завиждат, трети – да се отегчават, а някои просто нямат абсолютно никакъв интерес към децата.

Не може да обвинявате единствено приятелите си. Вие също се променяте. Интересите, които сте споделяли преди – скайдайвинг, ходене по нощни клубове, обикаляне на магазините за обувки до припадък – вече не се вписват в начина ви на живот.

Опитайте се да намерите баланс между начина, по който сте се забавлявали преди и новото ви положение. Приятелките ви не може да очакват да забравите да мислите за бебето си, а вие не можете да искате да говорите с тях само за майчинството. Потърсете допирни точки в нещата, които правите и времето, което прекарвате заедно. От време на време излизайте на обяд заедно, само вие, друг път ги поканете на гости вкъщи да видят вас и бебето ви, например.

Накратко, очаквайте известна промяна във взаимоотношенията ви. Вероятно ще се отдалечите от някои приятели, но в същото време бебето ви ще е причина да създадете нови приятелства. Чрез бебешките групи, социалните мрежи за подкрепа на майки и случайните срещи, вие и вашият партньор ще се запознаете с други нови родители, с които споделяте много общи неща.

 

От родители за родители: Как да свършите задачите си 

Когато се приготвям да излизам или върша къщна работа, слагам бебето в СЛИНГ и я нося с мен, където и да съм в къщата. Давам му няколко играчки и така го държа под око през цялото време.“

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

2,722 преглеждания

Comments are closed.