Бебето ви на 12 седмици
Тази седмица бебето ви:
Развива координацията си очи-ръце
Вашето бебе е родено със способността да държи предмети в ръце и всъщност това е един от рефлексите, с които е родено то, но не може да го върши доброволно и контролирано докато не стане на три месеца. След този период бебето започва да държи предмети съвсем само, освен ако не са прекалено тежки, както и да разглежда ръцете си, като ги разтваря и свива пред лицето си.
Въпреки че минава известно време преди да започне да взима всичко, което поиска, на тази възраст бебето вече се протяга за играчките, които са в обсега му. Сега то се наслаждава пълно на бебешкия „фитнес”, който представлява удряне на всяка играчка, която виси над главата му.
Най-добрите бебешки играчки
Образователните играчки
Най-добрите играчки винаги са били блокчетата, но днес повечето изследвания и психологически проучвания са спомогнали за разработването на най-различни подходящи играчки. Те подбират внимателно цвета, звуците, светлините, материалите и формата. За да изберете най-добрите играчки за вашето бебе, следвайте стъпките:
- Проверявайте и внимавайте с острите ръбове или грубата повърхност, защото те могат да причинят наранявания и порезни рани.
- Купувайте играчки, които могат да се мият, а не такива, които се чупят.
- Всичко, което е достатъчно малко, за да се побере в 35 mm филмова кутийка, може да задави дете под три годишна възраст.
- Не купувайте играчки, които издават прекалено силни звуци, защото те могат да увредят слуха. Особено онези, които се държат близо до ухото като уоки-токи и играчки – мобилни телефони.
- Купувайте играчките, които са точно за възрастта на детето ви, а не такива за 6 месеца напред.
- Търсете играчки, които помагат на бебето да расте и ги съпровождат през всички етапи на лежане, седене и стоене.
Любимият „приятел”
Малките деца обикновено имат един единствен приятел-играчка. Чувството за близост с тази играчка кара бебето да се усеща сигурно, тъй като то вижда само на няколко сантиметра пред себе си. Когато бебето се нуждае от успокояване, тази работа може да свърши именно играчката. До деветия месец детето е добре да има любима играчка-приятел, така че изберете някой добър.
Играчки в колата, количката и леглото
Когато бебето започне да се протяга да докосва неща, то се нуждае от добре позиционирани и обезопасени играчки за развитие на моториката си и координацията очи – ръце.
Режим на спане и будене
За родителите, оставени без спокоен сън през нощта, намирането на режим за спане е като похода за Свещения Граал – веднъж открит, всички вярват, че животът им завинаги ще бъде променен. И е истина, че когато има нещо като режим, колкото и да е свободен, и родителите, и детето значително подобряват качеството си на живот. Всички вече са отпочинали и всеки следващ ден изглежда по-лесен.
Около 12-тата седмица бебето започва да изработва дневен режим, който включва спане 3 пъти на ден, всеки от които по 2 часа и будене само веднъж през нощта за хранене. Бебето трябва да е будно за около 2 часа между спанетата, през което време можете да играете с него, за да може да се измори преди да заспи за пореден път.
Приготвяне бебето за сън
- Гъвкав режим. Най-малките бебета правят всъщност три неща – хранят се, играят и спят. И още в тези първи дни е добре да моделирате нещо като гъвкав режим за спане – да играете спокойно и след изморяване да подготвяте бебето за сън.
- Следвайте знаците. Наблюдавайте знаците за умора. Не го дръжте по-дълго време, отколкото то иска, с идеята, че ще спи по-добре и по-дълго. За съжаление, тази стратегия не работи. Едно преуморено бебе ще иска да спи, а после ще спи на пресекулки.
- Храна преди сън. Ако бебето ви е стояло по-дълго, отколкото обикновено, може би е разумно да му дадете да посуче малко. Бебетата спят много по-добре на пълни коремчета и веднъж, след като са заспали, вече няма да има нужда да се будят, за да се хранят.
- Повиване. Повийте бебето в леко муселинова пелена. Това има ефект на моментално успокояване като държи бебето стабилно по гръб и спира пляскането с ръце и стряскането. В допълнение, ако използвате често това повиване, бебето започва да го разпознава като знак за заспиване.
- Проверка на условията за спане. Намалете стимулацията като загасите всички осветления и осигурите добра вентилация. Успокояващо действат и нежни, хармонични звуци на лека музика, белият шум на вентилатор или шумът между радио станциите.
Хранене през нощта
Искате бебето да спи през нощта, сигурни сме! Но всяка нощ то се буди, а вие трябва да ставате, да го храните, да сменяте памперса и да го успокоявате отново. С растежа и способността коремчето да остава повече време пълно среднощната закуска стартира в два часа, после в три, в четири. Но за да имате максимално разредени ставания през нощта, дръжте стимулациите минимални – изгасени светлини, не говорете, избягвайте очния контакт, само сменете памперса, ако има нужда и, разбира се, не включвайте телевизора. Все пак искате да внушите, че буденето през нощта не е време за игра и веднъж, след като стомахчето на бебето може да задържа по-дълго време храна, няма да има нужда да го будите повече.
Бебето и нощният сън
Нищо не докарва новите родители до ръба така, както отказа на „малкото съкровище” да заспи до три часа през нощта. И докато свикнете с мисълта, че ще отнеме изестно време преди да си осигурите стабилен режим през нощта, е добре да помните, че:
- Бебето не различава деня от нощта. То започва да придобива чувство за ритъм за денонощието едва през 3-4-тия месец и го запазва до края на живота си.
- Циклите на сън продължават 30 – 50 минути, за разлика от тези на възрастните, които са на 90 минути.
- Много типично е буденето след края на всеки цикъл. „Независимите” бебета, които могат сами да се приспят отново, могат да преминат от цикъл в цикъл, без да будят околните. Ако бебето ви се буди на всеки 30 – 50 минути, това е защото не успява да премине само в следващия цикъл.
- Дори бебетата, които заспиват сами, често не могат да спят след изгрева на слънцето. Не се мъчете да приспите бебето си след 6 часа сутринта, защото денят е вече започнал!
Още за развитието на бебето
Достатъчно ли е силно бебето ви, за да надига главата си и да се оглежда какво става наоколо? По-добрата гъвкавост на ставите позволява на много тримесечни бебета да махат с ръце и да ритат с крака по-отривисто, да разперват пръстите си и да събират дланите си.
Макар и бебето ви да е способно да ви разпознава само няколко дни след раждането си, сега вече е способно да го покаже. Около половината бебета на тази възраст започват да демонстрират, че са разпознали родителите си. Най-вероятно вашето малко човече раздава усмивки на всеки, но започва да демонстрира с кого се чувства най-добре. В големи компании или в групи с много непознати ще му е нужно време, за да свикне.
Темпоралният дял на мозъка на бебето, който е отговорен за слуха, езиковите умения и усещането за мирис, се развива най-активно на този етап. Възползвайте се максимално от това, като не спирате да говорите на бебето си, да пускате музика и да четете на глас.
Какво се случва с вас: Когато унилостта след раждането не преминава
Чувствате ли се неспокойна и подложена на чести смени на настроенията (което смятате, че е нормално за една неопитна майка)? Споменавал ли ви е някой, че тази „следродилна тъга“ е станала по-сериозна с времето? Не позволявайте на неудобството или гордостта ви да ви попречат да си вземете час за лекар. Счита се, че около 10% от неопитните майки страдат от следродилна депресия. Това е реално, но и лечимо заболяване.
5,955 преглеждания