Австралийският орех
Най-вероятно всеки я е виждал по будките за ядки, но малцина са я опитвали. Това е пропуск, защото макадамията е много вкусна и полезна ядка, с която можете да разнообразите ежедневното си меню и да си набавите много ценни вещества.
Макадамията има правилна кръгла форма, светъл цвят, размерът й е среден между орех и лешник. Вкусът й наподобява този на лешника. Растението макадамия произхожда и се разпространява в Австралия и носи името на шотландския химик Джон Макадам, култивирал диворастящото дърво. Макадамията е дърво, достигащо височина до 15 м, с вечнозелени, лъскави и остро назъбени листа. Характеризира се с това, че различните сортове макадамия цъфтят по различно време, а в зависимост от времето на цъфтеж плодовете узряват веднъж или повече пъти в годината.
Известна е и като австралийски орех. Любопитно е, че макадамията има много дебела и твърда черупка, чието отстраняване е истинска трудност. Има специално създаден уред за тази цел – макадамотрошачка, тъй като за орехотрошачката това е непосилно. Именно това условие определя и сравнително по-високата цена на продукта. От деветте вида макадамия годни за консумация се оказват само два, а останалите седем са отровни. Всички видове от тази ядка са отровни за домашните любимци и могат да доведат до тежки последици.
1882 г. ядката е пренесена в Хавай, а Островите се оказват нейна втора родина. Там растението вирее чудесно и се отглежда в големи количества. Хавайските острови са тези, които осигуряват повече от половината от световното производство на австралийски орех. Впоследствие към страните производителки се присъединяват Нова Зеландия, Южна Африка, Бразилия, Коста Рика, Израел и САЩ.
В нашата страна макадамията все още не е поплулярна и широко употребявана, но въпреки това не се намира трудно. Цената й е по-висока от тази на по-типичните ядки, но все пак е съвсем достъпна.
Защо макадамията е полезна?
Ядката на макадамията съдържа много високо количество мастни киселини, протеини, фибри, витамини от групата В и РР, също фосфор, калий, натрий, желязо, калций. Макадамията е доста калорична ядка заради високото съдържание на мононаситени мазнини – около 720 ккал в 100 грама. Въпреки това редовната консумация на 20-30 г. макадамия дневно може да доведе до около 8% намаляване на мазнините в организма. Преди няколко години научно изследване доказа, че консумацията на ядките намалява нивото на лошия холестерол в кръвта. Макадамията помага още при заболявания на костната система и авитаминоза. Консумацията им се препоръчва при ангина, артрит, предразположения към заболявания на отделителната система, а също и при терапията на някои видове доброкачествени тумори. Австралийският орех съдържа по-малко количество натрий в сравнение с останалите ядки, затова е подходящ за хора с диабет, артериална хипертония и метаболитни нарушения.
Специално внимание заслужава маслото от макадамия. То съдържа витамини А, В и Е, както и множество минерали. Има силно антиоксидантно действие със защитаващо клетъчната мембрана действие. Притежава и хидратиращо действие, което се дължи на специална киселина, която не присъства в никое друго растително масло. Характерното за тази киселина е, че се съдържа в човешката кожа, а наличието й е фактор за поддържане на младостта на епидермиса. С възрастта обаче количеството й в кожата намалява. Поради това, че мононенаситената палмитолеинова киселина се намира в маслото от макадамия, то се смята за ценно средство за ограничаване на процесите на стареене. Маслото подхранва и тонизира кожата, което е още една сериозна причина да бъде използвано като съставка в различни козметични продукти – лосиони, кремове, бебешки масла, гелове, маски за коса. Мехлемът с масло от макадамия е подходящ за масаж и по време на бременност, както и за предпазване и редуциране на стрии по тялото. Може да се използва при бебешки обриви. Добър помощник е при слънчеви изгаряния, протривания и белези от рани.
Вкусни рецепти с макадамия можете да видите тук.
4,004 преглеждания