Да играем! На шест месеца и две седмици
1) Изскачаща от кутия играчка
Когато бебето започне да схваща постоянния характер на предметите (идеята, че нещо продължава да съществува, дори когато се скрие от погледа ни), всяка игра, в която нещо се появява и изчезва се превръща в хит. Макар същинските изскачащи на пружина играчки да е възможно да са твърде страшни и стряскащи на тази възраст, можете да изработите пригодна за бебета такава, като използвате разнообразни прости материали от домакинството.
Умения, които играта развива: осъзнаване на постоянния характер на предметите
Необходими материали: метална кутия от кафе, кофичка от кисело мляко или голяма картонена чаша; клечки за хранене, молив или линия; малка шарена играчка (най-добре става с кукла за пръст); малко тиксо или лепило
Пробийте дупка на дъното на съда. Прокарайте през нея клечката за хранене, молива или линийката (дори градината пръчица от парка би свършила работа), а после залепете с лепило или тиксо за върха малка мека играчка, пластмасова фигурка или още по-добре – кукла за пръст (просто я нахлузете върху края на пръчката и я залепете здраво с тиксо). Сега разполагате със задвижвана от ръчна човешка тяга изскачаща играчка. Издърпвайте надолу пръчката, за да скриете играчката или кукличката, а после я извадете внезапно, когато искате Вашата изскачаща играчка да поздрави бебето.
2) Гледай какво се случва
Когато бебетата станат по-наблюдателни и привикнат с идеята за причинно-следствените зависимости, те биват привлечени от ключовете на осветлението, дистанционното на телевизора и други предмети, които изглеждат могъщи властелини на промяната. Дайте храна на очарованието му от тези предмети, като покажете на бебето как определени действия имат съответен резултат.
Умения, които играта развива: усещане за причинно-следствената връзка
Необходими материали: няма
Започнете с елементарни промени – отваряйте и затваряйте вратичката на шкафа или пък чекмедже, после включете и изключете ключа на лампата (освен „пуснато” и „спряно” това действие демонстрира също и „светло” и „тъмно”). След това се отдайте на по-активна програма – търкулнете топка по пода в посока на бебето или сложете мека играчка на края на масата, а после я бутнете, така че да падне върху стола. Ако сте настроени за приключения, позволете на бебето да отваря и затваря кранчето на водата, стига, разбира се, да е това на студената вода.
Виж игри за предходната седмица
642 преглеждания