Седмица 12

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 13

Вашето бебе

Бебето е във фаза на много бързо развитие, вече е почти 6.1 см. от главата до долната част и тежи между 8 и 14 гр. Всичките му органи, кости и системи се развиват светкавично. Тъканите, мускулите и мазнините тепърва ще се появят, но рамката е заложена. Органът, който е завършен, е панкреасът и вече е в състояние да произвежда инсулин. С растежа на тялото на бебето, расте и този орган и ще произвежда все по-голямо количество инсулин с времето.

При посещението при лекаря през 12-тата седмица (или около това време) ще можете да чувате биенето на сърцето на бебето. Можете да чуете туптенето със специален уред, наречен доплер, който усилва звука, така че да различите ясно сърцето на мъничето.

Скелетната система се развива на определени центрове на формиране на костите (осификация). Пръстите на ръцете и краката вече са разделени и ноктите растат. На места по тялото дори могат да се появят косъмчета. Външните полови органи започват да показват характеристиките на мъжки или женски пол.

Храносмилателната система (тънкото черво) е в състояние да предизвиква контрацкии, които избутват храната през червата. Също така може да абсорбира глюкоза и захари.

В основата на мозъка на бебето хипофизната жлеза започва да произвежда множество хормони. Това са химични вещества, които се произвеждат в една част на тялото, а всъщност оказват своето влияние в друга. Но се случват и други неща. Зародишната нервна система продължава да се развива. Бебето вече мърда вътре в матката, но вероятно все още не го усещате. Ако стимулирате зародиша на определени точки, може да предизвикате определени движения като отваряне на устата, присвиване или мърдане на пръстите на ръцете и краката.

Количеството на околоплодни води нараства, като общият им обем е вече около 50 мл. В този момент течността е сходна с плазмата на майката, само че съдържа много по-малко протеини.
Вие

До края на 12-та седмица матката ви е толкова нарастнала, че вече не се задържа в областта на таза и може да я усетите над срамната кост. Тя има уникалната способност да расте по време на бременността. В този период матката изпълва последователно таза, след това целия корем и се връща в предродилната си форма само за няколко седмици след раждането.

Преди забременяването матката ви е в почти твърдо състояние като задържа не повече от 10 мл. вода. По време на бременността тя се превръща в един мускулен балон със сравнително тънки стени, голям достатъчно да задържи зародиша, плацентата и околоплодната течност. Капацитетът на този орган се увеличава с 500 до 1000 пъти! Тежестта също се променя. След като бебето се роди, матката тежи около 1.1 кг., за сравнение – преди зачеването тежи 70 грама.

Маточните стени нарастват през първите месеци благодарение на хормоналната стимулация на естрогена и прогестерона. По-късно растежът на бебето и плацентата издължават и изтъняват допълнително маточните стени.


Смяна на настроенията по време на бременността

Плаче ли ви се постоянно или пък ви стяга шапката и се ядосвате за най-малкото нещо? Е, добре дошли в света на бременните! Поради хормоналния приток настроенията ви се менят постоянно и лесно преминавате от плач към бурна ярост. Но след като нивата на хормони поулегнат, тялото ви свиква с постоянния поток и емоциите се контролират много по-лесно. За щастие това не е постоянно състояние.


Секс по време на бременността

Възможно е и двамата с партньора ви да се притеснявате относно сексуалния ви живот през този период. Но ако не сте преживявали случаи на преждевременен аборт или не страдате от някакви усложнения като вагинално кръвотечение, давайте! Наслаждавайте се на времето заедно. Ако се интересувате какво става вътре – над шийката на матката се е образувала една слузеста „капачка”, която напълно защитава матката. Това образувание ще остане там до самото раждане, малко преди да се образува така нареченото „разкритие”.


Здравословно състояние

В този период повечето от жените вече закрепват и се чувстват много по-здрави и силни отколкото в първите седмици. Сутрешното гадене и умората започват да намаляват. Все пак около 15% от бременните продължават да усещат тези неразположенения до към 20-та седмица или дори по-късно. Вече не е необходимо да продължвате приема на фолиева киселина и другите хранителни добавки.

При първа бременност вероятно все още носите нормалните си дрехи. Ако вече сте минавали по този път, е вероятно да се чувствате по-добре в дрехите за бременни и да се показвате на света като бъдеща мама.

Но не само коремът ви расте. Вероятно гърдите ви са нарастнали и ви наболяват понякога, също бедрата и краката са се наляли и са станали по-силни.

Много жени в този период вече се чувстват по-спокойни и приемат бременността, заедно с всичко, което се случва около нея – непостоянните настроения, невероятните физически, емоционални и хормонални промени и настройки на организма през първите 12 седмици. Също така сега се чувствате по-отпуснати и не толкова тревожни, тъй като „магическите” 12 седмици отминават и шансовете за помятане намаляват. Все още има вероятност за спонтанен аборт, но веднъж след като мине този период, шансовете за нормално протичане на бременността са 85%. С една дума, можете да съобщите хубавата новина!

Още по темата:

10 ползи от упражненията по време на бременност

Здравословен режим на хранене по време на бременност

Съвети, които ще ви помогнат да се насладите на бременността

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

885 преглеждания

Comments are closed.