Да насърчим детето към полезни интелектуални занимания
Съвременните деца прекарват много време пред компютъра и телевизора. Някои родители са приели, че няма как да променят това, а други се опитват да налагат правила, които често не помагат особено. Днес е по-важно от всякога родителите да насърчават децата си да се интересуват от изкуство и наука, да им помогнат да открият неподозираните си заложби, да натрупат увереност, да се развиват интелектуално и емоционално. Ето някои от заниманията, с които децата е добре да се запознаят още от ранна възраст, а кой знае – може би да поставят началото на една страст за цял живот:
Четене
Преди да посегнат към книгата децата трябва да я харесат. Затова трябва да възпитаваме у тях вкус към визуалното и същевременно да ги снабдяваме с интересно изглеждащи книги – красиви илюстрации, заглавия и истории, които да ги примамят да ги прочетат. Важно е книгите, които им купуваме, да отговарят на тяхното ниво и умения – не можем да очакваме дете, което сега се учи да чете, да иска да прочете книга с изпълнени с текст страници и почти никакви илюстрации. Добра идея е да поставим по една-две книги на места, където детето ще ги види и ще посегне към тях – в колата, на етажерки, близо до нивото на очите им, до леглото им, дори до телевизора, току-виж приказките се окажат по-интересни от филмчетата.
Рисуване и оцветяване
Тези дейности спомагат за развитието на творчески усет в децата. Помагат им да се концентрират и да развиват асоциативно мислене. Освен всичко, това е хоби, което помага на децата да се научават да се изразяват свободно.
Когато детето е по-малко е хубаво да има родител, който да наблюдава как то се справя в началото, но в един момент трябва да го оставите само. От време на време може да говорите с детето си за нещата, които рисува. Това ще ви помогне да разбирате него и нуждите му по-добре.
Рисуването с пръсти, строенето с кубчета или пък творенето с глина са чудесни занимания, които развиват умения, без да карат детето да чувства, че се очаква даден резултат от него.
Писане
Познавате ли усещането, когато детето ви започне да използва писането като средство за комуникация? Колкото по-често го правят, толкова по-уверени стават малчуганите: нараства и броят на любовните бележки, домашно направените книги и списъци какво да се направи и купи в стила на малките прописващи специалисти. За да насърчите тези умения, пишете пред децата си, за да видят, че писането е целенасочено и полезно и се използва всеки ден в ежедневния живот. Понякога отделете момент, за да кажете на глас какво мислите, докато пишете – дали ще е звукът на думите или коментар като „Знам как бързо да напиша пълния член на думата, защото го пиша често.
Колекциониране
Колекциониране на марки: това е чудесно хоби, което развива асоциативното мислене на децата и паметта. В зависимост от марките, които събира детето, може да обогати знанията си, както за история, така и за биология, география, спорт. Децата ще се научат да асоциират определени символи или цветове с определени държави например. Да, вярно е, интернет измести малко пощата, но колекционерски марки все още се произвеждат, а търсенето може да направи това хоби още по атрактивно.
Колекциониране на монети: това занимание ще помогне на детето да разбере, че различните държави имат различна валута. То може да развие усет за стойността на парите и тяхната важност.
Тези две хобита са чудесни за развиване на отговорност в детето, тъй като децата усещат нужда да се грижат за колекцията си, да я пазят и увеличават. Важно да е да оставите именно детето да се грижи за колекцията си, а не вие да поемате отговорност за нея, защото тогава, резултатът няма да е същият.
Музика
Ако детето ви проявява афинитет към музиката и/ или някой музикален инструмент, задължително му дайте възможност да развие този интерес. Свиренето на какъвто и да е инструмент дава на човек увереност и вяра в собствените му качества. Музиката успокоява и в този смисъл, това би помогнало за редуцирането на потенциална агресия у детето. Не на последно място то ще има какво да прави в свободното си време и ще го уплътнява пълноценно. Свиренето помага изключително за развитието на концентрацията, както и за усещането за отдаденост на дадена цел.
Добре е да имаме предвид, че креативността най-добре се развива, когато детето се забавлява само. Изключително важно е да давате на детето си време, в което то може да развива въображението си.
Вижте още:
Как да развием креативността в децата
Каква е ползата от слушането на музика за малките деца?
5,819 преглеждания