Изпарител или овлажнител за въздуха – какво да изберем?
С настъпването на зимния сезон хремата и настинките започват да дебнат отвсякъде. Когато детето настине, е естествено да искаме да облекчим състоянието му възможно най-бързо. И въпреки че няма бързо и универсално лечение, можем поне да облекчим дискомфорта на малчугана. Едно от първите неща, които трябва да направим, е да увеличим влажността на въздуха.
И тук идва първата дилема – какво да изберем? Изпарител или овлажнител?
Изпарителите работят, като загряват вода и я превръщат в гореща пара, а овлажнителите създават студена пара. И двата уреда добавят влага във въздуха, което може да помогне за облекчаване на симптомите на настинка и грип, но експертите са единодушни, че е по-безопасно да се използва овлажнител, отколкото изпарител. Това е така, защото парните изпарители имат контейнер, съдържащ гореща вода, която може да се разлее и да изгори детето, а според някои изследвания топлата пара може допълнително да възпали носните канали.
С какво е полезен овлажнителят?
Овлажнителите създават влажен въздух, който може да разхлаби слузта в носа на детето и да улесни дишането. Овлажнителят може също да помогне при:
- Кашлица
- Болки в гърлото
- Хрема
- Кървене от носа
- Суха, раздразнена кожа
Как да изберете овлажнител?
Помнете тези съвети, когато избирате най-добрия овлажнител за вашето семейство:
- Придържайте се към бюджета си. В зависимост от размера, функционалностите и марката, можете да очаквате цена от 30 до 1000 лева или дори повече.
- Изберете правилния размер. Измерете стаята на детето си и купете овлажнител, който покрива пространството. Не купувайте по-силен овлажнител от необходимото, тъй като твърде много влага може да доведе до поява на плесен.
- Потърсете автоматично изключване. Добра идея е да закупите овлажнител, който се изключва автоматично, когато водата свърши.
- Уверете се, че можете лесно да пълните и почиствате овлажнителя. Ако резервоарът е труден за премахване, ще е трудно да поддържате овлажнителя чист.
Как да използвате овлажнител?
Ако решите да използвате овлажнител със студена пара, следвайте тези стъпки:
- Използвайте филтрирана или дестилирана вода. Обикновената чешмяна вода често съдържа минерали, които могат да се натрупат в овлажнителя и да се разпръснат във въздуха. Най-безопасно е да използвате стерилна или дестилирана вода, особено за бебета и малки деца.
- Поставете овлажнителя близо до детето си. Не го поставяйте толкова близо, че детето да може да го достигне, но достатъчно близо, за да се възползва от влагата.
- Поддържайте го много чист. Уверете се, че източвате и почиствате овлажнителя след всяко използване. В противен случай, бактериите, които се натрупват, могат да се изпарят във въздуха и да попаднат в дробовете на вашето дете, където могат да причинят инфекция.
- Изсушете го напълно. След почистване, изсушете овлажнителя, за да предотвратите развитието на бактерии и плесен.
Сънят е време за възстановяване, а доброто му качество е важно за правилното функциониране на имунната система. Използването на овлажнител у дома може да подпомогне спокойния сън, като поддържа влажността на въздуха и предотвратява запушването на синусите или неприятната сухота в носа и устата.
Разбира се, ако не желаете да инвестирате средства в овлажнител, можете лесно да си направите такъв у дома. Оставете голяма купа с вода на нощното шкафче или върху работещия радиатор през зимата, която ще действа като естествен овлажнител.
79 преглеждания