12 юни: Световен ден за борба с детския труд

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

rp_child-abuse.jpg

Всяка година на 12 юни отбелязваме Световния ден за борба с детския труд.

През 2002 г. Международната организация по труда (МОТ) обяви датата за Световен ден за борба срещу детския труд, като с това цели да привлече общественото внимание към проблем, пред който са поставени много деца по света.

Според статистиката повече от 215 милиона деца по света са принудени да работят, а 40% от безработните са млади хора. Тези цифри са пряко зависими една от друга, тъй като трудът и експлоатацията в детските години води до сериозни поражения върху здравето и благосъстоянието на децата, които не завършват образованието си и след време попадат в графата безработни и социално слаби.

Детският труд поставя началото на порочния кръг от безработица, неравенство и дискриминация, а отговорът на проблема е в достъпното за всички деца и младежи образование.

Стандартите на МОТ за правата при работа, по специално по отношение на детския труд, са изложени в Конвенция 138 и Конвенция 182. По отношение на детския труд, Конвенция 138 на МОТ за минималната възрастова граница, изисква от държавите членки да заложат в своето законодателство минимална възраст за допускане до работа, която да не бъде по-малка от тази на завършване на задължителното образование, но при всички случаи не по-малка от 15 години. Конвенция № 182 на МОТ изисква от всяка държава, която я е ратифицирала, да създаде и изпълни програма за действие за приоритетно отстраняване на най-тежките форми на детски труд.

България е страна по Конвенцията за правата на детето на ООН, в която се признава правото на всяко дете да бъде защитено от икономическа експлоатация и от извършване на каквато и да е работа, която крие опасност да навреди на здравето или на физическото, умствено, духовно, морално или социалното му развитие.

НМД

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,206 преглеждания

Comments are closed.