Психологът Диана Гинова за „Не“ като полезна думичка
Някъде бях чела че една от най-големите трудности пред всеки психотерапевт е да нарпави така, че клиентът му едновременно с освобождаването от предразсъдъците, които са му прилежно вменени от обществото, в което живеем, все пак да успее да остане социално същество. Защото ние можем много да обичаме да ходим голи в къщи, но ако отидем така на работа е твърде вероятно да ни сложат диагноза.
Според мен и пред родителите стои следното предизвикателство :
Как да отгледам децата си свободни, но едновременно с това и все пак социални, вписващи се адекватно в обществото ни. Това се оказва проблем за съвременните родители. На всички ни е ясно че старите методи за отглеждане на деца не работят (не че не ни се иска от време на време да приложим някои от тях…), в следствие на което в наши дни има толкова много нови методи за отглеждане на деца че объркването е неминуемо. Особено за родителите, които много четат и се интересуват от това как да се справят по-добре с родителството.
Преди да станем родители всички (включително и аз) си представяме че това ще един изпълнен с щастие период от живота ни и че при нас няма да е като при тези двойки, които са изтощени и често крещят на децата си. На практика обаче не се получава точно така. Веднъж по време на една среща с няколко родители цитирах Стив Бидълф, който казва „Децата са нашите малки учители, при това често са по-мъдри от нас. Те идват в семейството за да живеят родителите по-щастливо“, тогава един от татковците ми каза „Така ли, защото ние не сме го разбрали това до сега“.
Един от големите проблеми, с които се сблъсках в моята практика е свързан с една проста думичка и тя е „Не!“.
Не знам къде и кой е написал че не трябва да я използваме с децата, а вместо това трябва да им обясняваме в най-малки подробности защо това което искаме то да направи е правилно. Или пък още по-лошият вариант – да започнем да ги подкупваме, имам предвид изречението: „Изяж си салатата и ще ти дам да…“. Това е много опасен капан, защото детето много лесно научава как работи този механизъм и, повярвайте ми, то започва да го използва срещу вас.
Двама родители искаха да работя с дъщеря им, която е на три години. Когато отидох при тях и започнахме да говорим, малката изгаси лампата и в стаята стана пълен мрак. Никой от двамата не каза твърдо и ясно на детето си да светне лампата. Те се молеха,обясняваха, подкупваха, обещаваха, но никой от тях не пое контрола. Те бяха станали по-малки от дъщеря си, бяха ѝ дали пълната власт. И така с времето тя беше станала неконтролируема, а те не разбираха защо въпреки че полагаха много усилия, за да бъдат по-добри родители, нещата не се получаваха. А все пак детето е още едва на три години. Не искам и да си помислям какво ще стане, когато дойде време да тръгне на училище или да започне работа. Не само на родителите и учителите ще им е трудно, но и на нея със сигурност.
Много е важно обаче и вие да се научите да чувате „Не – то “ на детето ви.
Да му покажете че уважавате неговото мнение и го цените. И тогава ще достигнете до онази пълноценна комуникация с него. Вашите разговори са важни, така че се научете да се чувате. Ако видите, че вашето дете не се чувства добре или е разтроено от нещо, поговорете с него. Но не поемайте инициативата по време на разговора, бъдете търпеливи и слушайте внимателно. Много родители правят грешката да се опитват да решават проблемите на децата си. В такива моменти най-добре първо изслушайте детето си, подкрепете го, но го оставете само да се справи със ситуацията. Това е единственият начин само да се научи да отстоява мнението си.
Добре е да сме честни със себе си и с децата си.
Те са много чувствителни и усещат неискреността. Когато вие сте ядосани за нещо е по-добре да кажете ясно „Ядосана съм че не удържа на обещанието си“. А и все пак и вие сте човешки същества и имате право да се ядосвате. Заявете емоциите си и ги оставете да си отидат след това, за да може вашето дете да се научи че гнева е нещо временно и след като се изрази отминава. Научете го че ако то чува и приема вашето „Не“ и вие ще уважавате и ще приемате неговото.
Така че, мили съвременни родители, не се страхувайте да казвате „Не“.
Това е една от най – важните думички, на които може те да научите вашето дете. И е добре това да стане като им давате личен пример. Ако децата не се научат как да използват тази думичка докато са на две години е твърде вероятно да не се научат да я използват никога. Или да я научат, но по трудния начин. Именно тази думичка ще е изключително важна за тях, когато трябва да се отстоят пред някого, който злоупотребява с тях, или когато трябва да се защитят от опасност, или просто да откажат, когато някой иска да направят нещо, което те не искат.
Някои от вас, които четете тази статия, ще разберете защо е толкова важно да научите децата си да казват „Не“ и да уважават „Не – тата“ на другите. Може би е имало случаи в живота ви, в които сте искали да кажете “не“ и не сте могли. Да научите вашите деца да се отстояват е един от най – прекрасните подаръци, които можете да им направите някога. Разбира се преди това ще трябва да си го подарите на себе си, но това е тама на друга статия.
Накрая искам да ви кажа да не забравяте да се грижите за себе си.
Вашите деца искат вие да сте щастливи. Не го забравяйте. Само тогава ще успеете да се насладите на родителството и да изпитате истинска радост от него.
За автора:
Диана Гинова е психолог, психотерапевт и писател. Завършила е Психология във ВСУ “Черноризец Храбър” и Неорайхианска аналитична психотерапия в Институт по Психотелесна Психотерапия. Специализирала е в България и в чужбина. В Първите седем Диана ще се спира на вълнуващи родителите теми за отношенията с децата, възпитанието и отглеждането на здрави и уверени млади хора. За повече информация и контакт с Диана: diana.bg
Този уеб-сайт и авторските права върху него са изключителна собственост на Първите седем ЕООД. Забранено е копирането, възпроизвеждането, преработването, променянето и използването с търговска цел на уеб-сайта или на неговото съдържание – изцяло или частично под каквато и да е форма, без предварителното писмено съгласие на Първите седем ЕООД.
Прочетете още:
6 алтернативи на думичката „НЕ!”
Как да познаем, че детето лъже
Защо децата крадат?
7,049 преглеждания