9 знака, че май сте интровертна личност: втора част

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

introvertna lichnost

Прочетете и първата част на материала.

Често сте със слушалки на публични места
Дали си проправяте път в претъпкания автобус или просто се шлияте из улиците, ако сте интроверт, най-вероятно не търсите особено много контакт с другите. В миналото, когато някой се е опитвал да избегне общуването с непознати, просто държал главата си наведена и гледал право надолу; днес обаче имаме допълнителна защита да се крием зад слушалките си (и никой не е нужно да знае дали наистина слушаме нещо).

Предпочитате да не се замесвате с ядосани или потиснати хора
Вероятно избягвате хора, които изглеждат в лошо настроение или направо са си бесни на някого или нещо. Според Марта Понари, изследовател в университетския колеж в Лондон, интровертите не проявяват склонност да отговарят на визуалните подкани. Нормално, ако видите на монитор лицето на човек, гледащ в определна посока, ще проследите погледа му и това, към което той е насочен. Интровертите реагират също както и екстровертите в случая, но ако лицето на човека е ядосано, не проследяват накъде гледа. Това предполага, че те просто не желаят да гледат някой, който изпитва негативни емоции. Изследователите вярват, че това се дължи на факта, че са по-чувствителни към евентуални негативни оценки. Ако смятате, че някой е ядосан заради нещо, свързано с вас, то погледът му се превръща в заплаха.

Получавате повече обаждания, смс-и и мейли, отколкото вие изпращате
Интровертите не търсят много общуване с другите. Ако имат няколко свободни минути, няма да се обадят на някого, просто, за да мине времето. По същия начин, не изпращат мейли и други съобщения, а реагират на получените. Ако сте истински интроверт, то избягвате занимания, в които трябва да си говорите предимно с други хора, като например работа в кол център. Ако нямате друг избор и се налага да инициирате разговор, например както когато каните на някакво събитие, едва ли ще вдигнете телефона, а по-скоро ще използвате интернет. Това може би има общо с желанието на интровертите да избягват оценяването. Когато звъните на хора, рискувате да ви откажат, което може да ви разстрои. Ако се случи обаче не в реално време, имате възможност да запазите самообладание и да не се почувствате отхвърлени.

Не се ангажирате в безсмислени разговори
Почти ви е невъзможно да си се представите на мястото на разговорливата дама пред вас на опашката в супермаркета, която весело си бъбри за времето с всички наоколо. Ако закъснявате за някъде или сте напрегнати, пазите си информацията за себе си и кротко си премисляте насаме. Смятате, че не е ничия друга работа да се занимава с настроенията ви и предпочитате да излезете от лошата фаза с помощта на собствените си методи за справяне със стреса. При всички случаи, хората не знаят какво си мислите или изпитвате, освен ако не се чувствате достатъчно близки, за да си споделите с тях подобни интимни въпроси.

Да си интроверт определено си има своите предимства
Доста по-малко вероятно е да направите някакъв социален гаф, като например да обидите някого, чието мнение не споделяте. Тъй като ви харесва да бъдете насаме, едва ли ще ви доскучава толкова лесно, колкото на хората, които се нуждаят постоянно от общуване с другите. Единсвеният риск е, че тези, които не ви познават, може да решат, че сте арогантни или надменно се смятате за повече от другите. Ако си позволите да бъдете малко по-отворени към споделяне на мислите и чувствата си, може да ви помогне да останете верни на себе си, но без да укланяте и в антисоциална насока.
Ако пък сте абсолютен екстроверт, можете да извлечете ползи от практикуването на  малко интровертност в ежедневието. Пробвайте да видите как е да не бъдете първите, които говорят, веднага поемат отговорност или предлагат съвет. Съвсем възможно е, ако си позволите да се докоснете до вътрешния си интроверт, да усетите света по изцяло нов начин

Източник: Psychology Today

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

992 преглеждания

Comments are closed.