9-11 седмица от бременността
Искате да знаете как се развива вашето бебе през цялата бременност? Какво се случва с вашето тяло и вашите емоции през деветте месеца на очакване? Тук ще намерите цялата информация за всяка седмица от бременността, както и полезни съвети, за да се бъдете здрави, щастливи и уверени през цялото време.
За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Бременността по седмици”, трябва само да се регистрирате тук: Форма за регистрация
9 седмица
Вашето бебе
То е вече почти напълно развито, с дължина 2.2 – 3 см. и тежи около 2 грама. Бебето започва да прави първите си движения с това миниатюрно тяло, но вие все още няма как да ги почувствате. Клепачите са все още срастнати и няма да се отворят до 27-та седмица. Китките са развити, глезените са се образували вече, а пръстчетата на ръцете и краката се виждат ясно. Ръцете са се издължили и се свиват в лактите. В края на тази седмица вътрешното развитие на ушите ще е приключило.
Бебенцето вече прилича на завършено човешко същество, въпреки че е изключително мъничко. Все още не може да се определи полът чрез ултразвук, тъй като гениталиите тепърва са започнали да се оформят.
Вие
Вече сте яхнали влакчето на емоциите и се носите на него с пълна скорост, като в един ден сте тъжни, а в друг – скачате от радост. Тази рязка смяна на емоциите може и да е смущаваща за някои жени, които обичат да се контролират, но е напълно нормална поради врящия котел от хормони, в който сте се превърнали. Е, имате време да свиквате – това продължава до края на бременността.
Кожата ви ще се нуждае от известна помощ през 9-те месеца на очакване. Ще се изсуши, вероятно ще ви сърби, тъй като тялото започва да губи от естествените си мазнини. Сега е моментът да преминете към наистина овлажняващ душ гел и нежен овлажнител за тяло. Някои жени имат проблем с акнето дори и да не са имали подобни притеснения преди това, а при други се наблюдава подобрение на състоянието на кожата по време на бременността. Разбира се, всеки случай е индивидуален.
Вижте също:
За сутрешното гадене през бременността
10 седмица
Вашето бебе
Краят на 10-та седмица е краят на ембрионалния период. От този момент нататък започва зародишният период, който се характеризира с бърз растеж след оформянето на трите зародишни пласта. По време на ембрионалния период плодът е много по-податлив на фактори, които могат да нарушат развитието му. Повечето малформации например се появяват преди 10-та седмица. Така че донякъде е окуражаващо да знаете, че критичната част от развитието е вече зад гърба ви.
Бебчето вече има човешки черти и изглежда като миниатюрно човече, а главата му е най-голямата част от цялото 3-4 сантиметрово телце. Ръцете и краката са късички и тънки, завити плътно към тялото. През следващите седмици тялото ще нарастне и ще се изравни като пропорции. Кожата е все още прозрачна и ако се прави 4D ултразвук, може да се види какво става и вътре в тялото на бебето.
Малкото човече вече наддава на тегло и достига внушителните 5 грама, което е тежестта на една малка слива.
Вие
Очакванията
Сега, когато бременността ви е потвърдена, може да има различно влияние върху вас. Това състояние може да промени много ваши очаквания. За някои жени бременността е знак за женственост, за други – благословия. За трети обаче това е проблем, с който трябва да се справят. Ако не сте от тези, които веднага са супер щастливи и превъзбудени от новината за бременността, не се чувствайте единствени. Нормално е да сте скептична относно състоянието си. Отчасти тази реакция може да идва от това, че не сте сигурни какво ви предстои.
Емоциите
Тепърва ще има много промени в тялото ви. Сигурно ще се чудите дали сте все още привлекателна, дали партньорът ви ще ви желае както преди. (Всъщност много мъже смятат, че бременните са красиви). А дали партньорът ще ви помага и дали ще е до вас през най-тежките моменти?
Различен за всяка жена е моментът, когато тя започва да гледа на зародиша като на човешко същество. Някои майки казват, че това става при тях още с позитивния тест за бременност. Други – когато чуят биенето на сърцето, което е около 12-та седмица. Трети – при първото им усещане на мърдане на бебето в корема им между 16-та и 20-та седмица.
Емоциите в този период са много разнообразни. Може да сте тъжни и да плачете за най-малкото нещо или да се отнасяте в мечтания. Резките смени на настроението са нормални и продължават през цялата бременност.
Вижте също:
Как да се справим с умората през бременността
11 седмица
Вашето бебе
Бебето вече е с големина 4.1-6 см. от главата до долната част и тежи 7-8 гр. – колкото една по-голяма слива! Плацентата е започнала да произвежда и доставя всички хормони, необходими за развитието и расте заедно с тялото. Пълна е с течности като хормони, кръв и антитела, които циркулират из тялото. Появяват се нокти.
Органите на бебето вече се оформят, както и скелетната система и мускулите, но те няма да тежат в продължение на няколко седмици. Едва след 16-та седмица ще успеете да усетите тези мускули с първите ритничета на бебето в корема ви.
Зародишният растеж е много бърз. За още две седмици размерът на тялото ще се удвои. Външните полови органи започват да се отличават, а развитието на пола е напълно завършено след още три седмици.
Вие
Големи промени се случват с бебето ви и най-вероятно за вас те не са толкова забележими. Вече стигате до края на първите три месеца и матката ви расте заедно с бебчето вътре. Пространството в областта на таза е почти запълнено и можете да усетите тази „пълнота” над срамната кост в долната част на таза.
Сега тялото ви бавно се променя и вече можете да видите физическите признаци на ранна бременност. Подуването и чувството на умора не са редки случаи дори на този ранен етап. Тялото ви преживява огромен наплив на хормони и на всичкото отгоре задържа допълнителни 75 милилитра течности. С всичко това, стоварило се върху тялото ви, вероятно се чувствате изморени по цял ден, дори когато сте се наспали добре през нощта. Винаги, когато можете, поспивайте през деня и се успокойте, че сънливостта ще премине след първите три месеца.
Изключително важно за вас е да се храните добре, особено през първото тримесечие, докато бебето развива основните си системи. Ако страдате от тежки сутрешни пристъпи на гадене, храненето едва ли е първото нещо, което ще ви се иска, но не се притеснявайте – можете да поемате достатъчно храна, ако просто го правите малко по малко. Избирайте храни, богати на протеини, фолиева киселина и калций. Ако не сте сигурни дали приемате всички тези вещества ежедневно, взимайте пренатални витамини, които можете да пиете в момент от деня, в който се чувствате най-малко зле и е най-малко вероятно да върнете обратно поетото.
Вижте също:
42,465 преглеждания