7 признака, че сте избрали погрешния лекар
В старите ленти е лесно да определиш един доктор за лош – обикновено те стоят в занемарения си кабинет и гледат лукаво. В истинския живот нещата не са чак толкова очевидни.
Благодарение на качественото образование и допълнителни специализации голяма част от лекарите са добре обучени и имат солидни знания. Но често, не само отличното образование е критерий, по който определяме един доктор за „добър”. Често „добрият” доктор се превръща в „лош”, защото е претоварен, отегчен или на солидна възраст – или пък е комбинация от трите. А понякога те просто не харесват професията си.
Предлагаме ви 7 признака, които да ви алармират, че сте попаднали на неподходящия лекар:
Пълна липса на заинтересованост и загриженост към проблема ви
Избирайки лекар, вие търсите не нов приятел, а такъв с адекватни медицински познания. Така че доктор, който ви споделя твърде много лични неща, не трябва да е с приоритет при избора ви. И все пак умно от ваша страна би било да страните и от такъв, който по принцип е студен и неразговорлив или пък няма никакъв спомен, какво се е случило при последното ви посещение.
Не рядко зад дипломата от престижен университет, луксозния кабинет, модерно оборудване или скъпоструваща маркетингова кампания се крие некадърен лекар.
Затова търсете лекар, който освен добро образование и солиден опит има лично и добро премерено отношение към вас самия и взема присърце проблема ви.
Не слуша какво му казвате и не дава никаква ответна реакция
Дори и най-опитните и образовани лекари трябва да се вслушват в пациента и да бъдат в готовност да дадат адекватен отговор на въпросите им. Знаем, че лекарската професия никак не е лесна, но в основата на работата им трябва да бъде човечността. Голяма част от пациентите биха реагирали негативно на лекар, който още преди да са си довършили изречението дава нареждане какво да се предприеме и смята, че това е единственото решение на проблема, вместо да обсъди различни варианти с вас.
Показва липса на компетентност
Не нужно вашият лекар да е напълно запознат с всички новоизлезли лекарства, но трябва да бъде в течение с новостите и най-важното – дори и да не може да реагира в момента с отговор на въпроса ви, да поеме ангажимента да проучи пазара щателно и да ви се обади обратно с компетентно мнение. Част от работата на лекаря е да „обучава” пациента как да се грижи за здравето си. А това включва тълкуване на леснодостъпен език на резултати от тестове и изследвания, предписване на осъвременени лекарствени продукти, съвети за хранителния ви режим и други здравни препоръки.
Липса на препоръка
Да си „лош” доктор е като да имаш опетнена репутация. Затова и липсата на препоръка от ваш роднина, съсед, колега би могло да означава, че нещо не е наред.
Постоянно изисква да си правите тестове и изследвания
Докторът трябва да препоръчва допълнителни тестове и процедури, когато е необходимо, но имайте предвид, че не е нормално това да се случва всеки път, когато ходите на посещение при него. В някои случаи това означава, че той не разчита на собствената си преценка. В такава ситуация не би било излишно да потърсите и второ мнение.
Не уважава отделеното от вас време
Колко време трябва да чакате пред лекарския кабинет, макар да имате предварително записан час? Закъснение от рода на 20 минути е оправдано, но повече от час – не е. Съвет: за да предотвратите дългото висене пред кабинета, звъннете час-два преди уговорения, за да видите с какво закъснение се движат часовете. Избягвайте да си правите профилактични прегледи в пиковите дни за сезонните грип и настинка.
Не притежава медицински сертификати
Повечето от лекарите са сертифицирани. Това не е гаранция за тяхната компетентност, но в общия случай е доказателство, че са кадърни. Затова е важно лекарят да притежава различни сертификати и дипломи за завършени специализации, участия в различни симпозиуми и други инициативи.
6,138 преглеждания