7 начина да накарате детето си да се храни здравословно
За да научите детото си да яде здравословна храна, трябва да се преборите с доста неща, ако вече не сте го направили. Като започнете от рекламите, които непрекъснато ни облъчват с нездравословни продукти и преминете през различните години на развитие на детето, когато то започва да харесва все повече неща. Във всяко едно отношение здравословното хранене е трудна задача, затова ние ви предлагаме 7 съвета, как да създадете такъв полезен навик на своете дете:
1. Бъдете за пример
Покажете на детето, че вие също предпочитате здравословната храна. Това е от изключително значение, тъй като много често децата не разбират, защо определени неща са вредни за тях, а за неговите родители не са. Когато лишавате детето от нещо, бъдете сигурни, че в същото време то не присъства във вашето меню.
2. Нека менюто ви бъде разнообразно
Вашето дете няма да умре от глад ако откажете да му приготвите любимия сандвич със сирене на грил. Специалистите по хранене и педиатрите споделят, че приготвянето единствено на храни, които са любими на детето не е добра идея. Не очаквайте то да яде всичко, което му сервирате, но винаги му предлагайте богат избор от здравословна храна и го оставете да избира. Така ще спестявате време в приготвяне на нещо допълнително и може да използвате тези минути за нещо много по-приятно: разходка в парка или оцветяване на картинки.
Ако децата ви са по-големи, нека измислят свои собствени менюта: за целта им предлагайте различни сосове, кетчуп, хумус. Нека изпробват разнообразни неща, за да видят кое им допада и кое не. Така ще формират своя вкус, а на вас ще ви бъде по-лесно при приготвянето на бъдещи ястия.
3. Присъствието на зеленчуци е задължително
Нека бъдем честни. Тези броколи на пара поставени в чинията не заблуждават никого. Ако зеленчуците са приготвени просто, за да има нещо за хапване, децата усещат това. Може да изполвате зеленчуците като основен компонент: при приготвянето на пай, лазаня, супи и основни ястия. Добавете към любимата храна на детето допълнителни витамини.
4. Направете детето част от идеята
В зависимост от възрастта на вашето дете, този подход може да се окаже доста полезен. Направете си градина със свои собствени зеленчуци. Нека детето ви се включи и бъде част от целия процес: от засаждането, през тяхното отглеждане и консумирането им накрая. Децата ще бъдат по-склонни да опитат нещо, което буквално са отгледали.
Ако нямате възможност за собствена градина, заведете детето на място с много свежи плодове и зеленчуци. Пазарите са идеални за това, там децата и родителите мога да гледат и избират на воля. Позволете на своете дете да опита нов плод или зеленчук.
5. Изследвайте нови усещания
Ако детето ви отказва дори да опита нещо, не го насилвайте. Важно е то да има контрол над собствения си апетит. Акцентирайте върху усещанията: ако детето опитва за първи път някой плод или зеленчук нека ви опише какво чувства: какъв мирис има, какъв вкус или на какво му напомня формата.
Научете го, че не е хубаво да се изхвърля храна и го окуражавайте да пробва нови неща.
6. Сравнявайте вкусове и храни
Вечерята навън е прекрасна възможност за цялото семейство да опита вкуса както на традиционни, така и нови ястия. Ресторантът е добро място за сравнение и с начина, по който вие приготвяте храната. Също така това е добър тест и за вашето дете, тъй като ще може да прецените какво му харесва и какво не, и да съобразите това във вашето собствено меню.
7. Бъдете креативни
Превърнете храненето в забава: върху палачинките сложете очи от банани и направете усмивка с помощта на сметана или сироп. Опитайте се да използвате нови методи при приготвянето на храната. Ако детето ви не харесва задушени зеленчуци, тогава му ги поднесете леко запържени или запечени върху скара. Дори температурата на приготвяне на едно ястие може да промени неговия вкус. Използвайте малки хитрини: нарежете храната, която детето ви ще опита за първи път на малки кубчета и я смесете с другата храна. Така освен вече познатите вкусове, детето ще опита и нещо различно.
И накрая: никога не се предавайте. Ако детето не харесва нещо сега, другия месец това може да се превърне в любимата му храна. Просто бъдете настоятелни и помогнете детето да открие чудния свят на здравословната храна.
Още по темата:
Семейни правила при хранене против капризни деца
Детските менюта – свръхкалорични
5,776 преглеждания