7 начина да контролирате прекoмерната тревожност
В малки дози безпокойството е добро нещо – стимулира ни да изпълняваме нещата в крайния им срок, да вземаме изпити или да прибираме детето си навреме. Но тревожността може да бъде изтощителна и да попречи на способността ни за действие. Паническото разстройство, фобиите и обсесивно-компулсивното разстройство са все симптоми на тревожност, което е извън контрол и се нуждае от лечение. Много от нас просто се притесняват „по принцип“, което се асоциира с риск от депресия и сърдечни заболявания.Една от ролите, която е особено рискова от повишаване нивата на тревожност е тази на майката. Ето няколко лесни неща, които можете да направите, ако безпокойството и притеснението ви тормозят – за всичко по-сериозно – посъветвайте се със специалист:
Лек за безпокойството 1: Поемайте си бавни дълбоки вдишвания
Повечето от нас дишат прекалено учестено и това е най-вече, когато сме разтревожени и обезпокоени. Индийските йоги знаят изкуството на това как да подчиним емоциите си чрез дишане и те практикуват алтернативно дишане през носа, за да се успокоят. Опитайте се да запушите едната си ноздра и да вдишате като задържите за около 10 секунди и след това бавно издишайте през устата. Повторете, като запушите другата ноздра. Хара дишането, е когато напълните целия си гръден кош с кислород, така че стомахът и диафрагмата се изпълват, когато вдишате и се свиват, когато издишате.
Лек за безпокойство 2: Опитайте някои медитативни дейности
Медитацията е лек за всякакъв вид безпокойство – тя поддържа съзнанието ни фокусирано и свободно от мислите, които ни спират да сме в емоционално и физическо добро здраве. Изследванията са доказали, че медитация за поне 15 минути на ден намалява чувството на безпокойство. Номерът е да намерите такава техника на медитация, която е най-добрата за вас – някои използват мантри, други се фокусират върху изчистване на съзнанието си. Напрегнатото ежедневие, съпътстващо отглеждането на малко дете не позволява да отделяме толкова време за откъсване от света и съсредоточаване в себе си, но в случая медитация може да се практикува и само чрез затваряне на очите за
няколко минути и дълбоко вдишване.
Лек за безпокойство 3: В домашни условия
Чашата топло мляко преди заспиване е научно доказано, че помага за успокоение. Млякото съдържа аминокиселина триптофан, която ви помага да се отпуснете и да релаксирате. Чаят от лайка е друго подобно средство, тъй като растението съдържа вещества, които успокояват. Благотворно и полезно е и
пиенето на този чай през деня.
Лек за безпокойство 4: Мислене в настоящето
Повечето от нас се притесняват за миналото или бъдещето, вместо да се фокусират на нещата, които се случват в дадения момент. Изумително е колко по-малко се притесняваме, когато мислим единствено за сегашния момент.
Лек за безпокойство 5: Водене на дневник
Друга техника за премахване на притесненията е да ги запишете. Воденето на дневник не е задължително да отнема дълго време в описване на случилото се през деня. Достатъчно е да си направите таблица, в която да вписвате съответно: събитие, емоции, които предизвиква то във вас и алтернативен поглед над събитието. Извеждането на записки по подобен начин помага да ги премахнете от съзнанието си и след време да си направите равносметка за кои неща продължавате да се тормозите и кои са преминали безболезнено, независимо, че някога са ви изглеждали нерешими.
Лек за безпокойство 6: Споделеното безпокойство е половин безпокойство
Ако говорим или запишем тревогите си, те се разсейват. Притеснението е по-силно, когато не е споделено и се върти в главата ни постоянно. Когато разговаряме за проблемите си, това ни помага да ги погледнем и през погледа на другия, да ги осмислим по друг начин и да намерим решение.
Обикновено безпокойството идва от многото отговорности, с които сме се нагърбили – вместо да правите няколко неща едновременно, започнете да мислите за живота като едно голямо предизвикателство. Начинът, по който възприемаме страховете и притесненията си, е ключът към това как ще се справим с тях. Ако семейният живот ви кара да се притеснявате за различни неща, само си помислете колко много ще ви липсват децата, когато пораснат.
Лек за безпокойство 7: Избягвайте кофеина и алкохола
Кафето поддържа нервната ни система превъзбудена и притесненията започват да изпъкват още повече. Изпиването на чаша вино или бира, с цел да ни успокои, може всъщност да изостри чувството ни на безпокойство. Алкохолът спада към групата на депресантите – вещества, които потискат нервната система. След като премине първоначалното успокоение от него, впоследствие се чувстваме още по-тревожни и напрегнати.
Кога да предприемем лечение за тревожността ни
Ако през по-голямата част от времето се безпокоите, особено за незначими неща, страдате от безсъние, липса на концентрация или лесно изпадате в паника, то тогава най-вероятно имате нужда да посетите специалист и да разговаряте какви опции за лечение има.
32,107 преглеждания