7 милиарда население

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Tokyo city

Знаете ли колко е населението на нашата планета? Много хора навярно дори не са сигурни как се изписва това число. Трудно е да си представим даже колко е един милион, а какво остава за милиард. Ще са ви необходими 200 години, само за да преброите на глас до 7 милиарда. Да, точно така, почти толкова са хората на Земята. А в тези 4-5 секунди, през които току-що прочетохте горните редове, на Земята са се родили поне още 25 души.

31 октомври е ден, в който се отбелязва нещо наистина голямо – достигането на човешкото население до 7 милиарда. В момента броят на всички хора по земята е към  6.97 милиарда, но имайте предвид, че той се променя с всяка изминала секунда. До края на 2011 г. популацията със сигурност ще е достигнала 7 милиарда и ще ги надмине.
 

Но ето и малко статистика по въпроса.

През 14 век световното население е било около 450 милиона, но значително намалява заради жестоката чумна епидемия от този период – Черната смърт. Така през 1400 г. всички хора по Земята са между 350 и 375 милиона.

Европейското население е намаляло за малко повече от век с 30 милиона (като общият брой на жертвите на Черната смърт е многократно по-голям). На Европа са нужни близо 200 години, за да възстанови броят на населението си отпреди периода на страшните чумни епидемии през Средновековието.

Поради бързите темпове на развитие на селското стопанство и индустриализацията, между 1700 и 1900 г. населението на Европа нараства от 100 милиона до над 400 милиона. През 1900 г. живеещите на Стария континент съставляват 36% от световното население.

Населението на Земята достига за пръв път:

1 милиард – през 1805 г.

2 милиарда – през 1927 г.

3 милиарда – през 1960 г. (Това е първият значителен скок за кратко време – само 33 години по-късно! След тази година милиардите нарастват все по-бързо.)

4 милиарда – през 1974 г.

5 милиарда – през 1987 г.

6 милиарда – през 1999 г.

7 милиарда – според прогнозите 31 октомври 2011 г.

8 милиарда – според прогнозите 2025-2030 г.

9 милиарда – според прогнозите 2045-2050 г.

Не са известни точните дати и месеци, през които населението е достигнало 1 и 2 милиарда. Дните на достигането на 3 и 4 милиарда не са официално обявени, но за такива се считат месеците съответно юли 1959 и април 1974. 5 милиарда население се празнуват на 11 юли 1987 година, а 6 – 12 октомври 1999. Относно деня за празнуване на 7 милиарда население има известни противоречия – едни казват, че това ще е началото на март 2012, а други, ООН например – днес, 31 октомври 2011 г.


New Delhi 

Около 4,5 милиарда от цялото световно население е разпределено само в 15 страни – петнайсетте най-населени страни. Трите държави, които водят класацията, са: Китай (1, 370 милиарда; около 20% от световното население), Индия (1, 200 милиарда; 17%), САЩ (304 милиона; 4,6%). Следват Индонезия, Бразилия, Пакистан, Бангладеш, Нигерия, Русия, Япония, Мексико, Филипини, Виетнам, Германия, Египет.
 

Любопитно е, че:

  • Ако населението на всички страни в Европейския съюз се събере, ще се получи население от 494 милиона души или 7,3% от световно население през 2006, което би наредило ЕС на трето място в света след Китай и Индия.
     
  • Всяка година населението на света расте с около 80 млн. души или с една Германия, Етиопия или Виетнам. Хората под 25 години днес представляват близо 43% от световното население.
     
  • Най-висок прираст има Африка. Очаква се, че населението на този континент ще надмине 2 милиарда до 2050 г.
     
  • 20% от световното население няма достъп до електричество

 

Статистиката е безкрайна и интересна, но друго е по-важно. Тенденцията е ясна – човечеството се развива и увеличава с невероятни темпове, които е трудно дори да премислим и да си представим. Изключително е, че във всеки един момент, всяка една секунда, на планетата ни се раждат поне 5 бебета, 5 човешки същества. Готови ли сме за това и още по-належащият въпрос – готова ли е планетата ни за това? Как се отнасяме един към друг? Защо едни от нас гладуват, а други тънат в разхищение и пренасита. Истинският проблем е, че планетата ни все повече и повече изнемогва. Върху екосистемата се упражнява постоянен натиск, ресурсите имат лимит и се изчерпват.

 

Africa refugees

Неравенство, дискриминация, нарушаване на човешките права, липса на демокрация и климатични промени – това са само част от проблемите. Експертите смятат, че отговорът на тези проблеми е насърчаването на устойчивото производство и рециклирането. Неизбежно възникват въпроси за бъдещето на Земята, на нас, хората. Ако засега процесите все още са в развитие, какво ще стане след 100, 200 години? Как ще жевеят нашите деца, после техните деца, след това и техните деца?

Сутрин ставаме, живеем живота си, ангажирани със собствените си ежедневни проблеми, без да се сещаме за големия дом на всички ни и за неговите проблеми – нашата планета. Обикновено погледът ни се отправя най-много до 5-10 години напред, а след това? Ние сме тези, които трябва да помислим за бъдещето, за природата, за децата си.

Ясно е, че огромното население предполага огромна консумация, ресурси и потребление.
 

  • Храната

В т.нар. развити страни огромно количество храна ежеминутно се разхищава и изхвърля. Същевременно цели държави гладуват и от глад умират безброй деца.
 

  • Водата

Потреблението на вода расте с над два пъти по-бърз темп от населението през последния век. Милиони хора по Земята страдат от липса на всякаква питейна вода, всеки ден деца умират от жажда в страните от Третия свят. В развитите страни водата се разхищава. Един от начините за борба с този проблем е засилената регулация за превенция на прекаленото обработване на земята в региони, където водата е оскъдна. Компаниите, в глобален план, разбира се, също трябва да преосмислят действията си, като поощряват методите на устойчиво производство – да сътрудничат с доставчиците, за да гарантират по-пестеливо използване на водата и по-малко отделяне на въглероден диоксид например. 
 

  • Минералните залежи

Ефективното експлоатиране и замяната на източниците са на първо място в борбата с изчерпването на минералните залежи.
 

  • Петролът

Смята се, че максималното ниво на глобалния добив на петрол ще бъде достигнато до около 2030 г., след което равнището на производството ще навлезе в терминален спад. Необходимо е да се търсят нови резерви и да се разработят нови технологии. Вариант е да се засили употребата на природен газ и възобновяеми енергийни източници, както и да се увеличи енергийната ефективност.
 

Това са само част от належащите въпроси, които стоят пред човечеството. Развитието на планетата ни и качеството на живота зависи от всеки нас. Защото и вие сте част от статистиката, и вие сте един от тези 7 милиарда.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

4,611 преглеждания

Comments are closed.