4 начина да се справим с ежедневните тревоги
„Притесненията са неизбежна част от живота”, казва Сюзан Пийвър, учител по медитация и автор на редица книги, сред които и награждаваната „Как да не ви е страх от собствения ви живот”. И не само това, притеснението може да бъде могъщо средство за обучение. „Нещата, за които се тревожиш показват какви всъщност са ценностите ти и какъв искаш да бъдеш”, казва още Пийвър.
Ето четири начина, чрез които да накараме притесненията и тревогата да работят за нас.
Поставете си цели
Сутрин като станете, си направете се списък с две-три неща, върху които искате да се съсредоточите през този ден. Може да е разходката с детето или да си отделите един час за себе си, или да си направите здравословен обяд. „Притесненията взимат най-доброто от нас, когато ни е не спазваме поетите към себе си ангажименти”, казва Пийвър. „Когато знаете, че правите нещата, които сте си поставили за цел, това ви дава издръжливост, за да се справите с притесненията, които неизбежно изскачат през деня”.
Прегледайте си записките
„Едно от най-специфичните аспекти на тревожността е усещането, че тя е постоянна и никога няма да свърши”, казва Виктория Моран, известна американска писателка и журналистка, автор на „Живот в хармония и красота”. За да си напомняме, че каквито и да са ни притесненията в момента, те най-вероятно ще преминат, тя препоръчва да си направим списък с неща, за които сме се тревожили в миналото. „За всяко нещо, което напишете, също отбележете и как е било разрешено”, казва Моран. „Така бързо ще забележите, че притесненията ви или не са се оправдали, или в крайна сметка сте се справили с тях. Това дава перспектива на нещата”.
Направете здравето си приоритет
Когато нивото ви на тревога нараства, значи е време да обърнете специално внимание на здравето си. „Мозъкът е част от тялото, която искаме да функционира правилно, затова трябва да измислим решение и да гледаме в перспектива”, обяснява Морган. Направете почивката и достатъчния сън ваш приоритет, за сметка на домакинската работа, хранете се здравословно и правете достатъчно физически упражнения. Ако нямате време на ходите на фитнес, удължете разходките с бебето, когато времето го позволява, сложете си кънки и така бутайте количката или пък когато имате малко свободно време пуснете си музика вкъщи и танцувайте. Ако детето ви е по-голямо, включете и него.
Вслушвайте се в себе си и се учете
Сюзън Пийвър препоръчва едно просто упражнение, което ще ни помогне да разберем какво искат да ни кажат нашите тревожни мисли и усещания. Вземете лист хартия и седнете за няколко минути. Задайте си въпроса: „Какво иска да ми каже това притеснение?” и след това запишете три отговора. „Вие ще бъдете много изненадани от това, което ще излезе”, казва тя. „Тези отговори са съобщения от вашата вътрешна мъдрост и те ще ви помогнат да съумеете да отпратите тревогите”.
2,044 преглеждания