322 деца са намерили приемно семейство в България от 2009 г до сега

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

Unicef

Вчера, 7 май, стартира заключителна двудневна конференция по повод приключване на проект за приемна грижа и кампанията „Всяко дете иска семейство” на УНИЦЕФ България.

 

На конференцията ще бъдат представени финални резултати от изпълнението на проект „Приемна грижа” за периода 2009 – 2011 г., ще се обсъди развитието на приемната грижа в национален мащаб, качеството на услугата, както и новите практики и предизвикателства пред приемната грижа. Сред темите са още развитието на децата, настанени в приемни семейства, връзката между децата и техните биологични семейства и допълнителните услуги за децата в приемна грижа.

Конференцията беше открита от госпожа Таня Радочай, Представител на УНИЦЕФ за България. Тя очерта историческия контекст на развитието на услугата приемна грижа в страната и припомни, че в края на 2008 г. броят на приемните семейства е бил 250, докато днес техният брой е близо 1000. Госпожа Радочай изрази благодарности към всички партньори по проекта и по-специално към Министерството на труда и социалната политика, Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето, без чиято подкрепа и воля за промяна, проектът не би бил успешен. Не на последно място, госпожа Радочай подчерта ролята на приемните родители и припомни известната поговорка, че който спаси едно дете, спасява целия света. «Нека не забравяме, че сред нас има стотици български семейства, които всеки ден спасяват света.», заяви тя.

Проектът на УНИЦЕФ „Всяко дете иска семейство” стартира през 2009 г. с цел развитието на приемната грижа в страната в партньорство с неправителствените организации Международна социална служба, Институт по социални дейности и практики и Сдружение „Самаряни”. Проектът се реализира с подкрепата на МТСП, АСП и ДАЗД.

В рамките на проекта на УНИЦЕФ бяха създадени областни центрове по приемна грижа в девет области в страната: София-град, София област, Габрово, Перник, Стара Загора, Търговище, Смолян, Шумен и Търново. Областните екипи по приемна грижа търсят, обучават и подкрепят кандидати за приемни семейства, както и вече одобрени приемни семейства. Ключов елемент от проекта е създаването на единен областен модел за развитието на услугата “приемна грижа” и единна обучителна програма за кандидати за приемни родители и за обучители.

Резултатите за децата изглеждат по следния начин:

 

  • 332 деца са преминали през приемна грижа, в момента настанени са 270. От тях – 200 са настанени от специализирана институция, а останалите са дошли директно от семейство, от родилно отделение и друго приемно семейство;
  • Към момента на настаняване 51 деца са до 1 година, 87 – 1-3 г., 101 – 4-6 г., останалите – над 7 години; Съотношението на настанените деца е 60% момичета и 40% момчета от всички етнически групи;
  • Общо 87 деца са били изведени от приемна грижа (включват и деца настанени преди проекта) – 35 осиновени, 22 реинтегрирани в биологично и разширено семейство, 7 – в институция, 3 – навършили възраст, 14 – в други приемни семейства и за 6 – друго;
  • 68 деца поддържат връзка със своите биологични родители.

 

Проект „Всяко дете иска семейство” се финансира от Британски национален комитет за УНИЦЕФ, средства на УНИЦЕФ България и местно фондонабиране.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

820 преглеждания

Comments are closed.