11 опасни симптоми при децата, които не бива да пренебрегваме

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

112-speshni-sustoyaniya-pri-decataЗа всеки родител здравето и благосъстоянието на децата е основна грижа и приоритет. Затова, когато те се разболеят, сме склонни да зарежем всичко друго и да отдадем цялата си енергия за тях и за подобряването на тяхното състояние. Но дори въоръжени с всевиждащото родителско око, можем да пропуснем някой симптом, който да се окаже от съществена важност.

Когато детето се разболее въпросът: “Трябва ли да го заведа на лекар или да изчакам да видя как ще се развива ситуацията?” често е на дневен ред. Но има няколко симптома, които не само, че не търпят изчакване, но и налагат своевременна лекарска помощ.

Ето кои са:

1. Висока температура

Ако при бебе до тримесечна възраст телесната температура се повиши над 38 градуса, незабавно трябва да повикаме лекар. За бебе от три до шест месеца критичната температура е 38.5, а над 6 месеца – над 39 градуса.

2. Ако високата температура продължава повече от 4 часа

Ако четири часа след използване на антипиретични средства, високата температура не се повлиява или ако изобщо не е прилагана антипиретична терапия, е редно да се потърси лекарска помощ. Температурни състояния, продължаващи повече от 3 дни и не повлияващи се от лечение, незабавната консултация с лекар е наложителна.

3. Висока температура и главоболие

Ако детето е достатъчно голямо, за да може да сподели за болки в главата, шията, врата и е налице висока температура, е добре да потърсим незабавна лекарска помощ, защото е възможно състоянието да се отнася до вирусен менингит.

4. Червени петна по кожата

Те могат да са в следствие на алергична реакция, съпътстваща друго заболяване. Навременното диагностициране ще подпомогне не само алергичната клиника, но и ще насочи лечението на основното заболяване в правилна насока. При най-малкото съмнение или обективна находка, свързана с обрив, червени петна или друга симптоматика, свързана с остра алергия незабавната консултация с лекар е наложителна.

5. Внезапна болка в корема

Ако детето се оплаква от остра и внезапна болка около пъпа или от дясната страна на корема, срещата с педиатъра също е наложителна. Особено ако тези оплаквания са свързани с повръщане и/или диария. Тези симптоми могат да са свързани с апендицит. Състоянието при него се влошава бързо, затова и диагностицирането трябва да е спешно, за да не настъпят усложнения.

6. Главоболие с повръщане

Децата не рядко, също като възрастните имат мигренозни пристъпи. Състоянието трябва внимателно да се прецени и диагностицира своевременно.

7. Намаляване на отделеното количество урина

Ако наред с намаляване честотата на пишкане са налице пресъхнали устни, бледа кожа, повръщане или диария – признаци на дехидратация, не се колебайте да позвъните своевременно на 112 или да закарате детето си до най-близкото спешно отделение сами.

8. Сини устни

Този симптом може да е свързан със затруднено дишане. Обърнете внимание дали детето има хрипове или дали дихателната функция не е нарушена. Често при малките деца се случва да погълнат чуждо тяло, което по чисто механичен начин да възпрепятства дишането, а понякога невъзможността за дишане да е в следствие на остра алергична реакция или асматичен пристъп. И двата случая налагат неотложна лекарска помощ.

9. Подуване на лицето, езика или устните         

Това са характерни признаци на силна алергична реакция. Свържете се с личния лекар, и ако виждате, че състояние се влошава не чакайте, а веднага позвънете на 112 или откарайте детето до най-близкия спешен център.

10. Повръщане след падане

Особено, когато става въпрос за бебе, това може да е спешен случай от неврологично естество. Или заведете бебето веднага на лекар или повикайте спешен екип у дома, като внимавате детето да е в максимален покой.

11. Силен кръвоизлив

Ако детето има рана, която дори и след няколкоминутно притискане продължава да кърви обилно, не чакайте, а се обърнете към най-близкия лекарски кабинет.

Важно е да се предприемат незабавни действия, ако забележите един или повече от тези симптоми при малкото дете. Дори да се окаже, че е било нещо незначително, е по-добре да сте направили една излишна консултация и да сте обезпокоили един лекарски екип излишно, отколкото да настъпят допълнителни усложнения.

Ако състоянието на детето не се подобрява и след посещението при лекар, потърсете отново специалист за повторна консултация.

По материали от: http://familyshare.com/

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

118,779 преглеждания

Comments are closed.