10 неща за родителите в Норвегия
През повечето време в Норвегия е тъмно и студено. Лято, такова каквото го познаваме по нашите ширини никога няма. Там казват горещо, когато температурите достигнат 16 С и слънцето успява да смигне с едно око измежду облаците. Имат тъмен период – когато дневната светлина има изява за 15-тина минути на ден. И светъл период, когато инсомнията се развихря с пълна сила и се налага хората да пускат плътни тъмни завеси, за да си осигурят няколко часа спокойствие. Но животът е приятен. Правителството се грижи за хората. Всеки, който работи, живее добре и после взема пенсия. Детската градина не е проблем и е на цена, която всеки може да си позволи. Медицинските услуги са почти безплатни. Не ви трябват хиляди да учите в колеж – $200 е таксата за записване на магистратура.
По отношение на родителството нещата в скандинавските страни не са се променили много от столетия и това е, може би, най-хубавото нещо тук. Няма десетки видове методи на възпитание и отглеждане на деца – всички следват един модел, наследен от семейството. Всички деца посещават един тип детски заведения, лягат си 7, носят гумени ботуши, ядат един тип храна, не ядат сладки неща… всичко е еднакво във всяко семейство. Как по-точно? Ето как:
Бременността: Повечето жени не се срещат нито веднъж с лекар акушер-гинеколог по време на бременността си. Те биват преглеждани от акушерки. За 9 месеца им се правят максимум 2 прегледа с ултразвук. Първото посещение при акушерка след като научат, че са бременни, жените правят не по-рано от 15-та седмица от бременността. Акушерките слушат тоновете на бебето с онези дървени слушалки, които са били изобретени преди векове.
За раждането: Бъдещите майки кандидатстват за място за раждане в болницата, която са си избрали. Имат избор между отделение за „безмедикаментозно раждане“ и обикновено отделение. Напливът към обикновените отделения е по-голям и може в последния момент да бъдете пренасочени към друга болница, която не познавате. Но ако изберете „безмедикаментозното“ отделение, това наистина означава „абсолютно никакви медикаменти“. Без изключение. Няма да ви дадат антибиотици, дори да имате положителни изследвания за стрептококи.
За отношенията: Хората не са насилено приятелски настроени – няма да ви се усмихват и да ви прегръщат както в САЩ. Ако сте бременна няма да ви дават предимство, отстъпват място в градския транспорт, да ви задържат врати и т.н. Не очаквайте да ви заговарят с мили родителски разговори на площадката. Хората тук са свикнали със суровия живот, който им предлагат природата и са свикнали да се справят сами с всичко. Да приемеш помощ означава, че не можеш да се справиш сам. Да предложиш помощ означава, че казваш на някой, че не може да се справи сам. И в двата случая отношението ви е объркващо и неприемливо. Жените не приемат кавалерски жестове от мъжете и мъжете не смеят да ги предлагат. Тук се цени се цени твърдостта във всяка една ситуация.
От друга страна, никой не очаква от вас да сте позитивни, дружелюбни и готови да помогнете, да изслушвате и да се отзовавате през цялото време. Можете съвсем спокойно да се возите в таксито, да се подстрижете без да трябва да поддържате любезен разговор и това ще се приеме по-нормално отколкото обратното.
Училище: Повечето деца в Норвегия тръгват на детска градина, когато са на 1 г. и я посещават, докато не тръгнат на училище. Те са субсидирани от държавата, за да се насърчи ходенето на работа. В детската градина децата прекарват повечето време навън – в игра, изследване на природата. В някои детски градини децата биват прибирани, само ако температурата достигне -20 С. Децата дори се хранят навън – с ръкавици на ръцете. „За детето е добре да му замръзнат малко пръстите!“ – ще ви кажат, ако се притеснявате от студа. Това е Норвегия – трудното е добро за всеки!
За твърдостта: Ние, южняците, ценим комфорта, а норвежците ценят предизвикателствата. Когато искат почивка и ваканция, норвежците отиват на вилата – така казват на провинциалните къщи в селата, които почти всяко семейство има. Те са наследствени, стари, в почти необитаваните части на страната (Норвегия е предимно необитаеми територии). Там няма интернет, няма водопровод, няма телевизия, понякога няма и ток. Слушат радио, грамофонни плочи, разхождат се в природата, събират дърва за печката и се откъсват от градския начин на живот. Това е типичната ваканция и начин да се предпазят от стреса. Норвежците по някакъв техен начин обичат да се „пробват“ дали могат да оцелеят сред природата, в трудни моменти.
На детската площадка: Тук всички родители работят и няма т.нар. „култура на детската площадка“ , където родители се срещат, разговарят, правят приятелства, уговарят се да се видят пак и да се разхождат заедно. На практика, всички деца са на детска градина, а родителите им – на работа.
За работещите майки: Майките излизат по майчинство за 10 месеца, в които получават 100% от заплатата си или за 12 месеца, в които получават 80% от заплатата си. В отпуск по майчинство/бащинство може да излезе или майката или бащата – всяко семейство решава самостоятелно. След това се връщат на работа – Норвегия е една от най-скъпите за живеене страни, така че никой не може да си позволи да си стои вкъщи. А и не е част от културата в страната да си безработен. Ако не работиш – не допринасяш. Това не е ценено.
Бракът: Всеки един от партньорите работи еднакво по продължителност работно време и ролите също са еднакви и равни. Нормалното работно време е от 8 до 3.45 ч. и в 5 ч. следобед семействата вечерят заедно. Домашната работа се разделя между двамата и децата. Няма нито един баща, който да не може да приготви вечеря и да се грижи за децата си в Норвегия. Отглеждането на децата е напълно поделено между двамата.
Групата: Норвежците ценят групата. Ако не си част от групата, не си по-добър от който и да било в нея. Да, в съвременния свят, в който се цени индивидуалността, има общества, в които идеалът е за групата, за общото. Понятието „индивид“ в Норвегия не е познато и не е ценено. Тук нуждите на индивида са подчинени на доброто за цялата група. Да се изправиш и да заявиш своето, е напълно неприемливо. Тук хората не се хвалят, не показват уменията си на всяка цена пред всички.
Храната: По отношение на храната Норвегия не е страна с култура в храненето. Тук не е Италия или Франция. Храната е средство, нещо, което се прави набързо, без да става център на внимание. Изборът не е голям. На обяд децата ядат хляб със карамелизирано козе сирене или някакъв тип швейцарско сирене. Почти всеки ден.
Хотдогът – една от най-любимите храни на норвежците, която похапват всеки път щом имат възможност. Има ги на всяка бензиностанция, будките за храна, в ИКЕА и на всеки детски рожден ден. Няма неподходящо време за похапване на хот дог.
Снимки и инфо: joannagoddard.blogspot.com
Вижте още:
Най-невероятните детски паркове в света
От бременността до раждането – традициите по света
7 от най-странните сгради в света
47,076 преглеждания