„Жените, които обичат твърде много” от Робин Норууд

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

cover

В продължение на много години жени от цял свят се обръщат към тази книга в търсене на отговори, разбиране и лек за своята болка в любовта и взаимоотношенията си с мъжете. Издадена в повече от 25 страни, книгата и до днес помага на жени от най-различен произход, с различно образование и житейски опит да опознаят по-добре себе си и да открият път през емоционалния хаос на трудната любов.

Тази книга е написана за теб, ако да обичаш, значи да те боли, да попадаш все на неподходящи мъже, да правиш жертви и прекалени компромиси със себе си, да стоиш дълго време с мъж, който не е свободен, да даваш повече, отколкото получаваш… В нея Робин Норууд описва състоянието да обичаш твърде много като модел на мислене и поведение, вкоренен дълбоко в женската психика – модел, който принуждава някои жени да привличат неудовлетворяващи и болезнени ситуации в любовния си живот. Като разкрива причините за появата на този модел и изправя жените пред истината за тяхното собствено състояние, авторката им вдъхва надежда, че промяната е възможна и разкрива една след друга стъпките по пътя към излекуването.

Житейските истории, описани в книгата, са много различни, но заедно те разкриват отделни нюанси на начина на мислене и поведението на жената, която обича твърде много – как извинява сприхавния характер или грубото отношение на партньора си с трудното му детство; как си затваря очите за реалността, като се опира на вярата, че ако е достатъчно добра и мила, ще го промени; как всячески се старае да покаже на него, на себе си и на света колко способна, отговорна и силна жена е и как може да поеме цялата отговорност за проблемите във връзката си. Като представя на читателките си тези реални истории, Робин Норууд търси отговорите на логичните въпроси, които жените сами си задават. Защо въпреки прекрасните си качества някои жени постоянно попадат на прекалено сложни, обвързани или емоционално неоткликващи мъже и защо след като вече са установили, че връзката не задоволява потребностите им, дълго време не успяват да я прекратят? Как става така, че трудната връзка не само не отблъсва жената, а напротив – засилва желанието й? Защо двама души се обичат, когато не могат да бъдат заедно, а щом пречките изчезнат, любовта им започва да се топи?
Тези въпроси са логични, но отговорите им нямат никаква връзка с логиката, защото според авторката тези отговори се крият в миналото на жената и в несъзнаваните части на нейната психика. Благодарение на стотици разговори с пристрастени към връзките жени тя стига до извода, че огромната част от тях са живели в семейна среда, изпълнена с прекален стрес, непосилни отговорности, критика, трудности пред спонтанното емоционално изразяване, а понякога дори и насилие. „Личните истории на всички тези жени – обобщава Робин Норууд – разкриваха нуждата им както от превъзходство, така и да изпитват страдание от ролята си на спасител”.

Дълбочината, до която достига книгата в разясняването на причините за пристрастяването, наречено погрешно любов, е огледалото, което много жени имат нужда, за да разберат по-добре себе си. Като се осмелят да отхвърлят илюзиите и погледнат реалността в очите, те получават шанса да разберат защо подсъзнателно се стремят към трудни връзки и най-важното – да открият как да променят поведението си, така че да разчупят порочния кръг на неудовлетворението.

Още:

„Брачната фабула” от Джефри Юдженидис

“Майки и синове” от Вероник Моралди

Книжен клуб: „Бременността и първата година от живота на твоето дете”

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,922 преглеждания

Comments are closed.