Здравето на детските зъби зависи от родителите

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

DSCN0217new

П7: Грижата за здравето на децата и детските зъбки са основни във практиката ви. Какви са особеностите на работата с деца?

Цв.Д.: Винаги съм обичала да работя с деца и майчинството ми помогна много да доизградя отношенията си с децата. Именно то е една от причините, благодарение на които още повече си заобичах работата. Децата започнаха да ми се доверят много повече и контакта ми с тях е на по-високо ниво.

Каузата, която имаме в DENTAL CLINIC PETAR DUCHEV, е свързана с профилактиката и ранната превенция на кариеса, тъй като кариеса е световна пандемия, от която боледуват почти 70% от населението на Земята. Това е заболяване, което изисква профилактика и мотивация. При нас идват целенасочено изпратени деца от колеги или родители, които са прочели за нас. Деца на възраст между 2 и 4 години, които вече имат изключително разрушени зъби, вследствие на генетично заболяване на зъбните тъкани или поради проблеми в хранителните навици са нашия основен контингент.

За да са здрави зъбите на децата, трябва да започнем от това да обучаваме техните родители. Програмата, която ние имаме в клиниката е свързана именно с това. Превенция и профилактика.

В днешно време децата растат в среда, която ги изкушава, и колкото и целесъобразно и здравословно да се стремим да ги отглеждаме, те са жертва на рекламите и от това, което виждат ежедневно – шарени етикети, сладки лакомства, цветни напитки и естествено е да ги поискат, а понякога родителите да им ги дават.

На първо място трябва да възпитаме у децата хранителни навици. Това започва от най-ранна детска възраст. Колкото по-късно въведем в детското меню захарта и сладките неща, толкова по-добре. Децата няма откъде да опознаят нещата, които ние не сме им поднесли. Те не познават сладкия и соления вкус, докато ние не им го въведем в менюто. Кърмата, която е на-добрата храна за новороденото, е сладка, но нейния вкус няма нищо общо с храните с добавена захар.

П7: Как бихте определили нивото на стоматологичната грижа у нас, в сравнение с тази в чужбина?

Цв.Д.: Наскоро бях на един международен форум в Англия, свързан с детската стоматология. Оказа се, че работата и качеството, които ние даваме на нашите пациенти е в пъти по-високо от това, което видях там. Може би това е свързано с факта, че ние не сме обвързани със здравно-осигурителната система. Здравната каса е нещо много хубаво, но аз смятам, че в стоматологията тя не работи, защото няма достатъчен ресурс за стоматологичното здраве на хората и това, което нашите колеги правят е просто компромис.

Аз не искам да правя компромиси с пациентите и затова не работим със Здравната каса. Аз искам това, което пациентите получават да е най-доброто.

Така че, определено мога да кажа, че нивото на стоматологията в България е добро именно, защото ние не сме задължени да работим със здравните институции.

П7: Смятате ли, че българите са достатъчно отговорни за здравето си?

Цв.Д.: За мен здравната ни система и здравната ни култура изцяло зависи от това, на какво ще научим децата от най-ранна детска възраст. Това, което най-много ми харесва в системите на Запад е, че те имат много активна профилактика на много високо ниво. За САЩ и скандинавските страни флуорната профилактика след определена възраст е със силата на институция, един наистина невероятен процес, които е развит.

Там залагат изключително много на преките срещи с родителите. Изградени са общности в по-големите градове, в които детски зъболекари и педиатри образоват родителите, при това абсолютно безплатно и без обвързаност със здравни компании или конкретно здравно-осигурително дружество. Това са изцяло доброволчески организации, които информират родителите целенасочено.

Нещо подобно на това, което аз правя – опитвам се да комуникирам с педиатри и с медии, за да може хората индиректно контактувайки с мен да получат полезна информация.

Има нужда да възпитаваме децата да си мият зъбите, важно е да им даваме добър пример, защото децата се учат от добрия пример.

П7: Какво ще посъветвате родителите на децата на възраст до седем месеца и до седем години?

Цв.Д.: Първата година е най-невероятната година в живота на всяко дете. Това е годината, в която детето съзрява и промените в него никога повече не се повтарят. Появява се първото зъбче, прохожда, казва първата дума. Бебето става доста активен малък човек. Съветвам родителите най-напред да се насладят на тези месеци, защото в желанието си да им дадем най-доброто, често се отчуждаваме от децата си, а животът е доста простичък.

Важно е да открием най-напред зъбите, които са пробили на децата и да сме щастливи за този пробив, защото той е свързан с доста негативни емоции и у родителите и у детето, но в крайна сметка трябва да се радваме на тази промяна. Много е важно да се започне с начална хигиена, най-напред със силиконов напръстник и механично откриване на пробилите зъбчета, а след 9-10 месец да се започне почистване с четка и паста.

Посещението при зъболекар в тази първа година е важно, за да може стоматологът да даде съвети на родителите как да избират четката, как да избират пастата, как да почистват устната кухина. Той ще ги посъветва какви храни да дават на децата си, защото захранването е част от процеса на преминаване от млечно към не-млечно хранене, който е съпътстван от процес на много активен растеж. Зъболекарите могат да дадат много простички, но много важни съвети на родителите в тази насока.

За първите седем години – това са първите години, в които малките хора са формират като характери. От тези седем години зависи това какъв ще бъде техния път по-нататък. Между 5-тата и 7-мата година започва подмяната на млечните зъби, затова отново нашето присъствие в живота на децата е много важно. Появата на постоянните зъби е важен процес, затова е нужно децата да бъдат приучени да се срещат със зъболекаря редовно и да не сестрахуват от него.

 

За консултации и прегледи: София, ул. „Г. С. Раковски“ 124 (сградата на Европейския парламент), тел. 0878 80 30 99

За повече информация: www.clinicaduchev.com

 

Тази инициатива се организира от Първите седем 

logo_P7

 

С подкрепата на

 

NN logo

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2

22,459 преглеждания

Comments are closed.