Промените в тялото по време на и след бременността – част втора
Прочетете също: Промените в тялото по време на и след бременността – част първа
Освен обичайните промени във външния вид – нарастване на коремчето и повишаване на теглото, редица неща се променят и вътре във вас. Това са не само физически, но и емоционални трансформации.
- Недостиг на въздух
Бебето ви расте и изпълва коремната ви кухина. Това причинява напрежение на диафрагмата и на гръдните ви мускули. Затова понякога се появява усещането, че не можете да си поемете въздух докрай.
Какво да предприемете?
– Дишайте равномерно и спокойно.
– Заемете се с дихателни йога-упражнения.
– Когато се задъхате, починете, за да нормализирате дишането си.
– Дишайте дълбоко, с пълния потенциал на белите си дробове, а не повърхностно.
- Чувство на умора
Повечето жени усещат необичайна умора през ранните и след това през последните седмици от бременността. Това е нормално, тъй като в тялото настъпват редица промени, ориентирани към осигуряване комфорт и благотворна среда за развитие на плода.
Какво да предприемете?
– Хранете се здравословно.
– Не се преуморявайте. Вземете си отпуска, забавлявайте се, радвайте се на прекрасното събитие.
- Често уриниране
Тъй като бебчето ви расте, то притиска пикочния ви мехур и постепенно той задържа все по-малко и по-малко урина.
Какво да предприемете?
В случая няма много какво да се направи – трябва да ходите по малка нужда по-често.
Ако по време на уриниране имате неприятно парене или болки, тогава потърсете лекаря си.
Продължавайте да пиете много течности – те са добри за бебето ви и за вас.
- Вагинално неразположение
Необичайно течение, сърбеж, парене, леки болки – това са симптомите на често срещания по време на бременност вагинален дисбаланс. Той се дължи на хормоналните промени в тялото ви. Въпреки че това положение не е тревожно, потърсете гинеколога си, за да ви препоръча най-адекватното лечение.
Какво да предприемете?
– Носете памучно бельо, а не бельо от изкуствени материи.
– Не употребявайте сапуни, които могат да нарушат вагиналната ви среда. Не се мийте прекалено често, но разбира се, поддържайте стриктна хигиена.
– Не използвайте каквито и да е парфюми, лосиони или пудри за вагиналната област.
- Често и по-обилно потене
То може да се дължи на повишеното тегло на бебето или на хормонални промени.
Какво да предприемете?
– Не се преуморявайте.
– Носете удобни леки памучни дрехи.
– Упражнявайте се редовно, за да нормализирате потенето си.
– Не яжте солени храни – те ви карат да задържате вода.
Промени след раждането
Какво се случва в тялото на майката след раждане?
След раждането жената претърпява редица важни промени и етапи, които обаче отминават с течение на времето. Съвсем скоро отново ще се почувствате „в тялото си”.
- Кървене
След раждането матката започва да се свива постепенно, за да възвърне нормалния си размер и за да няма опасност от сериозно кървене след раждането. Въпреки това, не се изненадвайте, ако след раждането кървите. Предствете си, че от вас е излязло цяло едно бебче. Все пак, ако имате усещане, че кървенето не е нормално, потърсете помощ.
- Болки в перинеума
Болките между вагината и ректума не бива да ви тревожат. Те се дължат на раждането.
- Постродилни болки
Може да ги изпитвате в областта на таза, корема, вагината, вътрешнобедрените мускули. Дължат се на голямото напрягане на тялото по време на раждането и на контракциите.
- Уголемени гърди
Уголемените гърди са нормално явление след раждането. Свикнете с мисълта, че ще носите няколко размера по-голям сутиен, защото това ще продължи поне няколко месеца, ако кърмите.
Болките в гърдите също са нормални. Гърдите са пълни с мляко, затова размерът им набъбва. Колкото по-често и редовно се храни бебчето, толкова по-добър режим ще създадете – и за него, и за себе си. Ако произвеждате повече кърма от необходимото, цедете я – така ще облекчите болките и няма да нарушавате ритъма си. Може да облекчите болките със студени компреси.
- Запек
Той може да продължи известно време след раждането, затова се придържайте към здравословна диета и при необходимост вземете леки лаксативи. Трябва да знаете, че по време на кърмене е изключително важно да приемате балансирани и полезни храни, защото с това се храни и бебчето ви. В никакъв случай не се опитвайте да пазите диета, докато кърмите. Леките ежедневни упражнения ще ви накарат да се чувствате по-свежи и във форма.
- Косопад
Нормално е човек да губи до 100 косъма на ден. Е, в първия месец-два след раждането е нормално да губите доста повече. Хормоните ви все още не са се успокоили, тялото е изтощено и от кърменето. Не се притеснявайте, този период ще отмине.
- Трудно ходене до тоалетна или изпускане
В началото ходенето до тоалетната може да е проблематично. За да си помогнете, пийте много течности веднага след раждането. Отпуснете мускулите на тазовото дъно, както и цялото тяло. Масажирането на мехура, ако е подут, също ще ви помогне.
Изпускането на урина е нормално в началото – когато кихате, кашляте или се смеете. Това изпускане е в
2,067 преглеждания