Кърменето се превърна в борба. Защо стана така и какво мога да направя?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

baby crying_56920627 

“Здравейте! Бебето ми е на 4 седмици и се храни само от гърда. От няколко дни кърменето се превърна в борба – в началото засуква добре и много скоро след това започва да гълта бързо и лакомо, да се дави, да стиска болезнено зърното ми, да се дърпа от гърдата и не иска пак да засуче. Така явно не се нахранва добре, защото скоро отново търси да суче, но се повтаря същата „битка”.

Понякога се закашля и сякаш опитва да плюе, дори и повръща; усещам, че и стомахчето му го мъчи (оригва се по-често и изглежда, има много газове). Мисля, че имам достатъчно мляко – дори като се дръпне от гърдата, то си изтича самї, на струйка. Защо тогава бебето ми се дърпа от гърдата и не иска да суче, къде греша? Имам нужда от идеи какво мога да направя, за да бъде кърменето отново спокойно и приятно и за двама ни и да знам, че детето ми е нахранено.”

Здравейте! Разбирам, че преминавате през труден за вас период.  Действително, може да бъде доста притеснително за майката, ако иначе спокойно сучещото и до момента бебе, започне да проявява нервност, да се дърпа от гърдата и да оставя усещането, че не се е нахранило добре и не се успокоява с кърмене, дори напротив – повече се изнервя. Обичайно, това е период и отминава, като може да е необходима лека реорганизация, да за бъде преодолян.

Откриване на причината за такова държание би помогнало в голяма степен за справяне с него. Както ви е подсказал майчиният усет, по-скоро имате достатъчно кърма, значи нещо друго „дразни” бебето. Изтичането на мялкото на струйка, давенето, връщането, газовете, по-честото оригване, лакомото поглъщане и после дърпането от гърдата са сигнали, че бебето вероятно е затруднено да се справи с твърде силната струя потичащо мляко. Стискането на зърното с венци може би е неговият начин да „спре” струята, за да не го дави, а газовете и коликите –  реакция на повече погълнат въздух при това забързано и „нервно” сукане.

Някои майки са забелязали, че проблемът със силното потичане на млякото се появява около 3-6 седмица на бебето. Обичайно, действия и в двете посоки – да се опитат някои идеи, които да „отслабят” постепенно силния рефлекс на потичане (като се запази адекватното производство на кърма) и да се помогне на бебето да се справя по-успешно и лесно със силната струя, дават добри резултати. Възможно е да отнеме известно време, докато има подобрение и се нагодят взаимно мама и бебе, но с малко повече търпение и упорство, обикновено се постига желаният ефект.

За справяне със силната струя може да се използва за съюзник … гравитацията. Удачна за тази цел би могла да е поза, в която вашето тяло е по-облегнато назад (може и полулегнала, с комфорно подложени на кръста, гърба и врата възглавници, а бебето да е удобно полегнало върху гърдите ви с тяло към вашето. Тази поза е позната като „биологична”, „полегнала”, „безгрижна”. При нея тялото на бебето има плътен контакт с тялото на майката, не е необходимо майката да е приведена, тялото и да се напряга, за да го държи на ръце, а само при необходимост да го придържа с едната ръка (като другата ръка може да остане свободна за приятно занимание – четене на книга, сърфиране в Интернет, дори безопасна дрямка), докато бебето си похапва или спи. Освен изброените „удобства” на тази поза, при нея и гравитацията работи в посока, която спомага млякото да не потича така силно и да дави бебето. Ако при вас тази поза не е удобна, може да опитате и други – такива, в които главата и гърлото на детето да се падат над нивото на зърното на гръдата – например, ако се кърмите в поза „люлка”, просто да повдигнете бебето, да е по-изправено и да се облегнете леко назад, докато намерите удобната за вас позиция. Аналогично може да се повдигне бебето и в поза „футболна топка”. Може да е улеснение, ако го поставите на гърдата, докато сте седнала и после да се отпуснете в по-полегнала поза, като го придържате нежно, но плътно, за да остане на гърдата. Някои майки откриват, че кърменето легнали (майка и бебе легнали на леглото, странично, с тяло един към друг), също е удобно – би могло да е удачно и при силна струя, и в летните горещини, и при приспиване, и при съвместен сън. За по-добро позициониране и удобство, може да се подложи зад гръбчето на бебето сгъната пеленка/одеалце/хавлия, за да го поддържа по-добре.

Би могло да облекчи, ако се помогне на бебето да се оригне след кърмене и се подържи известно време изправено. По-честото кърмене, още при първи признаци на глад, също може да е удачно (бебето да не е твърде прегладняло и изнервено, за да се нахвърля лакомо на гърдата). Ако се предложи гърда на детето, докато е все още сънено, то обикновено суче по-спокойно и по-ефективно.

Някои майки усещат кога потича силната струя – като боцкане и гъделичкане в гърдите им или улавят промяната в поведението на бебето и изваждат бързо, но нежно гърдата от устичката му (с пръст в ъгълчето на устните, за да се наруши вакуума). Когато гърдата се извади от устата на бебето, ако има спонтанно потичане, може да се изчака, докато струйката спре (с подложена кърпа или в съд), или гърдата да се притисне отпред (откъм зърното) с длан за няколко секунди и след това кърменето отново да продължи.

В случай, че никоя от споменатите идеи не помага, може преди кърмене да се изцежда леко (но съвсем малко – колкото да отслабне силната струя) и тогава да се даде на бебето да суче (прекомерно изцеждане би могло да стимулира допълнително производсвото на кърма, а това от своя страна да действа в посока усилване на струята, затова е уместно, ако се избере да се изцежда, да е наистина само до облекчаване).

Друг вариант е, докато се нормализират нещата, на бебето да се дава да суче от една и съща гърда при няколко последователни кърмения (като се внимава другата – „неизсуканата” гърда да не се препълни твърде; при дискомфорт – да се изцеди леко, до облекчаване на напрежението и при нужда да се сложи студен компрес). По този начин, от една страна, бебето вероятно ще успява да „изпразва” по-добре едната гърда и да изсуква повече от по-наситеното с мазнини „задно” мляко, а от друга – би спомогнало за плавно урегулиране на образуването на кърма, ако има свръхпроизводство.

При всеки тандем майка-бебе различни техники се оказват ефективни, надявам се, че вие ще успеете да откриете коя идея сработва при вас и постепенно ще се напаснете и ще можете да се наслаждавате на приятно и безпроблемно кърмене.

Мариана Андреева, Ла Лече Лига Лидер


La Leche Liga Logo

      
     http://lalechebg.com/

Още от Вашите въпроси за кърменето:

“Кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?”

“Мога ли да спортувам, докато кърмя?”

“Да давам ли на бебето да суче и от двете гърди на едно хранене или да ги редувам?”

Мога ли да кърмя, докато съм бременна


Вижте също:

roditelstvoto kato obvurzvane-1   Родителството като обвързване

fimozata   Фимозата

baby-crying   Коликите – среднощните концерти, от които всички страдат

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Хранене

23,599 преглеждания

Comments are closed.