Кои са най-често задаваните въпроси, свързани с отглеждането на здрави и щастливи децата (интервю)
От най-ранна детска възраст, с грижите, притесненията и всички емоции, които ни владеят, когато станем родители, ние кодираме бъдещето на децата си – физическо и психическо. Затова се допитахме до професионалното мнение на д-р Валентина Гергинова*, за отговорите на най-често задаваните въпроси, които вълнуват майките.
Кога, как и с какво е най-правилно да се започне захранване на детето?
Д-р Гергинова: Захранването с храни, различни от млякото започва между 4-6 месец, в зависимост от теглото, зрелостта,, с която е родено детето, нервно-психическото, двигателното развитие и желанието на майката. Започва се с каша или зеленчуково пюре в обедното хранене, в постепенно увеличаващи се количества.
Запек, нормално ли е?
Д-р Гергинова: За запек говорим при липса на изхождане повече от 48-72 часа. Предозирането на препарати против колики може също да причини запек, тъй като освен, че изгонват газовете, те забавят перисталтиката на червата.
С какво може да се подсили имунната система на дете, което боледува често?
Д-р Гергинова: Най-добрият начин да се усили имунитета на едно дете е чрез балансирано хранене, правилен хигиенен режим и осигуряване на спокойна и хармонична психоемоционална атмосфера в семейството, както и максимално ограничаване на контакта с инфекции. Ако детето посещава детско заведение и боледува, важно е да се излекува напълно, да се възстанови няколко дни и тогава отново да тръгне на детска градина. А иначe има много имуностимулиращи препарати, които може да намерите в аптеките.
Чести ларингити, как може да предпазим детето?
Д-р Гергинова: Като ограничите контакта с инфекции, а ако е алергична се избягва съответния алерген, колкото е възможно.
Потене на стъпалата и ръчичките. Дали има повод за притеснение?
Д-р Гергинова: Понякога това са предвестници на рахит и е добре да се прецизира приема на витамин D, в зависимост от млякото, което приема, наддаването на тегло и размера на фонтанелата. Най-важно при такива симптоми е да се направи консултация със специалист!
Често повръщане и газове
Д-р Гергинова: Ако детето наддава на тегло, най-вероятно се касае за гастроезофагеален рефлукс, а понякога и за непоносимост към белтъка на кравето мляко, при която коликите са доста болезнени. Добре е да се направи консултация с гастроентеролог, за да се установи точната причина, от което ще зависи и правилното поведение.
*Д-р Валентина Гергинова е завеждащ Неонатологично отделение в
МБАЛ „Вита” и специалист по детски болести и неонатология.
Това интервю беше реализирано с подкрепата на:
4,492 преглеждания