Стоматологът д-р Харалампиев отговаря на вашите въпроси за детските зъбки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 фбВижте отговорите на стоматолога д-р Харалампиев по някои важни въпроси за оралната хигиена на децата ни, които вълнуват всички нас:

Irina_Ilieva:

– Синът ми е на 9 години. 2-рите зъбки долу ги нямаше още като млечни, а сега с панорамна снимка разбрахме, че няма зародиши. Другите зъбки са се разместили долу. Трябва ли да се носят шини и да се пазят тези места за евентуални бъдещи импланти. Или ако остане така постепенно празните места ще намалеят и другите зъбки ще се подредят. Благодаря Ви предварително!

Д-р Харалампиев:

– Здравейте! Случаят на вашия син е доста специфичен и не бих се наел да давам отговор за възможното лечение само в няколко реда. Първите ви стъпки трябва да са свързани с консултации с адекватни специалисти и изготвяне на план на лечение. Аз съм имплантолог и бих ви консултирал с удоволствие, но ако се мисли за импланти това ще стане около или след навършване на 18 години. Сега е важно ортодонт да даде мнение за лечение.
– – –

lily1986:

– Кога трябва да се направи първи профилактичен преглед на детето?

Д-р Харалампиев:

– С появата на зъби в устата на детето, възниква и нуждата да се грижим за тях. За щастие, повечето бебета нямат проблеми. Моят личен опит ме води до заключението, че първото виждане със зъболекар е важно не толкова за същински преглед, колкото за изясняване на редица въпроси от родителите за това как се грижим за зъбите вкъщи. Прости адекватни грижи и отстраняване на редица вредни навици са истински полезни на този етап. Така че – до навършване на първата година е препоръчително да посетите дентален лекар.
– – –

Madcrea:

– Препоръчва ли се силанизиране на млечните зъби или е излишна процедура?

Д-р Харалампиев:

– Силанизирането на временни зъби няма клинична стойност по отношение на здравето им, така че е излишна процедура
– – –

Morgana:

– Дъщеря ми преди няколко месеца падна и си удари предните горни зъби и венеца. Тече малко кръв, но нищо повече. Водихме я на стоматолог да я прегледа, но не видяха проблем. След известно време започна да се променя цвета на единия ударен зъб и да потъмнява. Нейните зъби все още са млечни, но може ли това да повлияе и на постоянните?

Д-р Харалампиев:

– Твърде вероятно е временният зъб да се е “умъртвил” в следствие на травмата и затова да е променил цвета си. Евентуален проблем за постоянния зъб, който лежи под временния би трябвало да се изследва на рентгенова снимка. Ако няма засягане на зародиша на постоянния зъб в следствие на удара, няма да има никакви последствия за него. Направете рентгенова снимка и още една консултация.
– – –

usmivka:

– Детето ми е на 1 г. и 4 месеца има 12 зъба. Кога трябва да й направя профилактичен преглед? Трябва ли да се мият зъбите на тази възраст и с каква паста?

Д-р Харалампиев: 

– Грижата за зъбите трябва да започне с появата на първото зъбче. Мийте зъбите с мека детска четка подходяща за възрастта (ще намерите в аптеките) и детска паста, като моят личен съвет е на тази възраст пастата да е без флуор. Създаването на хигиенни навици в детето още на тази възраст е безценно. Опитайте да бъде по-скоро забавно, отколкото задължение.
– – –

krassymira:

– Почиства ли се устата на бебето по някакъв начин и какъв, ако да, в първите месеци след раждането, още преди да са поникнали първите зъбчета?

Д-р Харалампиев: 

– Почистване на устата на бебето, може да правите с марля (не памук!), напоена с кислородна вода и веднага след това друга марля със стерилен физиологичен разтвор.
verentze:

– До каква степен е вредно за млечните зъби нощното хранене? Става дума за дете на 3 години, което на вечеря се храни малко и през нощта огладнява. Давам му прясно мляко, чай с мед или сок. Благодаря.

Д-р Харалампиев:

– От гледна точка на зъбите хранене след вечерното измиване на зъбите и заспиване е недопустимо. Особенно рискови са храни със захар – мед, сокове (добавена или натурална фруктоза), цитрусови сокове и плодове (агресивни цитрусови киселини), храни с лепкава консистенция (хляб, чипс, зрънчо). Моят съвет – отидете на преглед при зъболекар – на три години детето може да има кариеси. Намерете начин постепенно да прекратите нощните хранения.
– – –

hrisi_p:

– Здравейте, синът ми е на 11 месеца и има вече 6 зъба. Откога трябва да почнем да му мием зъбите, колко пъти на ден и по какъв начин?

Д-р Харалампиев: 

– Вижте отговорите на въпросите на usmivka и lily1986
– – –

anjili:

– Здравейте. Дъщеря ми е на 2 години. Долните централни резци от скоро са започнали да се изкривяват. Все още последните 4 кътника не са и излязли. Трябва ли да се направи нещо, какво и кога, за да се изправят? Благодаря!

Д-р Харалампиев: 

– Здравейте! На 2 години все още е рано да се мисли за ортодонтски деформации – това са млечните зъби и челюстите тепърва ще се развиват. По-скоро няма за какво да се притеснявате, но винаги може да направите консултация с ортодонт.
– – –

magi81:

– Здравейте възможно ли е кариес да се лекува с хомеопатия и ако да с какво?

Д-р Харалампиев:

– Здравейте! Въпреки, че не съществува единно мнение за реалният ефект от хомеопатията, едно нещо не подлежи на съмнение (все още не съм срещал друго твърдение) – заболяванията, свързани с необратимо нарушаване на структурата и целостта на органите и тъканите НЕ се лекуват с хомеопатия.
– – –

Elsun:

– Какво е най-доброто лечение на интензивен бебешки кариес? На 2,8 г. сме с 2 изронени горни резци почти до венеца, а следващите се ронят прогресивно от към венеца и имаме постоянен лош дъх.

Д-р Харалампиев:

– Доколкото разбирам проблемът е сериозен. Имате нужда от правилна диагноза – каква е причината за това състояние и адекватно лечение. Направете консултация, колкото може по-рано. Не се успокоявайте, че това са млечни зъби, които детето ще смени. Това е проблем и той трябва да бъде решен навреме.
– – –

Anabana:

– Здравейте, д-р Харалампиев. Дъщеря ми е на 4 год. и има два кариеса на горен и долен кътник вдясно. Преди два месеца я заведох при моята зъболекарка и тя каза, че трябва да се направят възможно най-бързо, тъй като тези зъби се сменят чак към 12-13 годишна възраст. По този повод потърсих детски стоматолог и вчера на прегледа тя ми каза, че кариесите са много малки и няма нужда на този етап да се прави каквото и да било! Въпросът ми е: кого да послушам и какво да предприема?

Д-р Харалампиев:

– Здравейте! Вашата зъболекарка е абсолютно права и моят съвет е веднага да започнете да се подготвяте за правенето им. Това не винаги е толкова лесно. Детските зъби не изискват коренно различен подход при лечението им, но децата се нуждаят от търпение и деликатност. Що се отнася до това дали е нужно да се правят малките кариеси – аз нямам коментар.

8889_VisionAquafresh_MakeBurushingFun_148x105_All_Ideas01-01d

Още за детското здраве:

   7 супер храни за нашите деца

momiche-pregled-oftalmolog1   Детското зрение

bad-habits   Лошите навици

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

15,954 преглеждания

Comments are closed.