Как телефонът убива връзката с партньора ви
Учени доказаха, че телефонът бавно убива вашата връзка. Когато използвате вашия умен телефон, докато сте в компанията на партньора си, рискувате да го загубите.
Партньорът, не телефона.
Преди ерата на мобилните телефони, хората разговаряха повече лице в лице, макар, че умните мобилни устройства са измислени точно за това – да ги свързват, а не да ги разделят. Уви, това обаче съвсем не е така.
Какво правят днес хората, когато са заедно – на разходка или на масата за вечеря? Дори, когато техните събеседници са точно пред тях, повечето изваждат телефоните си и започват да се взират в тях със странни изражения.
Изследвания, проведени в университета “Бейлор” са установили, че тези действия, нарени от учените „phubbing“ (фубинг) увреждат романтичните взаимоотношения и водят до депресия. Изследването е публикувано в списанието Computers in Human Behavior.
Фубингът на практика е действие, при което открито пренебрегвате своя събеседник, с когото сте в момента, за да обръщате внимание на телефона си.
Този навик, оказва се, води до по-ниски нива на удовлетвореност от взаимоотношенията, а понякога дори до конфликти във връзката. Тези по-ниски нива на удовлетвореност от взаимоотношенията водят и до по-ниски нива на удовлетворение от живота като цяло и в крайна сметка до депресия.
В ежедневните взаимоотношения със значими за нас хора, обикновено се смята, че моментното отвличане на вниманието в посока на мобилните телефони не е голям проблем. Колкото по-често някой от партньорите в двойката се занимава с телефона си обаче, толкова по-малко е удовлетворен от цялостната връзка другия.
Според учените, хора, които са в дългогодишна връзка, не обръщат внимание на времето, което партньорът им прекарва в компанията на мобилния си телефон и обратно, колкото по-скорошна е връзката, толкова по-голямо значение има това.
Днес е масово явлението, вместо да попитаме човека до нас как е минал денят му, да влезем в профила му в социалната мрежа и да се информираме от там за настроенията и чувствата му, в зависимост от това какво е споделил там. Забиваме нос в смарт устройството си, за да преглеждаме новинарските емисии, публикациите на приятелите си в социалните мрежи, да се смеем на видеоклипове и снимки и дори да си препращаме някакви неща с партньора, който седи буквално до нас.
Станахме ли алергични към реалните разговори, към живия контакт? Ясно е, че мобилните устройства и развитието на технологиите убиват нормалните човешки взаимоотношения, няма човек, които да отрече това, но какво правим по въпроса?
Вие какво ще направите?
Ние ще изключим телефоните си през уикенда!
2,801 преглеждания