Как да насърчаваме децата си, вместо да ги потискаме?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

shutterstock_110493902

Децата се раждат с малко знания и умения. Налага се да ги придобиват. Липсата им на умения би могла да бъде причината за чувството им за малоценност, така че е добре да се потрудим и да ги насърчим да надмогнат тази своя неспособност. Бихме могли да ги подтикваме в положителна посока или да подчертаваме недостатъците им.

Да кажем например, че едно дете иска само да си сипе мляко, а мама отвръща: „Не, това е работа на мама. Ти ще го разлееш!” Майката му току що го тласна към липсата на увереност. Онова, което в действителност казва, е: „Не вярвам в твоите способности”, и попарва естественото му желание за проява на инициатива.

Колко други подобни коментари сте чували, които действат в посока на подчертаване на непълноценността на децата?

Нека разгледаме няколко примера, последвани от алтернативен коментар, вдъхващ увереност:

„Тази пързалка е за големи деца; иди да използваш малката.” (Забелязвам колко си внимателна, докато се изкачваш по тази голяма пързалка”)

„Никакъв скейтборд, ще се убиеш.” (Можеш да опиташ да караш скейтборд, ако проявяваш желание, но трябва да носиш нужната защитна екипировка.)

„Знам, че харесваш хокея, но на твое място не бих мечтал за Националната хокейна лига, приятелче.” (Много се радвам, че си намерил нещо, което те вълново толкова силно, действай по въпроса!)

„Тази е чуплива; остави големия ти брат да слага играчките на елхата.” (Тази играчка е изобретена от стъкло и е чуплива. Ще ми покажеш ли колко внимателно действаш с другата?)

Накарайте децата си да се чувстват уверени по отношение на преценките си

Освен физически способности и умения, децата ни трябва да развият познавателните си умения и чувството за вярна преценка. Това също е част от процеса по преминаване от състояние на неразвити към такова на развити личности, от позицията на новаци към тази на притежаващи опит. Децата прилагат уменията си за преценка, ако им се удаде възможност, и се учат от грешките си. Спъваме растежа им, ако им се пречкаме и подкопаваме способността им да вземат самостоятелни решения.

Откъс от книгата „Скъпи, провалих децата” от Алисън Шейфър

Прочетете още:

10 начина децата да заобичат книжките

 

Когато детето ви каже „Мразя те“

 

9 начина да накарате децата …. Да играят, учат и обичат живота

Алисън Шейфър: Децата се учат на дисциплина, когато прилагаме метода 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

39,341 преглеждания

Comments are closed.