Как да изберем безопасни играчки
Играчките са съкровищата на детството, най-важното и ценното за децата ни. Затова трябва да ги избираме внимателно и с грижа. Но могат ли играчките да бъдат наистина опасни за нашите мъници?
Може би ще искате да прегледате тези няколко насоки, преди да тръгнете да избирате играчки за вашето дете или за подарък.
Подходяща ли е за възрастта
Като отправна точка при избора на играчка, може да служи етикетът, на който е отбелязана възрастта, за която тя е подходяща. Бъдете реалистични по отношение възможностите на детето си и зрелостта му. Например играчка, тип „оръжие”, от която се изстрелват топчета или някакви подобни „снаряди”, в никакъв случай не е подходяща за деца под 4-годишна възраст. Дори някои 6-годишни, все още не са достатъчно съобразителни, за да могат да пазят себе си или околните. Също така, ако вашето три-годишно хлапе все още поставя всичко в устата си, избягвайте играчките с малки или отделящи се части. Оставете „Лего”-то да почака още година.
Мислете за мащаба
Докато детето навърши 3 години, отделните части на играчките трябва да бъдат по-големи от устата му, за да се избегне възможността да се задави с някоя. За да разберете дали е подходяща дадена играчка, изпробвайте този лесен тест: вземете една ролка тоалетна хартия. Ако дадена играчка или част от нея може да се побере в цилиндъра на ролката, значи не е безопасна.
Имайте предвид и тежестта на играчката. Може ли детето ви да бъде наранено, ако тя падне върху него? Едно красиво дървено люлеещо се конче например, може да затисне малкото дете, ако се катурне отгоре му.
Добре ли е сглобена играчката.
Едно от нещата, които е добре да погледнем внимателно, когато избираме играчка, е дали частите и са добре захванати една за друга. Ако опашката на плюшения заек не е зашита здраво, тя може да бъде доста опасна за едно малко дете. Пълнежът също. Проверете боята на дървените играчки дали е равномерно нанесена и най-вече дали не се лющи или бели, да няма трески или недобре загладени повърхности.
Играчките за по-малките деца трябва да са без копчета, стърчащи конци, висящи панделки или други елементи, които могат да бъдат погълнати или напъхани в носа, например.
Готово ли е детето физически за играчката
Например, родители на малко по-големи деца, могат да купят колело или кънки с един размер по-големи, за да може детето да ги кара и следващата година. Това, обаче не е много добра стратегия, особено ако тепърва ще се учи да ги кара. Това може да бъде опасно, защото малчуганът чисто физически няма да е в състояние да овладее едно по-тежко колело.
В добро състояние ли е играчката?
Използваните играчки, препредавани от по-големи деца в семейството или купувани втора употреба, могат да бъдат повредени, счупени и да представляват опасност. Дори да купувате чисто нова от магазина, проверете внимателно всички части, бутони, батерии, пластмасови принадлежности, панделки или връзки, които могат евентуално да се дъвчат или лесно да се пречупят.
Има ли играчката връзки или кабел, по дълъг от 30 см?
Един по-дълъг кабел или връв, лесно могат да бъдат увити около врата на малко дете и да предизвикат задушаване. Когато детето започне само да се изправя в леглото, може би е време да махнете всичко висящо от креватчето, до което то може да достигне, като например музикалната въртележка над главата му.
Бъдете особено бдителни за по-стари модели играчки. Някой по-стар телефон-играчка, например, може да е с дълъг кабел, който да не е подходящ за играта на малките.
Има ли играчката малки магнити?
Малките магнити, които често се използват в детските играчки могат да изпаднат от нея и лесно да бъдат погълнати. Два или повече магнита могат да бъдат привлечени един от друг вътре в стомаха и да доведат до притискане, блокиране на червата, инфекция или по-неприятни последици, ако не бъдат открити и лекувани своевременно.
Препоръчва се играчки с магнити да не се дават на деца на възраст под 6 години.
Още за детските играчки:
Различните етапи за игра при децата
4,076 преглеждания