Фините моторни умения

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Когато използва груби моторни умения, като вървене, скачане и тичане, вашият мъник надали се нуждае от насърчаване. Но е също така важно за децата да развият и фините си моторни умения – движенията с пръстчетата, ръката, китката, тъй като те са свързани с други жизнени физически и ментални умения.


Дървените кубчета, например, са чудесни за малките, тъй като те не само могат да си играят, но и научават какво се прави с тях и как могат да се редят.


Как можем да насърчаваме малките да развиват фините си моторни умения
?

Повечето родители знаят, че малките децата не се нуждаят от постоянно подтикване, за да опитат нещо ново. Разбира се, детето ви няма да може още веднага да направи всичко, но с малко подкрепа и доста време, може и да ви изненада.

Затова, оставете го само да се справи с някои малки задачи като това да се облече например или да си направи сандвич (оставете му една филийка и сладко и го оставете да действа).
Разнообразието е една от основните подправки в живота. Ето какво ново, което развива фините моторни умения,  можете да изпробвате с детето си.

Сипване и изсипване от едно нещо в друго

Децата обичат тази игра. Определено изсипването е по-лесно и по-непрецизното от двете, но когато се научи и на двете, детето ще иска още и още. Това упражнение е доста познавателно. Детето започва да осъзнава, че в един предмет може да се побере друг.


Трябва да се подготвите за това упражнение. Извадете всякакви кутии и чашки и дайте на детето си поле за изява.

Обличане и събличане

Една от маниите на децата е това да обличат и събличат различни неща. Не може да не сте го забелязали, нали? Особено когато точно сте го облекли за неделната разходка и докато стане време за тръгване, виждате, че вече е голо.

Една от основните причини да обичат това, е не за да изпитат търпението ви, но защото така развиват и упражняват пръстите си и координацията на ръцете.

Затова, вие трябва да му предоставите всякаква възможност да си играе на тази игра – кукли, които могат да се обличат и събличат, късо наметало или пончо за плюшеното му мече или каквото още се сетите.

Рисуване и драскане

Често, децата между 12 и 18 месечна възраст правят опити да пишат върху лист хартия. А между 18 и 24 месеца може да ви изненада като нарисува хоризонтални или вертикални линии, а понякога и кръг. Радвайте се на тези нови умения, които непременно водят към нови. Рисуването с пастели развива фините моторни умения.

Осигурете на вашия малък артист листа, хартия и катастрони. Купете пастели или цветни моливи в няколко основни цвята и оставете детето. Ако пък детето ви не е заинтересовано, предложете някаква алтернатива – тебешир, мастило или нещо, с което ще му привлечете вниманието.  

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

7,234 преглеждания

Comments are closed.