Естествени начини да се предпазим от грипа
Ако сте от хората, които не биха се доверили на противогрипната ваксина и смятате, че тя не само не би ви помогнала, но би могла дори да ви навреди, понижавайки съпротивителните сили на имунната ви система и докарвайки ви куп други бързопреходни и не толкова бързопреходни неразположения, следващите съвети са за вас.
През есенно-зимния сезон много от нас се питат какво да правят, че да не попаднат в капана на сезонните вируси, които в комбинация със студеното време често ни изваждат от обичайния ни ритъм за повече от седмица?
Ето как да останем здрави през този сезон:
1. Пийте повече течности
Когато организмът е дехидратиран, той е по-податлив на различни вируси и зарази. На първо място за добрата хидратация е от значение количеството вода, която приемате. Тя може да е обикновена чешмяна, изворна или минерална. Колкото повече вода приемате, толкова по-правилно функционират органите и системите. За още по-добър резултат към ежедневното количество вода можете да добавите лимонов сок или ябълков оцет, които имат антибактериални свойства. Към общото количество течности за деня е добре да се прибавят билкови чайове и различни бульони (костният бульон е много полезен).
2. Излагайте се на слънце при всеки удобен момент
Ако не излизате на слънце достатъчно често, организмът не може да синтезира витамин D3, а именно той е отговорен за адекватния имунен отговор на организма. Витамин D3 е биологично активен компонент, който се синтезира в кожата по време на излагане на UVB лъчи. Ако няма как да си набавите витамин D по естествен начин, може да се прибегне до приемането на синтетичен, но това трябва да стане под лекарски контрол.
3. Приемайте допълнително витамин С
Витамин С има решаващо значение за възстановяването на тъканите и има мощни антиоксидантни и регенериращи свойства. Освен прибавянето на храни, богати на витамин С в дневното меню, в сезона на грипа и настинките е добре да добавите около 2 гр. витамин С допълнително за 24 часа. Това е от особена важност, ако вече имате симптоми на настинка или грип.
4. Хранителни добавки с цинк
Цинкът защитава организма от патогенната активност на редица грипни вируси. Той има свойството да намалява възпалението и усилва действието на антиоксидантите. По естествен начин можете да набавите цинк на организма си от мляко и млечни продукти, ядки – бадеми и кашу, говеждо месо, аспержи, спанак, пиле, сьомга. Ако диетата е недостатъчна, за запълването на липсата от цинк в организма или вече сте болни, помислете за допълнителен прием на хранителна добавка с цинк.
5. Включете пробиотични храни в ежедневното си меню
В есенно-зимния сезон, организмът се бори с различни вируси и бактерии, и инфекциите, причинени от тях. В този период избягвайте да се храните с преработени храни, богати на захари и въглехидрати. Здравето на стомашно-чревния тракт е отговорно за здравето на целия организъм, затова е много важно да го поддържате в добро състояние. Това е възможно чрез приемането на пробиотични храни. Те подобряват чревната флора, а оттам се подобрява и работата на имунната система.
6. Използвайте етерични масла
Етеричните масла се използват за здраве и красота от векове. Те доказано намаляват силата на възпалителните процеси в организма, намаляват тревожността и стреса, повишават имунния отговор и намаляват нивата на хормона на стреса. Идеално за есенно-зимния сезон е цитрусовото масло, то подобрява настроението и намалява умората. Вдишването на евкалиптово масло помага за отпушването на носа, втечнява и улеснява отделянето на секрети при възпаление на горните и долните дихателни пътища. Ментовото масло въздейства отпускащо на мускулите и е идеално при преумора и прекомерни натоварвания.
7. Използвайте билки
Билките, особено за българите, са мощен лечебен инструмент. Познати са от хилядолетия и екстракти от тях се използват за лечение на грип и настинки в цял свят. Джинджифил, риган, ехинацея, мащерка – всички те имат мощно противовъзпалително и антибактериално действие.
Освен билки, можете да използвате чесън и лук. Чесънът съдържа специфично сярно съединение, което повишава естествената защитна реакция на организма. Ежедневното приемане на поне една скилидка чесън в прясно състояние има изключителни ползи за здравето.
8. Заземяване
Заобикалящата ни среда е наситена с електромагнитни вълни, които са вредни за организма и имат отрицателно въздействие върху човешкия организъм. Един лесен и най-често практикуван начин за противодействие срещу тях е ходенето боси. Заземяването позволява натрупаната излишна енергия в тялото да се хармонизира със земните импулси. По този начин организмът възстановява равновесието си и изгражда силен имунен отговор, като намалява времето за възстановяване след боледуване, а също така намалява и нивата на кортизола, което спомага за по-бързото елиминиране на умората. Дори през есента има слънчеви дни, в които можете да походите боси навън, под меките есенни лъчи на слънцето. Това лесно за изпълнение занимание повишава настроението и намалява нивото на стрес.
9. Премахване на болката в гръбначния стълб
Премахването на хроничната болка в гърба на практика повишава качеството на живот. Ето защо е препоръчително да посетите хиропрактор. Той ще ви помогне да се справите с всички вредни въздействия върху гръбначния стълб, които са в пряка връзка с намаления имунен отговор на организма.
2,727 преглеждания