Децата и проблемното заспиване – как да се справим?
Когато стане време за лягане, много родители са изправени пред предизвикателството на проблемното заспиване при децата. Често то е свързано с безброй уговорки, ритуали и опити да усмирим малкия човек и да го накараме да се съгласи да легне в креватчето.
За някои деца заспиването е нещо крайно негативно и го асоциират със задължение и наказание, тъй като трябва да оставят игрите или гледането на телевизия. За други времето за сън е неприятно, тъй като се притесняват, че ще останат сами и родителите им няма да са с тях.
Какво можем да направим, за да улесним този процес и кои са факторите, които оказват влияние?
Храната и съня
Хранителният режим на малчуганите и вида храна, която приемат, имат ключова роля за техния сън. Избягвайте да им давате сладки неща преди лягане и се старайте да не вечерят след 19 ч. Нека в менюто на малчуганите присъстват повече плодове и зеленчуци, храни богати на фибри и ензими, вместо консервирани и рафинирани продукти. Ако все пак детето иска нещо за ядене преди да си легне, то нека не са желирани бонбони или чипс. Можете да му направите чай от мента или мащерка и да добавите мед – комбинация, която действа успокояващо и подпомага добрия сън.
Имайте предвид, че понякога детето твърди, че е гладно, само за да печели време и да не си легне. С течение на времето може да избегнете това като му обясните, че не се яде преди сън и че храненето става по време на вечеря, а не след това.
Телевизията
Прекаляването с телевизия и гледането на филми преди лягане също оказват отрицателен ефект. Телевизорът има негативен ефект върху качеството на съня не само при децата, но и при възрастните. Вместо това е по-добре да му разказвате истории като загасите осветлението или като му четете приказки на нощна лампа.
Игрите
Важно е игрите, на които детето играе преди да стане време за заспиване, да не водят до неговата превъзбуденост и повишена емоционалност. Опитайте се да поиграете с детето като рисувате, подреждате конструктори или оцветявате.
Къпането
Къпете детето непосредствено преди лягане. Нека то знае, че след банята идва време за сън. Водата действа успокояващо на нервната система и би могла да окаже положителен ефект при деца, които имат трудно записване или неспокоен сън.
От приспиване към самостоятелно заспиване – кога?
Много често причината за трудното заспиване у малчуганите е свързана с техния страх, че ще останат сами. Ако детето е оставено в креватчето и в това време чува как родителите гледат телевизия, смеят се или си приказват, това му създава усещане, че е изолирано, в резултат на което то отказва да си легне. Преценете добре кога да направите прехода от приспиването към самостоятелното заспиване. Някои психолози смятат, че това може да стане след третата година. Други са на мнение , че е добре родителят да приспива децата чрез разказване на приказки или истории, тъй като това подсилва връзката помежду им и децата спят много по-спокойно.
Добре е да знаем:
Не забравяйте, че сънят е нещо, което трудно идва насила. Възрастните доста често изпитват трудности, когато се опитват да заспят. При децата това също е възможно , ето защо команди от типа „Заспивай веднага”, „До две минути да си заспал” и т.н. трябва да се избягват.
10,538 преглеждания