Бебето през първата година седмица по седмица
Как се развива бебето ви във всяка седмица от първата му годинка. Полезна информация за вас като майка, за вашия партньор и големите промени, които настъпват след раждането на детето. Какво може да очаквате, как да се справите с дадени проблеми, полезна информация за кърменето, захранването, идеи как да играем с детето и още много.
Информацията тук е само частична. За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Първата годинка на бебето” трябва само да се регистрирате тук:
Бебето ви на една седмица
Тази седмица бебето ви
Използва рефлексите си
Може и да не прави много неща през първата седмица от живота си, но това, което бебето ви върши със значителен успех, е да използва осемте рефлексa, с които е родено. По рождение бебето е екипирано с „примитивни” рефлекси, които му помагат да оцелее през първите месеци. Първият, който можете да забележите, е т.нар. рефлекс на търсене – когато докоснете бузата на бебето, то обръща главичката си към вас обикновено, търсейки храна. Доста удобно за първите дни на кърмене!
И докато бебето се сдобива с все по-голям контрол над мускулите и крайниците, тези първоначални рефлекси постепенно изчезват, чак до първия му рожден ден, когато вече са далечен спомен.
По-голямата част от тези първи движения са всъщност на случаен принцип и бебето изобщо не ги контролира. Но има такива, които са вродени рефлекси и изчезват през първите месеци на живота заедно с появата на повече съзнателен контрол върху движенията.
Какво се случва с вас
Всеки очаква незабавно да се свърже със своето дългоочаквано съкровище, но реалността е изпълнена с примери как понякога имаме нужда от известно време преди да попаднем под чара на новороденото и да се изпълним с искрена радост от него. Въпреки огромния емоционален шок от това да имаш бебе, опитайте се да не добавяте излишен стрес и напрежение върху себе си, особено ако не бълвате постоянно любов към бебето от първата му минута на този свят. Все пак, не всички любовни истории започват с любов от пръв поглед. Дайте и на самите вас, и на новороденото, най-добрата възможност да се опознаете и свържете, като сте нежни и щадящи и за двете страни. Използвайте времето да прекарвате повече време заедно и да се опознавате все по-добре. Бебето ви също трябва да се приспособи, така както и вие се опитвате да свикнете с него. Както всички здрави взаимоотношения, необходимо е време, за да се развият.
Бебето ви на 2 седмици
Тази седмица бебето ви
Започва да вижда лицето ви
Въпреки че сетивата се развиват с различна скорост, обикновено първото, за което се вълнуват родителите, е зрението. Какво ли вижда бебето и колко надалеч може да види всъщност?
След раждането зрението на бебето е доста размазано и то фокусира предмети и обекти на 20-30 см. разстояние от лицето си. През този първи период, докато зрението все още се развива, то вижда само ярки и контрастиращи цветове, което прави една черно-бяла играчка за люлката най-подходяща за фокусиране.
Какво се случва с вас
Свиквате, че сте родител
Вие и бебето ви вече свиквате с кърменето, въпреки че все още имате много въпроси.Ако имате повече въпроси и имате нужда от подкрепа, свържете се с вашия педиатър за съвет. Ако смятате, че партньорът ви се чувства изолиран, когато се усамотите с бебето си, за да го кърмите, уверете се, че той знае колко много оценявате подкрепата му. Той може да храни бебето с шише с изцедена кърма или изкуствено мляко и да ви даде време да си почивате.
Техника на кърменето
Ключовият момент за успешното кърмене е прикрепянето – ако го направите правилно, и останалото ще последва. Ако няма откъде да почерпите опит, следвайте тези два прости съвета:
– Гръден кош до гръден кош и брадичка до гърди – гръдният кош на бебето трябва да докосва вашия, а брадичката му да докосва гърдата ви.
– Докато суче, устните на бебето не бива да изглеждат като целувка, а да са извити навън.
Бебето ви на 3 седмици
Тази седмица бебето ви
Се стряска
Рефлексът на Моро (или още познат като рефлекса на стряскането или страха) е един от осемте рефлекса, с които е родено бебето ви и този, който родителите искат да ограничат колкото може повече. В резултат на него бебето протяга ръце напред, разперва пръстчетата си, а после рязко ги свива навътре. Причината обикновено е силен и внезапен шум или някакво неочаквано движение, например. Самият рефлекс може да накара бебето да заплаче, тъй като то се стряска и от собственото си внезапно движение и става неспокойно. Но стряскането може да се появи и при по-леки движения – по време на сън, например, и понякога самото бебе се събужда от собственото си стряскане.
Обезопасено спане
Почти винаги бебетата спят добре върху стомахчетата си. Но скорошните изследвания показват, че един от рисковите фактори за СВДС (Синдром на внезапна детска смърт) е именно спането по корем, затова въпреки удобството, тази позиция вече не се препоръчва.
Винаги поставяйте бебето си да спи по гръб и не се изкушавайте да го обръщате на една страна, защото лесно може да се претърколи, особено ако е близо до ръба на кошарката или люлката. Мястото за спане трябва да е добре проветрено, да не е препълнено с плюшени или други играчки или възглавнички, и постелките да не са на купчина.
Какво се случва с вас
Справяне с недоспиването
Няма какво да приказваме, единствената дума, която може да опише как се чувствате, е: капнала. Ако това ще ви успокои, недоспиването тормози родителите откакто свят светува. Какво можете да направите? Опитайте се да спите или поне да си почивате, докато бебето ви спи – струва си да зарежете всичко, за да притворите очи за няколко минути. Натрупалата се умора бързо ще премине. И макар на този етап да ви звучи невероятно, с порастването си бебето също нормализира навиците си на сън. Имайте предвид, че някои бебета имат нужда от повече сън, а други – от по-малко.
23,889 преглеждания