Ако в носа или ухото на детето заседне предмет…
Запазете спокойствие, за да му покажете, че нищо страшно не се е случило. Най-лошото нещо, което можете да направите е в опитите си да извадите топчето (зърнената закуска, част от играчка, копче) да го набутате още по-навътре.
Дали положението е сериозно? Открийте сами.
Ако предметът е близо до повърхността и можете да го видите лесно (и Ако детето може да стои мирно), пинцетите са добро средство да го извадите. Но, ако е заседнал по-навътре, по-добре да оставите нещата в ръцете на специалистите и малките им форцепси или други инструменти.
Важно е да заведете детето на лекар веднага. За лекарят ще е по-лесно да се справи със ситуацията в по-ранните етапи, преди нещата да са се усложнили, защото някои предмети създават по-големи проблеми с напредването на времето (някои бобови започват да се раздуват от влагата и стават по-трудни за вадене, например, а малките метални батерии могат да увредят тъканите на мястото, където са заседнали).
Възможно ли е някои предмети да заседнат в носа или гърлото на малкото дете без то да забележи?
Малките деца намират за особено интересно да пъхат разни дребни неща в носа си и в ушите си – царевични зърна, грах, камъчета – и често дори не разбират, че предметът е останал там.
Ако има нещо, заседнало в носа на детето ви, сигурно ще забележите, че едната му ноздра тече и секретът има лоша миризма (ако детето има сополи заради настинка или вирус, обикновено текат и двете ноздри). Детето може да се оплаква от болка или дискомфорт или дори да му потече кръв от носа.
Ако дребен предмет е заседнал в ухото на детето, то сигурно ще ви се оплаче, че чува по различен начин. Възможно е да има и течение от ухото и болка и дискомфорт.
Как лекарят ще го извади?
Лекарят ще погледне в ухото или носа на детето ви и едва тогава ще прецени как ще процедира. Има много начини и техники да се извади заседнал предмет.
Единият начин е да запуши другата ноздра на детето и да го накара да духа силно въздух през другата. Ако това не проработи, сигурно ще ви помоли да запушите устата на детето и да вдишате силна струя въздух през другата ноздра, за да издухате предмета навън.
Докторът може също да използва много фина пинцета или форцепс, за да бръкне в канала и да се опита да захване заседналия предмет. (ако става въпрос за насекомо, първо ще използва минерално масло, за да задуши насекомото преди да премине към изваждането му).
След като предметът е изваден лекарят ще погледне отново в носа/ухото на детето, за да се увери, че вътре няма нищо друго. Може и да ви предпише капки за уши/нос или антибиотична мас, за да спре евентуална инфекция.
Как мога да предотвратя това преди да се случи?
Напъхването на предмети в носа и ушите е причини за много смях, след като сме овладели ситуацията, но всъщност това може да бъде доста сериозна ситуация. Заседналите дребни предмети могат да предизвикат инфекция или дълготрайно увреждане на тъканите.
Трябва да се уверите, че всичките му играчки са безопасни за самостоятелна игра – нямат дребни предмети и отделящи се части, които детето може да погълне или пъхне в ухото или носа си. Трябва да сте близо до детето си и да го наблюдавате докато си играе. Важно е и да научите детето си от най-ранна възраст, че има някои опасни игри и пъхането на предмети в ушите и носа не е добра идея. Обяснете му какво може да се случи със спокоен тон, без да го сплашвате допълнително – когато усетят добрия ви тон, няма да искат да бъдат непослушни или да нарушават правилата. Децата са естествено добронамерени и искат да бъдат добри и да ви съдействат.
Статията е преведена от: http://www.babycenter.com
Прочетете още:
Как да се справим с ушната инфекция?
11,905 преглеждания