Колко е важно да бъдеш уверен
Едва ли е необходимо да ви убеждавам във важността на личнaта увереност. Ако опростя твърде много нещата, мога да разделя хората на два вида: уверени (през по-голямата част от времето) и неуверени (през по-голямата част от времето). Ако сте от първата група, знаете колко важна е увереността за успеха и то не само професионалния. Защото това е и една от основните съставки за създаването и изграждането на пълноценни и здравословни лични връзки. И тук не става думи за „престорената” увереност, за онази, която парадира и се бие в гърдите с бика „Вижте ме колко съм уверен и велик!”, нито за арогантността и агресията, които често се маскират като увереност. Защото те спокойно биха могли, и често произтичат именно от дълбока неувереност.
Какво всъщност е увереността?
От работата си с хора по темата, започвам все по-силно да се убеждавам, че липсата на увереност често следва от липсата на познаване и приемане на себе си. Уверените хора се познават добре, знаят в какво са силни и къде са ограниченията им и в допълнение се приемат именно такива, каквито са.
Какво значи да си уверен и защо това е важно?
Увереността това е вярата, че можем да се справим с предизвикателствата, които животът ни предлага, че можем да действаме по най-добрият за момента начин, на който сме способни.
Липсата на увереност от своя страна е свързана със съмнението, че сме ценни, че можем да се справим адекватно в предизвикателни ситуации, съмнение, че имаме ресурсите да живеем по начина, по който искаме. Често неуверените хора са много по-склонни да се доверяват на външни авторитети, които знаят повече, имат повече, могат повече от тях самите. Липсата на увереност често върви и ръка за ръка с убеждението „Не съм достатъчен.”
Истината е, че в една и съща ситуация бихме реагирали по абсолютно различни начини, ако сме в обувките на увереността или сме без тях.
Затворете за миг очи и си представете някоя предизвикателна ситуация, в която сте били наскоро. От каква позиция подходихте – на увереността или съмнението в себе си? Ако сте походили от позицията на съмнението, сега си представете, че сте в същата ситуация, но сте напълно уверени в себе си. Какво се променя за вас? Какви са възможностите, които се откриват от тази позиция? Как се чувствате точно в този момент?
Няколко характеристики на неуверените хора
Следните характеристики са ясни индикатори за липса на увереност:
- Твърде много се интересувате от мнението на другите и често поведението ви зависи от това какво те си мислят за вас
- Стремеж да избягвате всеки риск като комфортно оставате в познатото, защото се страхувате от провал
- Страх от грешки и стремежа, ако оплескате нещо, да го скриете по най-бързият начин така, че никой да не разбере
- Чакате признание от другите и ако не го получите се чувствате още по-незначителни и несигурни
- Омаловажавате комплиментите, които другите ви правят и казвате нещо от типа на „Е, какво толкова съм направил, всеки можеше да се справи с това.”
Звучи ли ви познато?
Статията продължава на следващата страница с: Няколко техники, чрез които да поработите върху личната неувереност.
Няколко техники, чрез които да поработите върху личната увереност
Добрата новина е, че увереността е постижима и може да се развие, дори ако не сме израснали и възпитани в среда, която е била благодатна за изграждането ни като уверени личности.
Ще е необходимо известно време на упражнения и усилие, но ако сте постоянни и упорити, в един момент ще осъзнаете, че се чувствате все по-уверени и по-комфортно със себе си.
- Вземете категоричното решение, че сте готови да се свържете по позитивен начин със себе си и изградите своята увереност. Запишете трите най-негативни твърдения, които имате за себе си и ги заменете с позитивни. Нека позитивните са кратки и в сегашно време. Пример за силни позитивни твърдения са „Аз съм уверен във всеки момент от живота си!”, „Аз съм достатъчен!”, „Напълно вярвам в себе си!”
- Избройте поне 10 неща, които харесвате и цените в себе си – „Цели 10?! Как ли пък не?!” Знам, че първоначално може да ви е трудно да измислите толкова, особенно, когато сте свикнали да се вторачвате в слабостите си и в нещата, които не харесвате в себе си. И все пак, опитът ми показва, че всеки от нас има минимум 10 неща, които го правят ценен, специален и прекрасен човек. Кои са вашите?
- Кои са най-големите ви постижения до момента? – когато сме неуверени, сме склонни да подценяваме нещата, които сме постигнали. Оставете това и се фокусирайте върху всичко, което сте успели да постигнете до момента. Направете си списък с всички малки, големи и още по-големи постижения и смело се поздравете! Сложете списъка на видно място, така че да имате достъп до него всеки път, когато по навик ви хрумне, че не се справяте.
- Бъдете благодарни на себе си за всичко, което сте точно в този момент! – благодарността е един от най-мощните инструменти за свързване с позитивните емоции и мисли. Кои са нещата, за които сте благодарни на себе си?
- Приемайте комплиментите, които получавате! – не е нужно всеки път, когато някой ви похвали за прекрасната блуза, която сте си избрали, да отговаряте с извинителен тон „А, нищо специално. Взех я за 2 лв. от разпродажба.” Едно искрено благодаря би било достатъчно. Наслаждавайте се пълноценно на моментите, когато другите ви подаряват своето внимание и позитивно отношение.
Увереността променя всичко – начина, по който се чувстваме и начина, по който живеем. И като много неща в живота ни, от нас зависи да я развием ако ни липсва. Или просто да оставим липсата й да ни пречи да светим. Изборът зависи от вас. Така, че какво избирате?
Христина Митовска, личен коуч
Можете да се свържете с Христина:
по мейл: mitovska.lifecoach@gmail.com
Прочетете още:
Как да отгледаме уверено момиче
8,522 преглеждания