Задава ли се драма с месечните детски надбавки
Промените в Закона за семейните помощи, които ще влезе в сила от 1 януари 2016 година ще постави всички родители, които в момента получават месечни детски надбавки в риск да останат без тях.
Това ще стане, ако родителите не подадат нови деклариции, въпреки че вече са го сторили или предстои да го сторят. Повторното подаване на документи за месечните детски надбавки в началото на 2016 година се налага поради въвеждането на нови образци на формулярите на заявление-декларация, въз основа на която се отпуска помощта.
Формулярът е променен със заповед на министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Както обикновено хората, които са пряко засегнати от дадена промяна научават последни и постфактум, но още по-тревожен е факта, че и в регионалните дирекции за социално подпомагане все още не са наясно какво ще се случва с месечните надбавки за децата след 1 януари 2016 година, нито какъв ще е редът за отпускането им.
Тревожен е и фактът, че служителите имат опасения, че ще настани пълен хаос, ако се наложи всички родители, които получават помощи, отново да подават документите си, при това едновременно всички и то още в първите дни на новата година.
Тези промени в закона и кампанийното подаване на документи по общини ще предизвика и струпването на множество хора пред лекарските кабинети, откъдето родителите ще трябва да вземат документ, че детето е с редовен имунизационен статус.
Не е за подценяване и факта, че и двамата родители на детето, ще трябва да извадят нови справки за доходите си по месеци гозина назад и бележки от училищата за учениците, че редовно посещават занятия и нямат неизвинени отсътвия извън допустимите.
Към настоящият момент месечната помощ за първо дете е 35 лева, а за второ 50.
От Агенцията за социално подпомагане уточняват, че към момента законодателят не е предвидил преходен период по отношение на сроковете за подаване на заявления-декларации за отпускане на помощта, така че да не се получи прекъсване при изплащането й. За да може да се създаде необходимата организация на работа и да се гарантира правото на всички граждани, към момента експертите от МТСП, съвместно с АСП, извършват анализ на данните за броя на приетите в предходни години молби-декларации. Целта е да се разработи такъв график за работа на дирекциите „Социално подпомагане“, който да гарантира нормалното приемане и обработка на заявленията.
По отношение на родителите, които не успеят да подадат заявленията си в срок, съгласно утвърдения график, ще се прилагат разпоредбите на законодателството и помощта ще се отпуска от началото на месеца, през който е подадено заявлението, т.е. за месеците, които са пропуснати, те няма да получат въпросните суми.
6,902 преглеждания