Време е за баня

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Къпането на детето може да бъде много забавно, и за него, и за нас. Това е още едно време от деня, което да споделим с малкия си човек и да го превърнем в радостен и чакан. Но също така, има някои основни правила, които трябва да следваме, за да бъдат тези моменти безопасни, докато детето ни започне да скърца от чистота.


Първото и най-важно правило е: никога, никога не оставяйте детето без контрол, дори и за минута. Децата могат да се удавят в по-малко от два сантиметра вода. Дори да използвате само душ, пода на банята или ваната са достатъчно хлъзгави и могат да причинят неприятни контузии, ако детето падне. Затова преди да влезете в банята, пригответе всички необходими аксесоари – кърпи, джапанки, сапун, любимите му играчки, мобилният си телефон, всичко, което може да ви потрябва. Ако през това време се звънне на вратата или по телефона, увийте детето в кърпа и го вземете в вас. 


Обезопасете ваната. Ако ползвате голяма вана, знаете, че те са изключително хлъзгави, без значение дали стоите или седите в нея. Затова поставете специални гумени подложки на дъното. Сега продават такива навсякъде, включително и детски с формата на животни и различни цветове. Слагайте детето да седи от страната срещу чучура, за да не си удари главата в него. И още нещо, уверете се, че плъзгащите се врати на душ-кабината ви са направени от подходящ, нечуплив материал.


Не слагайте детето във ваната, докато водата още тече. Температурата й може рязко да се промени или пък нивото да водата да се покачи повече от необходимото. Напълнете ваничката или легена, проверете с ръка температурата и чак тогава сложете детето вътре.


Направете водата с подходяща температура, около 35-37 градуса. Имайте предвид, че бебетата и малките деца в общия случай предпочитат по-хладна вана, отколкото възрастните. Също така следете температурата по време на къпане. Ако водата изстине, внимателни добавете по-топла. Погрижете се и за температурата в самата баня, особено зимата. Ако се налага, затоплете предварително.


Ако искате може да сложите на ваната или на стената помощна ръкохватка, за която детето може да се хване при нужда. Но все пак не забравяйте, че въпреки тази „допълнителна ръка”, не трябва да го оставяте без надзор.


Научете детето си да седи, а не да стои право във ваната. Това е сравнително по-безопасно.


Сапуните, шампоаните и пяната за вана, могат да изсушат деликатната детска кожа или да предизвикат алергии. Затова използвайте козметиката разумно и само такава, предназначена специално за деца. Твърде дългото седене във вана, пълна с шампоан, може да предизвика и инфекции на пикочните пътища, ако тази вода навлезе навътре по каналите. Затова нека играта бъде в чиста вода и чак накрая изкъпете детето с шампоан или сапун.


Не позволявайте на детето да върти кранчетата за вода. Дори в момента да е малко, скоро ще има достатъчно сили да го направи и това може да причини изгаряния, ако пусне рязко горещата вода.


Не оставяйте електрически уреди, като сешоар или маша за коса, близо до ваната.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

2,728 преглеждания

Comments are closed.