Впечатляващи факти за вашето бебе

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

baby smiling

 

Още от момента на раждането си бебето, въпреки че е толкова малко и беззащитно, е способно на толкова много неща, които възрастните дори и не подозират. Ето някои любопитни „бебешки” факти, с които да се убедите в това.

  1. Бебетата могат сами още в първите седмици да достигнат до майчината гърда – учени са доказали това чрез конкретен експеримент. Новородени бебета са били оставени на коремчетата на майките си. От това положение те сами, без чужда помощ, са успели да се ориентират и да се изкачат до гърдите, за да сучат. Те сами намират зърното, захапват го и се нахранват, без никой да ги направлява. Бебешкото обоняние е много силно.
     
  2. Бебетата се раждат с оформен слух и могат да разберат откъде идва определен звук само 10 минути след раждането си.
     
  3. Учени са доказали, че дори новородените имат елементарни познания по математика и физика. Те могат да направят разлика между един, два, три или много обекти, въпреки че все още нямат абстрактната представа за числата, която придобиват по-големите деца и възрастните.
     
  4. Бебетата са родени, за да се усмихват. Това става ясно, защото слепите съвсем малки бебета също се усмихват, т.е. не копират от околните.
     
  5. Психолози са открили, че бебета само на 2 дни могат да разпознаят майките си от дигитален запис на гласа им.
     
  6. Бебето е много чувствително на температури. То има своите начини да се съпротивлява на студа и горещината. Когато усеща хлад, бебето се сгушва в поза ембрион, а когато му е горещо – ляга по гръб и разперва ръце и крака. По тези признаци можете да разпознаете как се чувства бебчето ви.
     
  7. Бебето ви е много чувствително и на миризми. И то доста по-чувствително от нас, възрастните. Това е така, защото чрез обонянието си през първите седмици бебето разпознава майка си. Затова бъдете внимателни със силните парфюми.
     
  8. При раждането на бебето са необходими между 5 и 10 мин., за да реагира и свикне с нещо непознато досега, но когато стане на 3 месеца този срок пада на 30 секунди до 2 минути.
     
  9. Доказано е, че, ако бебето продължи да расте с темповете, с които се развива през първата си година, на зряла възраст ще придобие размерите на жилищна сграда.
     
  10. Бебетата предпочитат човешката реч пред други видове звуци. Именно затова, когато стане по-голямо, то опитва да имитира речта на околните, а не например телефонен звън.

     

  11. Бебето усеща как се чувствате дори още когато е в корема ви. Това е доказано чрез реакциите на бебето на любима музика – при наличието й то рита и произвежда повече движения. Ако майката харесва тази музика, бебето разбира това.
     
  12. Осезанието е едно от най-развитите бебешки сетива. Усещането за докосване се засилва от петите към главата, така че устните са едно от най-силно реагиращите на допир места. Именно затова бебчетата слагат всичко в устата си.
     
  13. Бебетата разпознават тона на гласа. Така например, дори и да говорите заплашително, усмихвайки се широко, няма да го заблудите.
     
  14. През първите 3 месеца бебето ви може да фокусира предмети на разстояние от 22 см. Така може да разпознае лицето ви и частите на собственото си телце.
     
  15. Бебето буквално живее чрез вас през първите си месеци. Постоянен стремеж, равнозначен на потребността от храна, е да е близо до вас и да усеща телесната ви топлина.
     
  16. Плачът на бебето има функцията да привлече вниманието ви. Проучване показва, че скоро родили майки са способни да разпознаят виковете на бебето си в стая с други 20 бебета само 3 дни след раждането.
     
  17. През първата година на бебчето ви мозъкът му се удвоява и придобива половината от окончателния си размер.
     
  18. Бебетата могат да крещят, скимтят и издават всякакви звуци, но всъщност не могат да плачат. Сълзите могат да бъдат произвеждани чак 3 седмици след раждането.
     
  19. Когато се родят, бебчетата имат 300 на брой кости. А възрастният човек има 206. Някои от костите се срастват по време на растежа.
     
  20. Новородените нямат коленни капачки. Вместо капачка те имат вид ненапълно втвърдена костна тъкан, подобна на хрущял. Обикновено капачката се развива напълно след 6-ия месец.
FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

27,938 преглеждания

Comments are closed.