Вашето бебе на 5 седмици
Как се развива бебето ви във всяка седмица от първата му годинка. Полезна информация за вас като майка, за вашия партньор и големите промени, които настъпват след раждането на детето. Какво може да очаквате, как да се справите с дадени проблеми, полезна информация за кърменето, захранването, идеи как да играем с детето и още много.
Информацията тук е само частична. За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Първата годинка на бебето” трябва само да се регистрирате тук:
Тази седмица бебето ви:
Плаче
Според изследванията, до шестата си седмица средностатистическото здраво бебе е неспокойно и плаче поне 3 часа всеки ден. В тези първи седмици плачът е най-доброто средство за комуникация (и единственото засега!). Въпросът е – как да разберете всъщност кои от нуждите си иска да удовлетвори точно сега?
И колкото и да е странно, всъщност вие много бързо ще се научите да разпознавате различните нюанси и това, което в началото ви се е струвало като невъзможен за научаване език, сега разбирате като майчин. Или по-скоро бебешки!
Ако бебето ви плаче и още не можете да разберете защо, хвърлете поглед на този списък, преди да започнете да скубете косите си:
- То е гладно. Поправя се лесно – нахранете го.
- Има нужда от смяна на пелената. Понякога това е свързано с обрив, който го дразни и има нужда от грижа.
- Има газове. Като цяло, ако бебето плаче поради образували се газове, които му причиняват болка и дискомфорт, то ще свива крачетата си нагоре към стомаха. Опитайте се да го оригнете през рамото си или да му направите нежен масаж на коремчето. Също така можете да раздвижите краката с бавни движения, все едно кара колело.
- Чувства се дискомфортно. Проверете дали краката и ръцете не са оплетени в завивките или дали не лежи върху нещо неудобно. Уверете се, че не му е студено или горещо. Като правило, бебето трябва да има толкова дрехи колкото вие, плюс още един слой. Ако излиза навън, е добре да сложите по-дебели чорапи и шапка на главата му.
- Иска да смуче. Бебето намира смученето за изключително успокояващо, но вместо само да го храните (което в крайна сметка ще доведе до повръщане), му дайте гумена играчка, която да засмуче или му помогнете да намери собственото си пръстче. Или вие пъхнете много добре изчистения си пръст в устата му!
- Иска гушкане. Понякога няма грешка – просто бебето иска да го подържат и да го гушнат здраво. Ако това веднага го успокоява, помислете за слинг, с който ще можете по-често да го вдигате на гърдите си и все пак да вършите някаква работа.
- Плаче, защото нещо медицински не е наред. Ако бебето наистина не спира да плаче, трябва да потърсите лекарски съвет. Преди това можете да проверите температурата му и да прегледате тялото за някакви индикации за проблем.
- Има нужда да си почине… от вас! Бебетата са много чувствителни на тема настроения, така че, ако вие плачете (или се ядосвате, или крещите), то няма да спре да плаче и така ще попаднете в един безкраен цикъл, от който трудно ще се измъкнете. Тогава или го дайте на грижите на друг възрастен за малко, или го оставете за минута – две на сигурно, успокойте се, поемете няколко дълбоки глътки въздух и чак тогава се върнете при него.
Колики
Коликите се описват като „неразположение, което се характеризира с внезапни и необясними пристъпи на плач за 3 или повече часа поне 4 дни в седмицата”. Просто е. Или не толкова, ако вие сте този, който държи бебе с колики на ръце. Коликите се появяват обикновено през първия месец и могат да продължат до към 4-6 месец. Тези неприятни моменти всъщност са част от нормалния процес на развитие.
Ако непрестанният плач ви навежда на мисълта, че причината може би са въпросните колики, нека все пак първо вашият педиатър провери дали не е нещо по-сериозно. Веднъж след като диагнозата е потвърдена (обикновено, когато няма какво друго да е, причината за плача се приписва на коликите), опитайте се да намерите помощ за този труден период. Понякога дори самото присъствие на някой до вас ви помага да се справите и да останете спокойни.
Обрив от пелените
Почти всяко бебе има поне веднъж обрив от пелените през първите месеци на бебешката си кариера. Да, не е приятно и за усещане, и за гледане, но поне рядко е повод за безпокойство и не крие сериозен риск за здравето.
Най-ефективният начин за справяне с обривите и подсичането е да сменяте пелените възможно най-често (когато урината попадне върху напукана или раздразнена кожа, тя причинява дразнене) и дупето на бебето да се проветрява добре при всяко сменяне. Оставяйте бебето без памперс колкото може повече, особено ако подсичането е сериозно и когато трябва да сложите отново пелена, използвайте бебешка пудра. Избягвайте мазила на основата на керосин като вазелин, защото той раздразва кожата.
Има различни козметични продукти – от плодови кремове до пудри, които предпазват кожата от раздразнение и я държат суха. Забележете кой е най-подходящият продукт за вашето бебе. Също така вместо пелени, можете да прибегнете до еднократни памперси, които ще държат дупето сухо по-дълго време.
Пелени или памперси
За някои родители тази дилема стои, а за други няма и грам съмнение кой да бъде крайният избор. Когато преценявате плюсовете и минусите на пелените и памперсите, имайте предвид следните факти:
- Памперсите са по-удобни от пелените.
- Но памперсите произвеждат огромни количества боклук, защото те са неразградими за природата.
- Памперсите са като готова пелена и няма нужда от горен пласт или допълнително завързване и стягане.
- Но са много по-скъпи от платнените и трябва да се купуват редовно.
- Памперсите абсорбират в по-голяма степен и държат бебето сухо за по-дълъг период от време.
- Пелените се правят от естествени влакна. При пране вкъщи, вие почти не замърсявате околната среда.
Какво се случва с вас: Време е да се раздвижите
Въпреки че нямате време да седнете от задачи, вероятно се чувствате като затворена вкъщи, при положение, че няма кога да излезете. Опитвайте се да намерите време да се разходите на чист въздух поне веднъж дневно.
Ако имате и други деца, въодушевлението от новото братче или сестриче може бързо да отмине. Сигурно ще ви кажат, че искат да върнете бебето или ще настояват за вниманието ви, докато кърмите. Добре е вашият партньор, майка или приятел да наглежда новороденото, за да можете да изведете „голямото си бебе“ и да го уверите, че го обичате също толкова много както и преди. Бъдете търпелива, ако проходилото ви вече дете се държи като новородено. Това няма да продължи дълго и скоро ще се откаже, щом разбере колко е ограничаващо да си бебе.
От родители за родители: Бъдете по-уверени
Често може би ще получавате съвети от най-различни хора. Бъдете по-уверени в себе си. Така може би ще успеете да се вслушате във вътрешния си глас, ще се чувствате по-добре и ще успеете да дадете на бебето си това, което наистина иска.
Още от Бебе:
11,358 преглеждания