Училище за пораснали

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

публикувана в Брой 3 юли-август 2011 в сп. “Първите седем” 

Училище за пораснали

Започна социална инициатива, която цели да помогне на съвременните родители да намерят отговор на „Въпросите на съвременния живот – или това, на което не ни учат в училище“. Мотото на инициативата е „Диалози за живота, любовта и щастието. Училище за пораснали“ и се реализира с подкрепата на АктаСтайл.
 
На 15.07.2011г. психологът Мадлен Алгафари изнесе първата лекция, която беше на тема „Първите седем“ – защо са толкова важни и предопределят целия ни живот, какво трябва да знаем, за да отгледаме щастливи и самоуверени деца?
 
В лекцията си Мадлен Алгафари разказва за това, че първите седем започват още в утробата. Именно в нея започва първият етап, а емоциите на майката се предават на детето и формират неговото усещане за света. Травма, която касае абсолютно всички ни, е откъсването на бебето непосредствено след раждане. Бебето трябва да е в прегръдките на майката поне 2 часа след раждането, за да усеща сърцето й. Отнасянето на бебето в друго помещение е изключително травмиращо за него, защото то не извършва мисловни операции и когато го отделят от майка му, то сякаш изживява смъртта си.
 
Мадлен Алгафари заяви открито възмущението си от твърдението на д-р Спок, по чиято книга половината свят е отгледал децата си. Според него, когато бебето плаче, не трябва да му се обръща внимание, защото се глези. Мадлен заявява, че това е категорично немислимо да бъде изречено от лекар, защото за целта е нужно бебето да има причинно-следствено мислене, тоест да си каже: „Сега, като ревна и ще накарам майка ми да дойде“. А подобна мисловна операция е абсолютно невъзможна на тази ранна възраст. Онова, което бебето казва с плача си е: „Свят, помогни ми. Нещо ми има, но не знам какво е.“ Ако никой не дойде и не помогне на бебето, след време то ще се превърне в човек, който не може да се моли, не може да се доверява, не може да показва слабост. Защото за него всяка ситуация, която напомня на подчинителното поведение е равна на умиране.
 
Изключително интересна се оказва връзката между гушкането и изграждането на силен и уверен индивид. Защото, ако едно бебе плаче и веднага някой се отзове, това дете ще расте с вътрешната вяра, че е значимо.
А когато се чувстваш значим и важен, имаш по-добра самооценка. А когато имаш по-добра самооценка, имаш повече смелост да експериментираш, да пробваш, да рискуваш. А ако живееш по този начин, ще получиш много повече информация и ще си по-щастлив.
 
Тези и още много интересни факти и истории Мадлен споделя в лекцията си за първите седем, като се спира по-подробно на различните етапи през периода – фазата на „Няма пък“, на сексуалната, тази на училището. Споделя кога е най-подходящият момент за второ дете от психологическа гледна точка спрямо голямото дете и кога децата приемат безболезнено отиването 
на детска градина.
 
Запис на лекцията, както и датите, на които ще бъдат проведени останалите лекции може да откриете на сайта на АктаСтайл:
 
FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

2,820 преглеждания

Comments are closed.