Три истории за рая, ада и щастливия принц (нови книги)

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

vtora-kojaВТОРА КОЖА
Катерина Стойкова

Казват, че книгата, с която издателство ICU излиза на пазара в началото на февруари е трудна за преглъщане, защото засяга една често замитана под килима тема – тази за домашното насилие. Обичайно в обществото ни мълчим за важните неща и се опитваме за не забелязваме болезнените, сякаш, ако не говорим за тях, те ще престанат да съществуват. Авторката на “Втора кожа”, Катерина Стойкова счупва тази остаряла конструкция и поставя акцента върху темата за домашното насилие с особена словесна сила и образност. Ако можехме да сравним образа на бащата от тази книга с образа му от “Бащите не си отиват”, то той не би се покрил с описания от типа: “мек като кадифе” и “топъл като шоколад”. Този образ не стопля и не вдъхновява. Ще разберете защо, когато прочетете историята.

За книгата Темз Арабаджива сподели: “Невъзможно е да свалиш от себе си усещането за допира на „Втора кожа”. Това е болка, от която не се чистиш. Белег в мозъка. Опитваш се да я потушиш. Но тя пулсира някъде дълбоко в теб завинаги. И така трябва. За да победиш ръката, която посяга отвъд прошката.”

ПОРЪЧАЙ  ТУК

Rai-na-ZemiataРАЙ НА ЗЕМЯТА
Шарифа Опенхаймер

В съвременните динамични условия на живот се създава необходимостта от разработването на нов модел за педагогичеко взаимодействие чрез жива методика, съобразяваща обучението и възпитанието с различните етапи от развитието на детето. Валдорфската педагогика, базирана върху антропософското познание за човека, е оригинална цялостна концепция за хармоничното развитие на личността на детето чрез стимулиране на творческия му потенциал и реализиране на индивидуален подход. С помощта на артистичните дейности децата развиват не само естетическа чуствителност към света, но и се превръщат в творчески личности, които свободно и с радост изразяват своята индивидуалност.

„Валдорф“ е работещ модел на самоуправляваща се училищна общност, в която учители и родители заедно всеки ден осъществяват в живота актуални отговори на фундаментални въпроси, свързани с образованието и живота. „Валдорф“ е културна практика, чрез която личните усилия и себеразвитието на всички участници в общността допринасят не само за повишаването на качеството на образованието в България, но и за приобщаването ни като граждани към семейството на европейските народи.  Книгата “Рай на земята” е за всичко това.

За автора:

ШАРИФА ОПЕНХАЙМЕР е основател и учител във Валдорфското училище в Шарлотсвил, Вирджиния (САЩ), където преподава в продължение на двадесет и една години в детската градина и управлява дневния център за най-малките. Като старши учител участва в обучението на нови учители в програмите на колежа „Сънбридж“ в щата Ню Йорк и колежа „Рудолф Щайнер“ близо до Сакраменто и предлага възможности за практика и стаж. Автор е на множество статии за валдорфско образование и помага на родителите на малките си ученици да създадат подкрепяща среда в собствените си домове. Неотдавна постави началото на програмата за възпитание на деца в домашни условия „Розовата градина“ (The Rose Garden). Майка е на трима пораснали синове, отгледани и обучавани по методите на валдорфската система. Живее в една омагьосана гора във Вирджиния.

ПОРЪЧАЙ ТУК

coverЩАСТЛИВИЯТ ПРИНЦ
Оскар Уайлд

Няколко приказки – такова наследство оставя геният Оскар Уайлд на децата си, след като роднини опитват да изличат спомена за него. Синовете му Сирил и Вивиан обаче не забравят как татко им е разказвал „Щастливия принц” и други истории, за да събуди в сърцата им жалост и съпричастие.

Те излизат в томче с пет приказки през 1888 г., а днес то продължава да е бестселър. „Щастливия принц” е най-популярното заглавие и от няколко дни в книжарниците е ново самостоятелно издание на приказката. То излезе с емблемата на „Лист” и е част от хитовата поредица „Детски шедьоври от велики писатели”.

През 1888-а Оскар е на на 34, а децата му на 2 и 3 години. В спомените си, писани десетилетия по-късно, по-малкият син Вивиан отбелязва, че животът им бил щастлив, а баща му бил любящ и всеотдаен.

Малко преди Великден 1895 г. обаче нещата се променят, защото на 25 май писателят чува присъдата “виновен” по обвинение за “възмутителна проява на неприличие с друг мъж”. Наказанието е две години строг затвор и гениалният драматург е хвърлен в тъмница заради любовта си към един аристократ. Нравите на Викторианска Англия заклеймяват подобни отношения като „содомия”, което обозначава не само секс с животни, а и хомосексуална любов. Пет години по-късно гениалният писател вече не е между живите – умира в Париж след усложнения от менингит, беден и забравен. Така и не вижда повече децата си.

Книгата излиза в нов превод на Диана Симеонова и с прекрасните илюстрации на  Мила Янева-Табакова.

ПОРЪЧАЙ  ТУК

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,470 преглеждания

Comments are closed.