Тестове и за децата в детската градина
Тригодишните деца, които посещават детска градина, ще минават през задължителна оценка на обучителните си способности и оценка на рисковете от обучителни затруднения – това предвижда проектът за нова наредба за приобщаващо образование, който беше представен в Министерството на образованието. Оценяването на децата ще влезе в сила най-рано от следващата учебна година, а самата оценка ще се прави от учителите, които ще бъдат обучени на това. С наредбата се въвежда и допълнителен начин за уведомяване на родителите при налагане на наказание на учениците – по електронната поща.
Децата на възраст от три до три години и половина в детските градини ще бъдат оценявани какво могат и с какво се затрудняват, чрез специален тест, разработен от БАН. Съветникът в Министерството на образованието Мария Семерджиева обясни защо е избрана тази възраст
“Най-ранната възраст, в която децата постъпват в детските градини. И като погледнем към стандартите за ранно детско развитие смятаме, че това е периодът, в който можем да възстановим най-напред възникналите предпоставки за обучителни трудности”, посочи тя.
Наредбата дава допълнителни възможности на училищните екипи в комуникацията им с родителите – при проблем с даден ученик, учителят ще може да изпраща задължителното уведомление и по имейл, вместо да изчаква свързване по телефона. Има и крайна мярка:
“Когато трайно не може да бъде открит родителят и да се обсъди налагането на санкция на детето, има механизъм, според който директорът на училището уведомява, че това дете е оставено без родителска грижа. Уведомява отдел “Закрила на детето”. Защото според разпоредбите на закона за предучилищното и училищно образование, дете в риск е такова дете, което трайно е останало без родителска грижа”.
8,074 преглеждания