Световноизвестният детски психолог Алисън Шейфър гостува в ИКЕА

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

ikea-parents-2

Освен в място за топлина и споделени мигове, домът често се превръща и в арена на борби за надмощие. Правилно ли е да основаваме отношенията си на постоянни борби и победи, или е по-добре да концентрираме усилията си върху това да заработим като един екип? Възможно ли е изобщо родители и деца да бъдат равноправни партньори в семейството? Върху тези въпроси ще се фокусира световнизвестният детски психолог, лектор и автор на бестселъра „Скъпи, провалих децата” Алисън Шейфър на безплатна лекция за родители в ИКЕА.

Събитието, озаглавено „Кой командва вкъщи”, ще се проведе на 25 октомври от 18.00 часа в ИКЕА ресторант. Лекцията ще се проведе на английски език и ще бъде с продължителност от един час, като участниците  ще имат възможността да зададат своите въпроси към Алисън Шейфър.  Регистрацията за присъствие е задължителна, като можете да го направите онлайн на този адрес. За тези, които не могат да присъстват, е предвидено живо излъчване на сайта bg-mamma.com., както и на интернет страниците нa съорганизаторите от „Първите седем“.

Лекцията на канадския психолог е част от традиционната поредица от родителски срещи, редовно организирани от ИКЕА България.

Алисън Шейфър идва за първи път в България по покана на издателство „Колибри” и списание „Първите седем”. У нас вече са издадени два от бестселърите й, в които Алисън утвърждава демократичния модел на родителство и убедително сочи предимствата му във всяка ситуация, възникваща в хода на порастването: „Скъпи, провалих децата (2009 г.)” и „Не, това не са глезотии (2011 г.)”.

Коя е Алисън Шейфър?

Алисън Шейфър е световноизвестен канадски психотерапевт и експерт по родителските въпроси с международно признание. Води рубрики в едни от най-авторитетните списания за родителство, изнася лекции и участва в конференции в цял свят. Особено популярна и обичана тя стана след участието си на семинара TEDxKids в Брюксел, Белгия.

В момента Алисън е експерт към родителската програма The Bank of Montreal’s SmartSteps. Участва в редица шоута като  Montel Williams, Canada AM, CTV news, The Marilyn Show, Steven and Chris, BT, Save Us From Our House, както и като гост в 6 сезона на The Parenting Show. Майка е на две дъщери, през свободното си време плува, кара колело и свири на китара.

В интервю за българската публика Алисън Шейфър сподели дълбокото си убеждение, че дисциплината при малчуганите се постига по-лесно, когато не е основана на страх от наказания. Въпреки това родителите трябва да имат предвид, че наградите и подаръците работят в краткосрочен план, а в дългосрочна перспектива действат като бумеранг.

Книгите, издадени в България

„Не, това не са глезотии“

Какво да правим, когато малкото ангелче се затръшка на пода в магазина? Как да го отучим от биберона? Защо реши да скача по леглото точно когато бързаме да излезем? Как да го накараме да си пише домашните навреме? Колко джобни да му отпускаме? Нормална ли е една или друга негова проява?

Алисън Шейфър съумява да рационализира тревожната плетеница от въпроси, терзаещи родителите. Тя систематизира най-честите родителски въпроси и предлага ясни, кратки и логични отговори и предписания за действие. Книгата й отговаря утвърдително на сложния философски въпрос: възможно ли е възпитание без наказания, викове и крясъци. Авторката не дава готови рецепти, които действат с магическа пръчица, тя ни подсказва как да намерим модела, подходящ за нас, за нашето дете и нашето семейство.

„Скъпи, провалих децата“

С тази своя книга Шейфър ни повежда на едно нелеко пътуване в хуманистичното възпитание на подрастващите. Амбицията ѝ е да ни помогне да отгледаме прекрасни деца чрез твърди и същевременно дружелюбни техники на възпитание. Предложени са идеи, методи и средства, вдъхновени от нейната собствена работа и от дейността на видни педагози като Алфред Адлър и Рудолф Драйкурс.

В книгата се обръща особено внимание на наглед неподдаващи се на дисциплина деца, обясняват се социалните причини, диктуващи промяна в методите на възпитание, и са дадени насоки как да бъдат разпознати четирите „танца“ на лошото поведение, които изпълняваме с нашите деца. Най-вече научаваме практически способи, за да можем отново да заобичаме ролята си на родители.

 

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,632 преглеждания

Comments are closed.