Стоматологът Атанаска Рашева за детското дентално здраве и профилактиката на кариеса
Септември е много подходящ момент за профилактичен преглед при стоматолог, без да има конкретен повод. Направете го като семеен ритуал. Ако детето е притеснително, прегледайте се първо Вие, после детето, защото няма по-добър пример от положителния родителски пример.
В летните горещи дни през ваканцията децата често похапват доста сладолед, а това прибавено към обичайната за повечето деца въглехидратна диета води до вредни последици за здравето на зъбите.
Когато водите детето на редовни профилактични прегледи при стоматолога, работите в две положителни насоки:
– Създаване на добри навици у детето, по отношение на здравето му
и
– Възможност да се лекуват зъбите в по-ранен етап, без усложнения, по-леко и атравматично
Зъбният кариес е най-широко разпространеното хронично заболяване, което засяга над 90 % от населението по света. За радост зъбите не са скрити както вътрешните органи и техният преглед няма да затрудни никой лекар по дентална медицина. Със всяко следващо поколение децата страдат все повече от кариес, появява се по-рано и засяга по-голям брой зъби.
Сегашните деца са с много по-развалени зъби от предишните поколения. Изключителна рядкост е в кабинета да влезе за преглед дете с интактни зъби, тоест здрави, нелекувани зъби. Често се налага да се лекуват постоянни зъби, които дори още не са израснали напълно.
Денталното здраве на нашите деца е в пряка зависимост от хранителния режим и хигиенни навици на децата и зависи от два основни фактора:
– Детето консумира много сладки храни
и/или
– Детето не си мие старателно зъбите
Сладките храни, освен че са приятни за езика повишават нивото на серотонина – хормона на щастието. Децата, а и възрастните могат да се пристрастят лесно към сладкото, то е вкусно, дава ни бърза енергия, доставя ни удоволствие.
Изключително популярните зърнени закуски, които се смесват с мляко и за секунди са готови също са любими на децата. След тази мързелива закуска дори детето да си измие зъбите с четка и паста, пътят за кариеса остава отворен. Децата лесно свикват със сладкия вкус на храните, затова и не могат да оценят истинската сладост на плодовете. По същата причина водата постоянно се пренебрегва като напитка.
Ето няколко насоки, за това как по подходящ за възрастта на децата ви начин , да създадете отговорно отношение към тяхното собствено здраве.
– Профилактични прегледи
Научете детето да посещава стоматолог, без да има оплакване. Прегледите могат да станат ритуал за семейството. Ако детето се притеснява, седнете на зъболекарския стол първо вие.
По този начин ще демонстрирате положителен родителски пример. След прегледа, направете нещо заедно, което да донесе приятна емоция за всички. След години детето ще си спомня семейните посещения при зъболекаря и вероятно така ще постъпва и със своите деца.
Много приятно е да чуете от стоматолога: „Всичко е наред, няма нищо за лечение!“
Зъбният кариес е инфекциозно заболяване, но за разлика от грипа, не поразява бързо и за часове, а действа тихо и постепенно.
– Ако детето има нужда от лечение
Ако прегледът установи нужда от лечение, обяснете на детето спокойно, че зъбите трябва да се лекуват. Има случаи родители да питат детето си; „ Ще лекуваме ли зъбите?“ , отговорът естествено е: „НЕ“. Родителите трябва да могат да водят диалога така, че пред детето да има избор. Ето един пример: Казвате на малчугана, че зъбите трябва да се лекуват, но му оставяте възможността да избере ден, в който бъде поставено началото. Договорете се със стоматолога, нека детето да прави колкото може повече избори, така то се чувства ангажирано и съпричастно, превръща се в съзнателен участник в собственото си лечение, а не е просто пасивен собственик на болни зъби.
– Ако личният зъболекар не успее с детето ви
Не е престъпление да смените стоматолога. Лечението на деца изисква много търпение, специфичен подход и интуиция. Най-важно е детето да е спокойно. Трябва да си допаднат с лекаря.
– Поощряване на детето по време на лечение при стоматолога
Склонни сме да поощряваме детето за добро поведение с шоколад, сладолед или бонбони, дори детето да не ги е пожелало. По-добре наградете детето с преживяване, емоция, отделете му време да направите нещо любимо за всички, кино, катерене, боулинг, каквото ще му достави радост, не му натрапвайте шоколада
– Честота на прием на вредните храни
Кариесът се причинява от микроорганизми, които превръщат захарта в киселина. Колкото повече въгхлехидрати приемаме, толкова повече сме в услуга на бактериите, които ни причиняват кариес. Слюнката има потенциал да поправи началните поражения, но честият прием на сладки храни и напитки има основна роля за появата на кариеси. Безалкохолните напитки освен захар, съдържат и киселини, които още повече вредят на зъбите. Проследявайте и записвайте какви вредни храни приема детето ви и ще се удивите колко много са те – подсладени млека, чайове, вафли, бонбони, шоколад, напитки, кексове, бисквити, сладоледи, сосове, дори кетчуп и т.н.
– Ограничете силно сладките храни и напитки по едно на ден.
Ако имате усещането, че детето ви е пристрастено към сладкото, се опитайте за ограничавате избора. Казвайте му: „Ако сега ядеш сладолед, няма да ядеш шоколад, ако ядеш бонбони, няма да има вафли“ и т.н. Когато детето прави своя избор се учи да носи отговорност за него, учи се да овладява емоциите си и да е търпеливо. Научете детето да пие вода когато е жадно, а не сок, когато иска нещо сладко му предложете първо плод .
– Детето тръгва на училище
Децата обичат да пазаруват, така де чувстват важни, но за съжаление си купуват неправилни храни и напитки, а училищните лавки предоставят голям избор на такива. За съжаление едва ли скоро ще достигнем до зрелостта в мисленето на страни като Уругвай, където от март 2014 казаха сбогом на газираните напитки и храни с добавена захар, подсладители и мазнини, а по този начин и на затлъстелите деца. Уругвайското министерство на здравеопазването е разпоредило в училищните лавки да се продава само здравословни храни и напитки. Децата трудно могат да устоят на изкушенията, затова е нужна строга държавна политика, по примера на Уругвай.
– Родителите се оплакват: „Не си мие зъбите добре!“
Ако се замислите колко пъти сте питали децата си преди да седнат на масата: „Измихте ли си ръцете?“, отговорът е – безброй. Същото е и с контрола по отношение на миенето на зъбите. Често вечер сме уморени и нетърпеливи и бързаме да сложим децата да спят. Някои деца са хитри, само дъх на паста е достатъчен да заблуди родителя, а четката стои неупотребена. Други след старателното измиване на зъбите, се изкушават и незабелязано си похапват или пийват нещо сладко и лягат с непочистени зъби. След измиването на зъбите вечер може да се пие само вода и нищо друго.
И накрая, малко личен опит от родител
Майка съм на две момчета. Големият ми син е на 10, малкият на 7 години. По-малкият е с интактни зъби, нелекувани и здрави. На големия съм лекувала всички дъвкателни зъби в млечното му съзъбие. Деца на едни родители, хранени и гледани еднакво и според нашите разбирания и преценка. Спомням си, че когато големият ми син беше малък и посещаваше детска градина, не влизаше с голямо желание и ме молеше да му нося изненада, когато го взимаме вечер. Ако обещаех, влизаше спокоен.
Както можете да се досетите, плодът не се приемаше за изненада, трябваше да бъде малка играчка или нещо сладко. Второто ми дете, не се пазареше, шмугваше се в градината, бързайки да си играе с децата, без да имам време дори да се сбогувам с него. Отдавам разликата в зъбите на децата ми на „изненадките“ след детската градина. Всички допускаме грешки, но колкото по-рано ги осъзнаем, толкова по-добре.
Често казвам, че млечните зъби са като генерална репетиция за постоянните и грешките, които допускаме, докато децата са с млечни зъби не бива да се допускат, когато ги сменят с постоянни.
Наблюдава се тенденцията за по-ранна поява на зъбният кариес и засяга повече зъби. Отговорността за здравословното хранене, правилните хигиенни навици и редовни профилактични прегледи е в ръцете на родителите!
Автор: Д-р Атанаска Рашева, стоматолог
За контакт:
тел.: 0889598997; 0877986393
адрес: гр. София, ул. Лайош Кошут 24
e-mail: a.rasheva@gmail.com
2,953 преглеждания