Сподели ме

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

sharing

Всеки родител знае, че споделянето не идва естествено при децата. Затова има няколко полезни неща, които ще ви помогнат да научите детето си да споделя, без да се тръшка.

Не очаквайте прекалено много, прекалено рано

Нереалистично е да очаквате децата под 3 годинки да споделят свободно играчките си, макар това да зависи още и от познавателните способности на детето. Когато детето ви е под три годинки, може да му говорите за връщането и за размяната. Окуражавайте го да споделя. А след като навърши три годинки – избирайте играчки, които са благоприятни за споделяне. Игрите с топка са чудесни за тази цел, тъй като с тях не може да се играе като си сам и съответно окуражават децата да играят с други дечица.

Най-добрият начин да научите детето да споделя е като сте добър модел за подражание. Когато са на 4-5 годинки и си играят с топка, може да използвате вместо „Мой ред е” – „Ще се радвам да опитам и аз”. Така желанието за споделяне ще бъде истинско, а не принудително.

Отбелязвайте, когато другите деца споделят. Така детето ще вижда, че вие оценявате това и ще иска и то да ви зарадва.

Отделете настрана „специалните” играчки. Когато дойде време за игра с други деца, отделете любимата играчка на детето. Всички знаем, че има поне една играчка, която малчуганът иска да е само за него си. Затова приберете тези играчки, за да избегнете неудобни ситуации.

Ако детето продължително отказва да споделя, трябва да разбере, че несподелянето не е опция. Трябва да разбере, че в споделянето се крият много други неща, като сприятеляване, любов и знак на привързаност.

Внимавайте как поощрявате децата си. Вместо да казвате „Колко хубаво, че го сподели с Иванчо” по-добре кажете „Иванчо толкова много се зарадва като му даде да си поиграе с твоето камионче”. Така детето ще осъзнае позитивния ефект от споделянето.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

3,298 преглеждания

Comments are closed.