Специалисти: COVID-19 не води до усложнение на бременността, не се предава при раждането
Хиляди потребители проследиха онлайн срещата на „Форум бременност и детско здраве” с медицинските експерти
Хиляди интернет потребители проследиха специалното онлайн издание на „Форум бременност и детско здраве”, което се проведе на 13 април в сайта на Puls.bg и в социалните мрежи. В рамките на един час водещи специалисти по майчино и детско здраве отговаряха на въпроси за бременността, раждането и отглеждането на дете по време на епидемията от COVID-19, а изданието беше гледано над 6000 пъти.
Експертите коментираха, че новият вирус не води до усложнение на бременността.
„От малкото проучвания, които вече са направени, става ясно, че тази инфекция при бременните не протича по по-различен начин спрямо общата популация. Все още няма убедителни данни, че COVID-19 води до усложняване на бременността и раждането. Няма данни вирусът да се предава от майката на плода, няма изолиран вирус в околоплодната течност или в майчиното мляко” , обясни по време на онлайн срещата д-р Сергей Славов, акушер-гинеколог в УСБАЛАГ „Майчин дом“
Д-р Славов посъветва бъдещите майки да спазват препоръките за социална дистанция и лична хигиена и припомни, че въпреки извънредното положение бременните не трябва да пропускат задължителните изследвания.
„Да не се отлага ултразвуков преглед, да се извърши биохимичният скрининг за вродени заболявания между 11 – 13 седмица, фетална морфология през 20 – 22 седмица“, припомни акушер-гинекологът.
По думите му процедурата по прием в УСБАЛАГ „Майчин дом“ е стандартната, с изключение на това, че лекарите следят дали пациентките не са рискови по отношение на заразата. В случай, че бъде приета бременна със съмнение за коронавирус, то тя ще бъде настанена в изнесена структура на болницата, където има оборудване, нужно за раждането.
Д-р Славов успокои и жените, които планират забременяване по време на пандемията от COVID-19, като заяви, че няма данни инфекцията да повишава честотата на спонтанните аборти или да уврежда ембриона.
Вирусологът проф. д-р Радка Аргирова заяви, че в случаите на заразени новородени с коронавирус в Китай и Южна Корея било доказано, че бебетата са инфектирани след раждането.
Тя препоръча родилките да спазват лична хигиена и да кърмят с маски при съмнения за коронавирусна инфекция.
Проф. д-р Аргирова препоръча още в началото на бременността жените да си направят изследване за цитомегаловирус и IgG или IgM антитела, който доказано вреди на бременността и бебето.
„Това е много важно, защото зачестиха случаите на новородени с цитомегалия, което при едно от десет може да има много тежки последствия като бавно умствено развитие, глухота, слепота, някои сърдечносъдови изменения“, обясни проф. д-р Аргирова.
Немалка част от бъдещите майки имат дентални проблеми. В улеснение както на бременните, така и на всички пациенти клиника Medical Dent стартират дистанционни онлайн консултации. „Целта ни е да дадем възможност на хората да намалят нуждата от излизане от дома си. От друга страна, целта е да им дадем възможност да имат връзка с нас, така че по-лесно в разговор с тях да преценим кои случаи са спешни и неотложни“, обясни д-р Бранимир Кирилов, имплантолог и орален хирург, и основател на клиника Medical Dent. Прегледите ще стават чрез приложение и ще бъдат безплатни през периода на извънредното положение.
По време на специалното издание на „Форум бременност и детско здраве“ беше обсъдено и това как социалната изолация влияе на децата и семейните отношения.
Докторът по психология доц. Диана Димитрова коментира, че децата са изключително интуитивни и усещат, ако родителите са неспокойни.
„Децата на 3-4-годишна получават сигнали за света чрез майката. Затова препоръчвам много гушкане и говорене с мил глас – това успокоява децата. При по-големите деца индикатор, че не се чувстват психически добре е, когато отказват да играят или правят любими неща“, коментира доц. Димитрова.
По отношение на заболеваемостта от COVID-19 при децата доц. д-р Гергана Петрова, педиатър, специалист по детска пневмология и фтизиатрия, заяви, че много често децата не проявяват симптоми. По думите ѝ, ако семейството е контактувало с хора от рискови групи или не е спазвало препоръките за социална изолация, и установят, че детето има висока температура, кашлица, отпаднало е и отказва да се храни, то трябва да потърсят лекарска помощ.
3,793 преглеждания