Семейство Колеви и трите им слънца – Юли, Мишо и Дарина
Кои сме ние: първо се роди Юли-от скоро на 9 г. (умника в семейството), после по план се роди Мишо – 6 г. (безотговорно смел и спортна натура), а накрая бяхме допълнително дарени с Дарина – 4 г. (чаровната част от нас). Ако можехме да избираме характера на децата си, не бихме заменили нито един, защото това е нашето 3в1 семейство, неочаквано добра комбинация.
1. Предимствата на това да имаш повече деца?
Предимството на това да имаш повече деца…никога не е скучно. Всеки родител знае, че колкото повече детето пораства, толкова по-рядко то идва да се гушка и толкова по рядко има нужда от нас. Когато са 3 деца, все някое е наоколо, готово за щипане и целуване. Чувстваш се желан и нужен, та дори да е за разрешаване на поредната им кавга.
Мама, тати, 3 деца, баба, дядо, някой братовчед на гости, това вече не е семейство, а малка общност. Децата свикват да живеят и общуват с различни хора, с различни интереси и възгледи, с различни искания и претенции. Научават се да съжителстват с някой друг.
2. Споделете един мит за семействата с повече деца
„3 деца, Ужас! Как се оправяте в ежедневието?“ Добре, че са детските градини и училищата J. Погледнато реално и трите деца през целия ден са в тези детски заведения, а ние сме на работа. Взимаме ги в 17 часа, а в 21 са в леглата. Това са само 4 часа през които споделяме нещо интересно от деня, гледаме телевизия, вечеряме, децата се виждат помежду си, отпочиват сами, вечерен тоалет, а в някои дни са и на тренировки или логопед.
3. Организирането на групата
Имаме точни правила и всеки е запознат с неговите права и задължения в дома. Децата имат свободата да правят каквото искат, стига да не пречат на някой друг (все пак родителите не могат да са 24 часа на разположение). Даваме им право на избор за нещата които могат да избират (как да се обличат, как да организират свободното си време, какъв спорт или допълнително занимание ще имат, кой ще им е приятел). Естествено има и неща, които не подлежат на обсъждане. За тях само мама и тати могат да взимат решение.
4. Развлеченията
В днешно време е трудно да ходим често цялото семейство на платени развлечения като кино, детски центрове, та дори и на сладкарница. Но можем да покараме колела заедно, да се разходим в някой парк. Едно от най-посещаваните от нас места е спортен комплекс „Greensport“, където тате и момчетата играят футбол, а малката е на детската площадка.
5. Почивката
Децата вече пораснаха. Най-малките са на фаза – търся себеподобен в игрите и в най-краен случай може да е някой възрастен. Големият син седи пред компютъра или излиза с приятели. Когато и където и да почиваме, ситуацията е идентична.
6. Личното пространство
От доста ранна възраст им е казвано „ до сега правихме каквото вие искахте, сега е време да направим това което ние искаме“ или „там бяхте сами, това е забавление за деца, сега ние ще излезем без вас, на места където не пускат деца“.
Сега вече знаят, че личното пространство на мама и тати е тяхната стая (научиха се да чукат преди да влязат), а личното време е след 21 ч.
7. Най-забавната част
Най-забавното за мен е, когато сутрин идват в нашата стая с намерението да ни пожелаят „добро утро“, но някой казва „всички на купа“. Оказваме се всички в леглото, в семейна прегръдка. Това е любим момент защото има физически контакт и всички са усмихнати до ушите.
8. Най-трудната
Най-трудното е недостигът на време. Иска ми се да прекарвам повече време с тях, да правим повече неща заедно, да им чета повече книжки, но често съм уморена, понякога обезверена от бъдещето (вървя по улицата и постоянно чувам родителите да се оплакват от некадърността на учителите и да подронват авторитета им, а после съответно виждам техните деца да се държат нагло, да говорят неприличен за мен език, „ да им липсват първите 7 години“)
9. Кой е по-лесният вариант: повече или по-малко деца?
Хората казват, че е трудно от едно „парче месо“ да отгледаш, да възпиташ, да направиш човек. Е, когато са три, е три пъти по-трудно, но пък е по- забавно. На този въпрос децата ни отговориха, че харесват семейство ни с 3 деца повече от колкото да сме семейство с всеки един от тях по отделно.
10. Какво най-често прави цялото семейство?
Мързелуваме 🙂 (шега). Живеем в къща и има достатъчно място всеки да се занимава с нещо различно- като на онази реклама с бонбоните. Обаче, когато сме на гости при баба в апартамента, ни се налага често да правим нещо колективно. Както вече споменахме, обичаме да ходим заедно на спортния комплекс.
Мама Мира и тати Вальо, на около 30 години
П.П. Ако сега започвахме семейния си живот, бихме имали отново три слънца.
1,519 преглеждания